Topinambur na szybkie odchudzanie? Jakie przeciwwskazania?

Topinambur zwany potocznie słonecznikiem bulwiastym jest znaną od wielu lat rośliną, która charakteryzuje się wieloma prozdrowotnymi właściwościami. Poprawia pracę organizmu i wspomaga odchudzanie. Na jakie efekty możemy jeszcze liczyć, stosując w diecie tę roślinę? Czy są jakieś przeciwwskazania, by stosować tę roślinę?

Czym jest topinambur?

Topinambur jest rośliną, która w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością wśród osób interesujących się zdrowym odżywianiem. Pochodzi z Ameryki Północnej i znany jest pod kilkoma nazwami takimi jak gruszka ziemna czy karczoch jerozolimski. W naszym klimacie uprawiany jest od 1730 roku.

Topinambur swoją nazwę zawdzięcza nazwie indiańskiego plemienia Topinamborre, którzy to zajmowali się jej uprawą.

Pomimo tego, że można go dostać w sklepie, warto zdecydować się na uprawę we własnym ogródku. Nie jest ona skomplikowana, wystarczy zakopać bulwę lub jej kawałek w ziemi, by cieszyć się szybkim plonem.

Topinambur – przeciwwskazania

Nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do spożywania tej rośliny, ale  szczególną ostrożność zachować powinny osoby cierpiące na cukrzycę typu 1.

W przypadku spożywania większej ilości topinamburu (nawet u osób, które nie są na niego uczulone) możliwe jest wystąpienie skutków ubocznych, do których zaliczamy głównie łagodne dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak biegunka, nudności, zaparcia czy wzdęcia.

Jakie właściwości ma topinambur?

Roślina ta często spożywana jest ze względu na właściwości odchudzające. Dostarcza organizmowi wielu cennych witamin i minerałów. Zmniejsza poziom insulinooporności, jest więc wykorzystywana jako wspomaganie kuracji cukrzycy typu 2.

Topinambur dobrze radzi sobie z problemami trawiennymi, ułatwia wypróżnianie i poprawia komfort życia osób cierpiących na zaparcia. Ma korzystny wpływ na cały układ pokarmowy, zapobiega wrzodom żołądka i obniża poziom złego cholesterolu we krwi (LDL – niewykorzystany nadmiar odkłada się w postaci złogów w naczyniach tętniczych i przyczynia się do powstawania miażdżycy).

Polecamy: Przyspiesz metabolizm i schudnij 8 kg w miesiac!

Jego regularne stosowanie obniża ciśnienie tętnicze i reguluje pracę układu nerwowego. Wiele osób twierdzi, że pomaga obniżenie poziomu stresu i wzmaga koncentrację.

Spora ilość pektyn oraz błonnika sprawia, że topinambur ma działanie oczyszczające organizm z toksyn. Pomaga również w pozbywaniu się alkoholu z krwi.

Dostarcza cennych witamin i składników odżywczych takich jak:

  • witamina C,
  • witamina E,
  • witamina B1,
  • witamina A,
  • witamina B6,
  • witamina K,
  • ryboflawina,
  • żelazo,
  • wapń,
  • niacyna,
  • fosfor,
  • magnez,
  • kwas foliowy,
  • kumaryna,
  • potas,
  • sód,
  • cynk.

To właśnie dlatego rośnie jego popularność nie tylko wśród osób, które chcą schudnąć. Topinambur można stosować do sałatek lub jako zamiennik rodzimych ziemniaków.

Topinambur na odchudzanie – ile można schudnąć?

Topinambur w swoim składzie zawiera sporą ilość błonnika, który reguluje procesy metaboliczne, przyczynia się do szybszego odczuwania sytości i poprawia przemianę materii. Jest polecany osobom, które pragną schudnąć.

Należy jednak wiedzieć, że samo stosowanie tej rośliny nie spowoduje, że nagle pozbędziemy się nadwagi. Takie naturalne wsparcie organizmu w walce z nadwagą jest niezwykle ważne, nie zapewni jednak szybkiej redukcji bez zastosowania odpowiedniej diety.

Warto przeczytać: Czy kurkuma jest trucizną? Poznaj jej właściwości

Aby szybko schudnąć, należy wdrożyć zasady zdrowego odżywiania, wyeliminować z diety nadmiar tłuszczu i cukru. Jeśli do tego uda nam się dodać aktywność fizyczną, na efekty nie będziemy czekać długo. Odpowiednio zbilansowana dieta to klucz do pięknej sylwetki.

Topinambur w kuchni – jak jeść i gdzie kupić?

Topinambur z wyglądu przypomina naszego ziemniaka, jego wadą jest fakt, że zdecydowanie gorzej się obiera. Zawiera jednak więcej witamin i minerałów. Można go kupić w wielu sklepach ze zdrową żywnością oraz w internecie. Coraz częściej pojawia się też w popularnych sklepach spożywczych. Jego cena wynosi około 3-9 zł za kilogram. Z powodzeniem można go też hodować w przydomowym ogródku.

Roślina ta ma wiele odmian, w naszym kraju najczęściej spotkać można odmianę Albik i Rubik. Topinambur może być stosowany jako zamiennik ziemniaków. Niektóre osoby jedzą go na surowo, ale może powodować problemy żołądkowe, wzdęcia i bóle brzucha. Zdecydowanie lepiej przygotować z niego puree lub upiec go w piekarniku. Z powodzeniem można go wykorzystać do sałatek oraz zup.

Gotując topinambur, możemy dodać do niego kilka kropel cytryny, większość osób przygotowuje go tak jak klasyczne ziemniaki – w osolonej wodzie.

Kiszenie topinamburu

Kiszenie topinamburu to kolejny sposób na przygotowanie smakowitej i zdrowej przekąski. Jak się do tego zabrać? Proces kiszenia jest prosty i polega na wyparzeniu słoików i wrzuceniu do nich 2 ząbków czosnku, korzenia chrzanu i liści laurowych. Następnie dodajemy do niego bulwy topinamburu i zalewamy osoloną wodą.

Tak przygotowany topinambur należy pozostawić w ciepłym pomieszczeniu na przynajmniej tydzień.

Polecamy: Jak stosować imbir, by schudnąć?

Pamiętajmy, że kiszenie to proces, który pozwala uzyskać wysoką wartość odżywczą roślin. Naturalne kiszonki to doskonałe probiotyki, które korzystnie wpływają na ludzki organizm. Proces kiszenia obniża zawartość cukru i eliminuje niektóre niepożądane substancje. Kiszone warzywa są lepiej przyswajalne przez organizm i dostarczają nam większej ilości składników odżywczych.

Czy warto kupić topinambur w aptece?

Często obecny w aptekach sok z topinamburu to doskonały sposób, by poznać dobroczynne właściwości tej rośliny.

Wybierając się do aptek, można tam znaleźć również topinambur sproszkowany. Czy warto go kupować w takiej formie? Wydaje się, że zdecydowanie najwięcej pożytecznych właściwości otrzymamy, stosując tę roślinę w formie nieprzetworzonej.  Jako że ma on całkiem dobry smak wydaje się, że warto zdecydować się na żywą roślinę, którą można stosować jako dodatek do zup, sałatek czy jako zamiennik dla ziemniaków.

Jak uprawiać topinambur we własnym ogródku?

Jako że roślina ta nie jest zbyt wymagająca, jego uprawą może zająć się nawet mało doświadczony ogrodnik. Przed posadzeniem topinamburu warto spulchnić glebę.

W naszym klimacie roślinę tą sadzi się wyłącznie z bulw. Decydując się na wysiew nasion, może okazać się, że nie będą one w stanie dojrzeć. Najlepszą porą na sadzenie jest późna jesień i wiosna. Jest to roślina odporna na mróz, bez problemów przetrwa więc nawet srogą zimę.

Topinambur jest rośliną wieloletnią, raz posadzony zapewnia plon przez wiele następnych lat. Jest to roślina dość ekspansywna, pobiera z gleby dużo wody i składników pokarmowych, należy więc odpowiednio ją nawozić a w razie konieczności podlewać.

 

Komentarzy

  1. Agnieszka
  2. Kasia

Odpowiedz