Jak przyspieszyć metabolizm, żeby szybciej schudnąć?

Zastanawiasz się dlaczego osoby, które jedzą w podobny sposób bardzo często wyglądają całkiem inaczej. Skąd różnica w ilości tkanki tłuszczowej? Poznaj sekrety szybkiego metabolizmu, dowiedz się jak przyspieszyć metabolizm, by w końcu zacząć szybciej chudnąć

Czym jest metabolizm?

Metabolizm to szereg procesów, które zachodzą w każdym żywym organizmie, a mają one na celu prawidłowy przebieg procesów życiowych. Uproszczając – przemiana materii to mechanizm, dzięki któremu pozyskujemy, wykorzystujemy i magazynujemy energię z pokarmów dostarczonych w trakcie każdego posiłku.

Nie trudno zauważyć, że osoby stosujące taką samą dietę bardzo często mają całkiem inne efekty. Część osób na danej diecie szybko chudnie, druga część ma problem, by zgubić choćby jeden kilogram.

Szybkość metabolizmu ma ogromny wpływ na to jak wyglądamy i ile będziemy mogli zjeść, by zachować odpowiednią ilość tkanki tłuszczowej.

Tylko około 50% składników odżywczych, które dostarczamy z pożywieniem, zużywana jest do prawidłowego funkcjonowanie organizmu. Cała reszta jest spalana lub odkładana w postaci tkanki tłuszczowej.

Jest kilka sposobów, by przyspieszyć metabolizm i poprawić skuteczność odchudzania nie zmieniając drastycznie diety. Poznaj je wszystkie, by zyskać piękną figurę jak najmniejszym nakładem pracy.

Co spowalnia metabolizm?

Z jednej strony wszyscy wiedzą, że dieta ma ogromny wpływ na naszą wagę, z drugiej strony nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że to co jemy ma ogromy wpływ na szybkość przemiany materii.

Co spowalnia nasz metabolizm i sprawia, że nie możemy schudnąć?

  • Zbyta małe posiłki – głodzenie się czy omijanie posiłków to nie sposób, by podkręcić metabolizm na maxa. Takie postępowanie działa wręcz odwrotnie. Deficyt kaloryczny sprawia, że organizm zużywa mniej energii, by jak najwięcej odłożyć na „gorsze czasy”. W ten sposób zamiast chudnąć, zaczynamy tyć.
  • Stres – często jest bagatelizowany, nie przejmujemy się nadmiarem stresu, bo przecież każdy czymś się stresuje. Przewlekły stres może jednak oddziaływać na metabolizm i powodować stopniowe przybieranie na wadze. Co gorsze wiele osób sytuacje stresowe „zajada” tłustymi i mało zdrowymi posiłkami – to tylko potęguje efekt tycia.
  • Zbyt mała ilość białka w diecie – białko to główny budulec naszych mięśni. Jego brak może spowalniać procesy metaboliczne w organizmie.
  • Zbyt duża/mała ilość węglowodanów – gdy jemy ich za dużo w naturalny sposób tyjemy, bo nie jesteśmy w stanie spalić całej energii. Paradoksalnie zbyt małą ilość węgli również nie działa na naszą korzyść. Straty glikogenu powodują obniżenie wydolności, co prowadzi do spowolnienia metabolizmu.
  • Brak aktywności fizycznej – siedzący tryby życia to nie tylko problemy z kręgosłupem. Brak ruchu sprawia, że nasza przemiana materii nie działa tak, jakbyśmy tego chcieli.
  • Niedostateczne nawodnienie organizmu – nasz organizm składa się głównie z wody. Jej braki przyczyniają się do spowolnienia metabolizmu.

Zdrowy styl życia czyli odpowiednia dieta, właściwe nawodnienie, odpowiednia ilość snu czy wreszcie umiejętność radzenia sobie ze stresem to rzeczy, które nie tylko sprawiają, że nasz metabolizm działa na odpowiednim poziomie. To rzeczy, które zapewniają dobre samopoczucie i właściwą pracę całego organizmu.

Jak przyspieszyć metabolizm domowymi sposobami? Czy można to zrobić bez specjalistycznych środków? Oczywiście, że tak! Istnieje kilka prostych sposobów, które pomogą nam poprawić przemianę materii.

Co jeść, aby przyspieszyć metabolizm na maxa? Najlepsze domowe sposoby

Aby maksymalnie przyspieszyć przemianę materii, należy w pierwszej kolejności zadbać o regularne posiłki. Wszelkie diety, które polegają na głodzeniu lub pomijaniu posiłków, należy bezwzględnie odrzucić.

Wyjście do pracy czy szkoły bez śniadania? Stosowanie się do zasady, która mówi, że po godzinie 16 nic już nie jemy? To szybki sposób, by zminimalizować swoją szansę na sukces. Jak przyspieszyć metabolizm, by zobaczyć pozytywne efekty gołym okiem?

Kwasy tłuszczowe omega 3, 6 i 9 – jedz ryby, awokado i siemię lniane

Ryby dostarczają organizmowi kwasy tłuszczowe omega 3, 6 i 9, które mają bardzo duży wpływ na przemianę materii. Oddziałują one na nasz układ nerwowy, włosy i skórę. Co więcej, odpowiednia ilość kwasów tłuszczowych w naszej diecie skutkuje wzrostem poziomu leptyny, która jest hormonem mającym wpływ na obniżenie apetytu i redukcje uczucia głodu.

Bardzo dobry stosunek kwasów omega 3 do omega 6 znajdziemy również w siemieniu lnianym i awokado, które dodatkowo są bogatym źródłem błonnika pokarmowego.

Pamiętaj o odpowiedniej ilości białka

Zauważyłeś, że spora część diet odchudzających to diety wysokobiałkowe? Duża ilość białka przyczynia się do wzrostu hormonów takich jak GLP, YY czy cholecystokininy- są one odpowiedzialne za zmniejszenie apetytu.

Co ciekawe, jedzenie większej ilości białka sprawia, że nasz organizm musi zużyć więcej energii do ich przetworzenia. Zdecydowanie więcej niż w przypadków węglowodanów i tłuszczów razem wziętych! To wszystko korzystnie wpływa na naszą przemianę materii.

Odpowiednie nawodnienie to podstawa!

Bez wody przeżyjemy tylko kilka dni. Woda reguluje temperaturę ciała, wspomaga trawienie i umożliwia usuwanie toksyn z organizmu.

Warto przeczytać: Jak pić wodę, by szybciej chudnąć?

Picie schłodzonej wody mineralnej przyśpiesza przemianę materii. Im niższa jej temperatura, tym więcej energii zużywamy do doprowadzenia jej do temperatury naszego ciała. Właściwa porcja wody zapewnia nie tylko lepszą przemianę materii ale także brak problemów z zaparciami czy lepsze usuwanie toksyn z organizmu.

Ostre przyprawy również mogą pomóc

Stosowanie ostrych przypraw to kolejny z domowych sposobów na poprawienie metabolizmu.

Ostra papryka, chrzan, pieprz czy imbir [1]Iwanow, Jarosław, Mirosław Krośniak, and Renata Francik. Produkty Przyśpieszające Metabolizm – wszystkie te przyprawy wpływają pośrednio na nasz metabolizm. Co więcej – mogą również zmniejszać apetyt.

Polecamy: Imbir a odchudzanie – dlaczego może nam pomóc?

Ostre przyprawy pobudzają wydzielanie soków żołądkowych, dostarczają organizmowi substancji o działaniu antyoksydacyjnym, mają także działanie termogeniczne [2]Hursel R., Westerterp – Plantenga M. S. Thermogenic ingredients and body weight regulation. International Journal od Obesity 2010; 34: 659 – 669.. Wpływają na produkcję ciepła – często ekstrakty z takich roślin jak imbir czy ostra papryka wykorzystywane są w suplementach diety i spalaczach tłuszczu.

Pij zieloną herbatę

Zielona herbata to nie tylko świetne źródło antyoksydantów. Napój ten ma działanie pobudzające, dodaje energii i poprawia krążenie krwi.

W swoim składzie zawiera katechiny oraz teiny, które nasilają termogenezę, czyli proces polegający na spalaniu tkanki tłuszczowej poprzez wytwarzanie ciepła przez organizm. Zielona herbata jest kolejnym ciekawym sposobem na poprawę przemiany materii.

Polecamy: Zielona herbata i jej właściwości odchudzające – jak ją pić?

Regularne picie zielonej herbaty może pomóc w walce z nadwagą i utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Do innych domowych wspomagaczy metabolizmu zaliczyć można pokrzywę indyjską, ostrokrzew paragwajski(yerba mate) czy pokrzywę.

Kawa – idealny sposób na przyspieszenie metabolizmu?

Kawa przez wiele osób traktowana jest jako nieodłączna część każdego poranka. Wielu z nas nie wyobraża sobie śniadania bez kawy. Czy jej spożywanie faktycznie zwiększa tempo przemiany materii?

Kofeina ma wiele zalet, do których należą:

  • poprawa wytrzymałości w trakcie ćwiczeń fizycznych,
  • poprawa sprawności intelektualnej,
  • zwiększenie ilość energii,
  • działanie pobudzające i termogeniczne,
  • zmniejszenie senności.

Kofeina rozluźnia naczynia krwionośne, pobudza czynność serca oraz rozluźnia mięśnie gładkie. Ma wpływ na zwiększenie rozpadu lipidów w krwioobiegu.

Badania pokazują, że spożywanie kofeiny może spowodować wzrost wskaźnika metabolizmu o 3-11%. Efekt ten jest szczególnie widoczny u osób szczupłych [3]Effects of caffeine on energy metabolismheart rate, and methylxanthine metabolism in lean and obese women. American Journal of Physiology-Endocrinology and Metabolism, 269 i młodych. Wydaje się zmniejszać wraz z wiekiem i wzrostem wskaźnika BMI.

Kofeina jest częstym dodatkiem w naturalnych tabletkach na odchudzanie.

Aktywność fizyczna czyli jak sport wpływa na metabolizm

Każdy z nas wie, że ćwiczenia fizyczne przyspieszają metabolizm. Dlaczego tak się dzieje? W trakcie uprawiania sportu, nawet tego amatorskiego zwiększamy swoją muskulaturę.

Budowa tkanki mięśniowej wyczerpuje zapasy zgromadzonej energii – organizm zaczyna coraz lepiej wykorzystywać dostarczone mu substancje odżywcze. Bezpośrednio przekłada się to na przyspieszenie metabolizmu.

Musisz wiedzieć, że to właśnie mięśnie generują znaczny wydatek energetyczny i są w stanie przyspieszyć metabolizm nawet w czasie spoczynku i w nocy.

odpowiednia dieta i sport to podstawa przy odchudzaniu
Jak przyspieszyć metabolizm domowymi sposobami? Odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny załatwią sprawę!

Regularna aktywność fizyczna zapewnia sprawną przemianę cukrów. Przyczynia się też do zwiększenia całkowitego wydatku energetycznego w ciągu dnia. Wszystko to sprawia, że zaczynamy spalać coraz większą ilość tkanki tłuszczowej a nasza waga zaczyna systematycznie spadać.

Odpowiednia dawka aktywności fizycznej, to absolutna podstawa dla każdego, kto chce dbać o własne zdrowie i odpowiednie tempo metabolizmu.

Zaburzenia metabolizmu – kiedy udać się do lekarza?

Zdecydowana większość zaburzeń metabolizmu to następstwo złego stylu życia. Szacuje się, że tylko około 10% to skutek choroby.

Do najpopularniejszych chorób, które mają wpływ na złe tempo przemiany materii zaliczamy:

  • Niedoczynność tarczycy,
  • Nadczynność tarczycy,
  • Choroby trzustki,
  • Choroby nerek,
  • Choroby jajników.

Jeśli domowe sposoby na poprawę przemiany materii nie działają, a twoja waga rośnie, należy zastanowi się nad wykonaniem podstawowych badań.

Wskazana może okazać się również wizyta u lekarza, który po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu koniecznych badań zdecyduje, co można zrobić, by ograniczyć przyrost masy ciała i zmniejszyć tempo metabolizmu.

W przypadku wystąpienia jakiejś choroby, która ogranicza naszą przemianę materii po jej wyleczeniu zaczniemy osiągać zdecydowanie lepsze efekty.

Odchudzanie to nie tylko szybki metabolizm

Każda osoba, która chce pozbyć się zbędnych kilogramów szuka sposobów, by zrobić to jak najmniejszym kosztem. Prawda jest jednak taka, że bardzo często domowe sposoby na niewiele się zdadzą.

Tutaj potrzebne są radykalne decyzje i ograniczenie ilości kalorii, które spożywamy każdego dnia. Dołączając do tego wysiłek fizyczny w postaci nawet amatorskiego uprawiania sportu(bieganie, spacery, pływanie), będziemy w stanie nie tylko osiągnąć przyspieszenie metabolizmu ale także szybkie efekty w postaci spalania tkanki tłuszczowej.

Zdrowa dieta zapewni nam pomoc w szybkiej utracie wagi. Trening, który zwiększy ilość mięśni sprawi, że poprawimy metabolizm i zwiększymy ilość spalanych kalorii. To wszystko przyczyni się do lepszego wyglądu i szybkiej redukcji niechcianych kilogramów.

Przypisy:

Przypisy:
1Iwanow, Jarosław, Mirosław Krośniak, and Renata Francik. Produkty Przyśpieszające Metabolizm
2Hursel R., Westerterp – Plantenga M. S. Thermogenic ingredients and body weight regulation. International Journal od Obesity 2010; 34: 659 – 669.
3Effects of caffeine on energy metabolismheart rate, and methylxanthine metabolism in lean and obese women. American Journal of Physiology-Endocrinology and Metabolism, 269

Odpowiedz