Ostropest plamisty i jego zastosowanie w odchudzaniu

Ostropest plamisty to roślina, której niezwykłe właściwości znane były już w czasach starożytnych. Korzystnie działa na trawienie, stan skóry i włosów a także pracę serca i organów wewnętrznych. Obecnie staje się coraz bardziej popularna ze względu na bezpośredni wpływ na odchudzanie.

Poznaj właściwości ostropestu plamistego i dowiedz się, w jaki sposób go stosować, aby zgubić zbędne kilogramy i poprawić swoje zdrowie.

Jakie właściwości ma ostropest plamisty?

Ostropest plamisty (łac. silybum marianum) to roślina z rodziny astrowatych, pochodząca z rejonu Morza Śródziemnego. Jej moc znana i ceniona była już w czasach starożytnych. Najwięcej substancji aktywnych mają owoce i nasiona ostropestu.

Niezwykłe właściwości tej rośliny to głównie zasługa sylimaryny – substancji, która przyśpiesza regenerację wątroby, łagodzi stany zapalne i zaburzenia jej pracy. Ostropest jako środek wspomagający jest nieoceniony w przypadku uszkodzeń wątroby spowodowanych alkoholem, lekami czy przyjmowaniem narkotyków.

Sylimaryna wspomaga również obniżanie poziomu cukru we krwi i regulowanie funkcjonowania cyklu insulinowo-glukozowego. Dzięki temu ostropest może być stosowany w walce z cukrzycą typu drugiego i innymi chorobami metabolicznymi. Przeciwutleniające właściwości sylimaryny pomagają również w walce z wolnymi rodnikami, [1]Milk thistle (Silybum marianum) for the therapy of liver disease – KennethFlora, MartinHahn, HugoRosen, KentBenner które przyczyniają się powstawania chorób i przyspieszają procesy starzenia.

Polecamy: Ocet jabłkowy – czy można dzięki niemu schudnąć?

Ponadto ostropest plamisty wykazuje dobroczynne działanie na układ krwionośny, wspierając pracę serca i obniżając poziom cholesterolu. Jego moczopędne działanie wspiera funkcjonowanie nerek i pęcherza moczowego a także dróg żółciowych, zapobiegając powstawaniu kamieni i stanów zapalnych.

Z niezwykłych właściwości tej rośliny mogą również skorzystać osoby borykające się z problemami dotyczącymi włosów i cery. Ostropest plamisty działa pozytywnie na gruczoły łojowe, regulując ilość wydzielanego sebum, zmniejsza nasilenie zmian trądzikowych i wypadanie włosów.

Ostropest plamisty naturalnym lekiem na odchudzanie?

Poszukując naturalnych produktów wspomagających odchudzanie, warto wziąć pod uwagę ostropest plamisty, który staje się coraz bardziej popularny poprzez jego bezpośredni wpływ na gubienie zbędnych kilogramów. Jego suplementacja łagodzi dolegliwości związane ze zmianą diety, wspomaga szybszą regenerację organizmu, przyspiesza przemianę materii i pomaga w zwalczaniu cellulitu. Na czym polega odchudzające działanie ostropestu?

  • Usprawnia trawienie – Ostropest wspiera procesy trawienne, jakie zachodzą w organizmie. Za jego sprawą organizm usuwa toksyny i szkodliwe produkty, które powstają w procesie przemiany materii. Jak ta właściwość wpływa na odchudzanie? Kiedy trawienie przebiega wolniej, wartościowe składniki wchłaniają się dłużej a organizm gromadzi zbyt wiele tkanki tłuszczowej.
  • Reguluje gospodarkę insulinową – Ostropest plamisty wykazuje zdolności do regulowania ilości glukozy we krwi. Dzięki temu dieta odchudzająca może być jeszcze bardziej skuteczna, bowiem u osób, którym odchudzanie idzie opornie często występuje insulinoodporność. Wprowadzenie tej rośliny do diety sprawia, że znikają napady głodu i pojawia się uczucie sytości.
  • Eliminuje nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe – Ostropest jest niezastąpiony, kiedy chcemy zmienić swoje nawyki żywieniowe. To właśnie wtedy najczęściej pojawiają się bowiem nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia, gazy, nudności czy rozwolnienia. Ekstrakt z ostropestu wspomaga utrzymanie dobrego samopoczucia.
  • Pomaga utrzymać dobry stan skóry – Dzięki właściwościom odtruwającym znajdująca się w ostropeście sylimaryna niweluje stany zapalne, które często towarzyszą cellulitowi. Usprawnia pozbywanie się ze skóry zbędnych metabolitów a dzięki antyoksydantom pomaga utrzymać właściwe nawilżenie jej głębszych warstw, dzięki czemu skóra nie wiotczeje i dostosowuje się do nowej wagi.
  • Usprawnia krążenie krwi – Ostropest usprawnia krążenie krwi w organizmie, tym samym wzmacniając pracę serca. Ma to duże znaczenie dla osób, które na co dzień uprawiają aktywność fizyczną – a więc i tych, które chcą zrzucić dodatkowe kilogramy. Suplementacja tej rośliny sprawi, że szybciej zbudujemy kondycję i nie będziemy musieli obawiać się pojawienia się senności czy wyczerpania.
  • Eliminuje wolne rodniki – Dzięki eliminacji wolnych rodników ostropest nie tylko pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, ale również nastrój. Swoim działaniem poprawia pracę mózgu, a to sprawia, że lepiej radzimy sobie ze spadkami nastroju, które mogą pojawić się podczas stosowania diety. Sylimaryna wpływa również korzystnie na bóle migrenowe, które mogą towarzyszyć nadwadze i otyłości.

Jak stosować ostropest, by schudnąć?

Ostropest można stosować w formie całych nasion lub w postaci zmielonej (ziarna najlepiej mielić samodzielnie) – dodając go do naleśników, koktajli, ciast czy innych wypieków. Cena za kilogram to około 10 złotych.

Najwygodniej stosować ostropest mielony, jednak to całe nasiona będą lepszym rozwiązaniem. Zawarte w nich cenne kwasy tłuszczowe utleniają się bowiem podczas rozdrabniania. Poza tym, stosując ostropest w nasionach, mamy pewność, że nie ma w nich zanieczyszczeń.

Warto przeczytać: Picie odpowiedniej ilości wody może pomóc w odchudzaniu!

W sklepach zielarskich i aptekach dostępne są również herbaty oraz olej z ostropestu plamistego a także suplementy zawierające ostropest w tabletkach. Decydując się na ich zakup, warto kierować się jakością składu – nie powinien on zawierać związków chemicznych i ulepszaczy.

Jak dawkować ostropest, aby schudnąć? Zalecana dawka to 2-3 łyżeczki dziennie (w przypadku suplementów diety należy postępować zgodnie z wytycznymi z ulotki). Napar należy pić cztery razy dziennie, a olej – trzy razy po pół łyżeczki godzinę przed posiłkiem.

Najważniejsze jest, aby stosować ostropest regularnie przez przynajmniej 2-3 miesiące. Należy też pamiętać, że roślina tylko wspomaga proces odchudzania, a więc nie działa samodzielnie. Aby zrzucić zbędne kilogramy konieczne jest wprowadzenie zdrowej, zbilansowanej diety i regularnych ćwiczeń fizycznych.

Przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania ostropestu plamistego

Stosowanie ostropestu plamistego należy skonsultować z lekarzem, bo może wchodzić on w reakcje z wieloma lekami. Nie wolno też przekraczać zalecanej dawki – przyjmowanie większej, niż zalecana ilość produktu nie przyspieszy odchudzania, a wręcz przeciwnie – może zaszkodzić.

Warto też pamiętać, że zioła, podobnie jak leki, mogą wywoływać różne skutki uboczne. Tolerancja na składniki, które są w nich zawarte, jest cechą indywidualną każdego człowieka, dlatego do stosowania ostropestu plamistego na odchudzanie warto podejść rozsądnie.
Objawy nadwrażliwości na działanie rośliny to między innymi:

  • ból i zawroty głowy,
  • bóle żołądka,
  • biegunka,
  • mdłości,
  • pokrzywka.

Kto nie powinien stosować ostropestu plamistego? Suplementacja ostropestem nie jest wskazana u osób, u których stwierdzono wydzielanie zbyt dużej ilości żółci. Nie można go również łączyć z lekami psychotropowymi. Na działanie rośliny powinny również uważać kobiety w ciąży, karmiące piersią i stosujące doustną antykoncepcję.

Przypisy:

Przypisy:
1Milk thistle (Silybum marianum) for the therapy of liver disease – KennethFlora, MartinHahn, HugoRosen, KentBenner

Jedna odpowiedź

  1. OLIX

Odpowiedz