Soda oczyszczona do picia – recepta na nadwagę i problemy z żołądkiem?

Wodorowęglan sodu zwany potocznie sodą oczyszczoną jest związkiem organicznym, który ma wiele zastosowań. Z powodzeniem używamy jej w kuchni, łazience, czy jako lek na różne dolegliwości. Czy pół łyżeczki sody wymieszanej ze szklanką wody i cytryny sprawi, że nasza waga zacznie spadać?

Soda oczyszczona, jakie ma właściwości i do czego ją wykorzystujemy?

Soda oczyszczona ma odczyn zasadowy, dlatego często jest stosowana jako neutralizator kwasu żołądkowego. Dodana do wypieków ma właściwości spulchniające, świetnie pochłania zapachy. Ma zastosowanie w medycynie naturalnej – wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn(detox), odświeża oddech, który może być objawem kamieni migdałkowych, a przez wiele osób stosowana jest z cytryną jako mikstura na odchudzanie.

Ma właściwości bakteriobójcze, dlatego wykorzystywana jest jako płukanka w różnego rodzaju stanach zapalnych(np. gardła). Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że wpływa na zahamowanie namnażania się komórek rakowych i może być wykorzystywana do kuracji antynowotworowych.

Jest stosowana jako dodatek do napojów, można przygotować z niej inhalacje, kąpiele, płukanki i krople do nosa.

Należy pamiętać, że wpływ sody oczyszczonej nie jest w pełni znany, samodzielne leczenie schorzeń z jej wykorzystaniem nie jest wskazane!


soda oczyszczona nie zawsze jest zdrowa!

Soda oczyszczona a odchudzanie – czy faktycznie pomaga?

Soda oczyszczona bardzo często pojawia się przy okazji różnego rodzaju rozmów o kuracjach odchudzających. Czy jednak jej stosowanie może wpłynąć na przyspieszenie metabolizmu i zahamowanie apetytu? Na jakiej zasadzie działa soda w kontekście odchudzania?

Na początku warto podkreślić, że aby schudnąć musimy dostarczać organizmowi mniej kalorii niż jesteśmy w stanie spalić. Jeśli nasza dieta nie zapewni deficytu kalorycznego to żadne domowe metody nie sprawią, że zaczniemy chudnąć.

Polecamy: Ocet jabłkowy – czy można dzięki niemu schudnąć?

Ze względu na właściwości alkalizujące picie sody na czczo może wpłynąć na ograniczenie apetytu. Jak pokazują liczne opinie osób, które stosują miksturę sody z cytryną taki napój wypity przed śniadaniem zmniejsza również ochotę na słodycze. Soda nie ma jednak innych magicznych właściwości, które sprawią, że tkanka tłuszczowa zacznie znikać i zastąpią ją mięśnie!

Soda oczyszczona z cytryną – przepis

przepis na miksturę sody oczyszczonej z cytryną

 • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej,
 • 1 szklanka letniej wody,
 • sok wyciśnięty z połowy cytryny.

Całość mieszamy i pijemy(najlepiej 30 minut przed posiłkiem).

Soda oczyszczona dobra na zgagę? Czy szkodzi na żołądek?

Zgaga(refluks żołądkowy) to przykra dolegliwość, której doświadczył każdy z nas. Objawia się ona przede wszystkim uczuciem pieczenia w przełyku, często także cofaniem się treści pokarmowej do przełyku. Wiele osób łagodzi te dolegliwości wykorzystując sodę oczyszczoną. Czy prawdą jest stwierdzenie, że soda jest w stanie skutecznie wyleczyć zgagę?

Otóż nie! Soda często łagodzi dolegliwości i stosowana okazjonalnie nie powinna nam zaszkodzić, nie jest to jednak lek, który sprawi, że zgaga zniknie. Łyżeczka sody oczyszczonej rozpuszczona w szklance wody z dodatkiem cytryny, to dla wielu osób dobry sposób na zgagę.

Należy jednak pamiętać, że ma ona co prawda odczyn zasadowy i chwilowo neutralizuje kwasy żołądkowe, na dłuższą metę może jednak spowodować sporo problemów z trawieniem.
negatywne skutki stosowania sody oczyszczonej

Negatywne skutki przyjmowania sody – uważaj, by nie przedawkować!

Soda oczyszczona stosowana w sposób nieumiejętny może powodować liczne problemy zdrowotne. Jej stosowanie obarczone jest więc ryzykiem, którego stanowczo nie powinny podejmować kobiety w ciąży. Nadmierne spożywanie sody oczyszczonej może powodować wzrost ciśnienia tętniczego, bardzo często długotrwałe kuracje odchudzające wykorzystujące sodę oczyszczoną zaburzają gospodarkę kwasowo-zasadową w naszym organizmie.

Wiele osób zaleca przyjmowanie sody oczyszczonej w celu oczyszczania organizmu z toksyn czy poprawy efektów odchudzania. Nie ma jednak naukowych dowodów, że soda ma właściwości odchudzające.

Do najpopularniejszych skutków ubocznych przyjmowania sody oczyszczonej należą:

 • biegunka,
 • wymioty,
 • kwasica metaboliczna,
 • skurcze żołądka
 • wzmożone pragnienie
 • bóle głowy

Pamiętajmy, że soda oczyszczona może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami! Nie powinny jest stosować kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na nadciśnienie i problemy z sercem.

Czy warto stosować sodę oczyszczoną?

Przeglądając portale internetowe zauważyć można dwie skrajności – z jednej strony soda przedstawiana jest jako panaceum na wszystkie dolegliwości, z drugiej jako środek nie do końca przebadany i mogący powodować liczne skutki uboczne. Czy warto więc stosować ten specyfik?

Z całą pewnością związek ten ma właściwości alkalizujące, może więc pomóc przy delikatnych problemach ze zgagą. Czy może jednak uleczyć tak poważne choroby jak rak?

Pamiętajmy, że mikstura cytryny z sokiem, jak również inne produkty, które spożywamy w naszej codziennej diecie dostarczają naszemu organizmowi witaminy i minerały, które mogą pomóc w leczeniu i zapobieganiu wielu chorób, nawet tych ciężkich. Twierdzenie, że któraś z tych rzeczy może wyleczyć raka nie jest do końca zgodne z prawdą.

Komentarzy

 1. Carq
 2. kaska
 3. Arek

Odpowiedz