Catering dietetyczny czyli dieta pudełkowa na odchudzanie – czy warto?

Catering dietetyczny cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. To niezwykle wygodny sposób na dostęp do najwyższej jakości posiłków, ale czy na pewno? Czy dieta pudełkowa faktycznie może pomóc w walce z nadwagą? Ile kosztuje miesiąc takiego żywienia i kiedy można zauważyć pierwsze efekty?

Czym jest catering dietetyczny (dieta pudełkowa)?

Catering dietetyczny to nic innego jak gotowe posiłki zamknięte w niewielkich pudełeczkach, które każdego dnia dostarczane są bezpośrednio do naszego domu. Teoretycznie jest to najlepszy z możliwych sposobów, by schudnąć, rozbudować muskulaturę czy np. wykluczyć z diety gluten lub inny składnik, na który jesteśmy uczuleni.

W dobrej firmie cateringowej zatrudniony jest dietetyk, który nie tylko opracowuje przepisy, ale także zajmuje się nadzorem nad procesem gotowania. Dzięki temu klient powinien otrzymać dokładnie taki produkt, jaki zamówił.

Niestety wiele firm oferujących dietę pudełkową próbuje oszczędzać i jest to widoczne gołym okiem. Słabej jakości produkty nigdy nie mogą smakować dobrze, a kiepski smak to jeden z głównych powodów, przez który zaczynamy podjadać coś „ekstra” lub po prostu rezygnujemy z cateringu na stałe.

Polecamy: Co jeść na noc, by schudnąć szybko?

Warto więc zawsze przed zakupem cateringu na cały miesiąc wybrać pakiet testowy. Otrzymujemy w nim pełnowartościowy zestaw składający się z 4-5 posiłków pozwalający ocenić jakość, smak i wielkość posiłków. Pamiętajmy jednak, by dokładnie sprawdzić rozpiskę na cały tydzień, bo pozwoli nam to ocenić, czy dieta pudełkowa nie będzie monotonna.

Niektóre firmy cateringowe umożliwiają zamówienie pakietu na 3-5 dni i chyba od nich powinniśmy zacząć swoją przygodę z cateringiem dietetycznym.

Jakie są największe zalety diety pudełkowej?

Dieta pudełkowa ma wiele zalet i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Dzięki niej możemy realizować wybrane przez siebie cele (odchudzanie, budowa muskulatury, dieta wykluczająca), nie martwiąc się zakupami, przeliczaniem wartości energetycznej czy codziennym gotowaniem.

Dlaczego wybór dobrej jakości cateringu dietetycznego może okazać się prawdziwym strzałem w przysłowiową dziesiątkę?

Dieta pudełkowa to oszczędność czasu

Nie da się ukryć, że przygotowanie smacznych posiłków to nie tylko spory wydatek, ale także konieczność samodzielnego gotowania. Nie każdy ma czas i zdolności, by każdego dnia przygotowywać smaczne posiłki, i tu właśnie z pomocą może przyjść dieta pudełkowa.

Catering dietetyczny pozwala skupić się na pracy, szkole i dobrej zabawie, a gotowanie pozostawić profesjonalistom!

Dzięki diecie pudełkowej ograniczamy wizyty w sklepach spożywczych

Kolejną ważną zaletą cateringu dietetycznego jest mniejsza ilość wizyt w sklepach spożywczych. Aby samodzielnie gotować, w pierwszej kolejności musimy znaleźć przepis, a następnie udać się do sklepu spożywczego w celu kupienia odpowiednich składników.

Polecamy: Czy podczas diety można jeść słodycze?

Wybierając dietę pudełkową, całą tę pracę wykonują za nas pracownicy firmy cateringowej, a my oszczędzamy jeszcze więcej czasu, który możemy wykorzystać w dowolny sposób.

Catering pudełkowy to pełna różnorodność i prawdziwe bogactwo smaku

Dobra firma cateringowa jest w stanie mocno zaskoczyć, a my pod swój adres otrzymujemy potrawy, które zachwycają. Niestety nie zawsze tak będzie, ale wybór firmy z dobrą opinią może zapewnić nam taki luksus.

Starannie przygotowany jadłospis gwarantuje różnorodność, dobry smak i bardzo wysoką jakość, ale pamiętajmy, że może to sporo kosztować!

Dieta pudełkowa zapewnia dodatkową motywację i pozwala szybciej osiągnąć cel

Nic tak dobrze nie działa na motywację do odchudzania czy budowania masy mięśniowej jak wydanie własnych pieniędzy. Catering dietetyczny skłania do jeszcze większego wysiłku na treningu, a przy okazji zapewnia odpowiednio zbilansowaną dietę, pozwalającą na szybkie odchudzanie.

To wszystko sprawia, że dzięki diecie pudełkowej można osiągać naprawdę fajne efekty, ale pamiętajmy, że będzie to raczej maraton, a nie sprint do wyznaczonego wcześniej celu.

Jakie efekty można uzyskać, stosując catering dietetyczny?

To pytanie zadaje sobie każda osoba, która jest zdecydowana na dietę pudełkową. Niestety bardzo trudno jednoznacznie na nie odpowiedzieć? Dlaczego? Ano dlatego, że wszystko zależy od rodzaju wybranej diety, naszego zaangażowania w dodatkowy wysiłek fizyczny czy wreszcie indywidualnych predyspozycji.

Jeśli zależy nam na szybkim odchudzaniu, catering dietetyczny bez wątpienia pomoże osiągnąć wyznaczony cel, ale nie sprawi, że w pierwszym miesiącu schudniemy 20 kg. Takie rzeczy są możliwe do osiągnięcia wyłącznie w reklamach tabletek na odchudzanie.

Przyjmuje się, że bezpieczna utrata wagi to mniej więcej 0,5-1 kg tygodniowo. Połączenie treningu i dobrej diety może więc zapewnić redukcję masy ciała o mniej więcej 4 kg miesięcznie. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że w tym przypadku mówimy o utracie tkanki tłuszczowej, a nie wody. To właśnie na odwodnieniu bazuje wiele popularnych „diet cud”, które działają tylko w teorii.

Ile kosztuje dieta pudełkowa na odchudzanie i czy jest droga?

Przeglądając oferty firm cateringowych widać spore rozbieżności w cenach. Jeden dzień diety pudełkowej zamyka się przeważnie w przedziale 35-90 zł. Tańsze są diety redukcyjne, droższe natomiast typowo masowe. Wiąże się to oczywiście z wielkością porcji i wartością energetyczną. Osoba na diecie odchudzającej zjada zdecydowanie mniej, dlatego w tym przypadku ceny są niższe.

Biorąc pod uwagę powyższe stawki, wychodzi, że miesięczne korzystanie z cateringu dietetycznego (bez niedziel) to koszt 910-2340 zł. Czy to drogo?

Polecamy: Soda oczyszczona na odchudzanie – czy działa?

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób wyceniamy swój czas. Samodzielne gotowanie z pewnością będzie tańsze, a oszczędności mogą sięgać nawet 50%, ale należy brać pod uwagę, że catering dietetyczny to spora oszczędność czasu i możliwość korzystanie z diety ułożonej przez specjalistę.

Tak naprawdę każdy z nas musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dieta pudełkowa jest droga, we własnym zakresie. Dla jednych taka opcja będzie stratą pieniędzy, dla innych strzałem w dziesiątkę pozwalającym realizować własne pasje zamiast codziennego gotowania.

Czy warto stosować catering dietetyczny na odchudzanie?

Każda dieta pozwalająca osiągnąć pewien deficyt energetyczny będzie skutkować systematyczną utratą tkanki tłuszczowej. Nie ma tu znaczenia czy wybierzemy profesjonalny catering dietetyczny, czy samodzielnie przygotowywać będziemy posiłki we własnym domu.

Jeśli jednak chcemy oszczędzić sporo czasu, catering dietetyczny na odchudzanie jest doskonałą okazją, by upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Dzięki niemu uwalniamy się od gotowania i robienia zakupów, a w zamian otrzymujemy gotowe posiłki pozwalające szybko schudnąć z  ud, brzucha i pośladków.

Niestety taka opcja ma też swoje wady, a jedną z najważniejszych będzie wysoka cena. Renomowane firmy oferujące catering dietetyczny być może bazują na najlepszych składnikach, ale miesięczny koszt takiego odżywiania jest dość wysoki, co nie każdemu będzie odpowiadać.

Warto też pamiętać, że w przypadku odchudzania nie ma mowy o wykupieniu 2-3 miesięcy cateringu i późniejszym zaniedbaniu diety. Takie podejście nigdy nie skończy się dobrze i spowoduje błyskawiczny powrót do dawnej wagi.

Dieta pudełkowa czy gotowanie w domu?

Gotowanie w domu jest tańsze, ale mocno angażuje nas w kuchni. Dla wielu osób, które lubią spędzać wolny czas w taki sposób, gotowanie może być doskonałym sposobem na relaks, ale nie każdy jest urodzonym kucharzem i dodatkowo odziedziczył talent kulinarny.

Jeśli na samą myśl o gotowaniu dostajesz gęsiej skórki na plecach. Jeśli nie potrafisz tego robić, a wszystko, co ugotujesz, smakuje bardzo kiepsko, catering dietetyczny jest doskonałą okazją, by się od tego uwolnić, a jednocześnie otrzymać pełnowartościowe, smaczne i zdrowe posiłki, które dodatkowo pomogą pozbyć się tkanki tłuszczowej.

Co lepsze – samodzielne gotowanie czy dieta pudełkowa? To kolejne z pytań, na jakie każdy z nas musi odpowiedzieć sobie samodzielnie. Wszystko zależy od posiadanych funduszy i preferencji.

Czy po zaprzestaniu stosowania diety pudełkowej moja waga wróci do pierwotnego stanu?

Wiele osób dietę traktuje jako sposób leczenia dolegliwości, jaką w opisywanym przypadku jest nadwaga, czasami nawet skrajna otyłość. Aby odpowiedzieć na pytanie, co stanie się po zaprzestaniu stosowania odchudzającego cateringu dietetycznego, należałoby zastanowić się, czym tak naprawdę jest dieta.

Wbrew pozorom dieta nie jest swego rodzaju lekiem na odchudzanie, a sposobem odżywiania. Jeśli na co dzień pochłaniamy sporą ilość cukru i tłuszczu, nie ma szan, abyśmy utrzymali efekty, jakie uda się zbudować w czasie stosowania cateringu pudełkowego. Nadwyżka energetyczna bardzo szybko przerodzi się w zbędne kilogramy, a my bardzo szybko wrócimy do starej wagi (być może z nawiązką)!

Należy więc zmienić swoje myślenie i uświadomić sobie, że do utrzymania prawidłowej masy ciała konieczne jest stosowanie określonej ilości kalorii. Dobrze skomponowana dieta pomaga pozbyć się nadwagi, ale jej utrzymanie również wymaga od nas pewnego wysiłku!

Pamiętajmy więc, by nawet po przejściu na domowe gotowanie liczyć kalorie i zadbać o odpowiednią ilość ruchu, bo oba te elementy pozwolą skutecznie kontrolować wagę i utrzymać ją na odpowiednim poziomie.

Odpowiedz