Czym są kamienie migdałkowe i jak je leczyć?

Kamienie migdałkowe są dolegliwością, która dotyczy około 10% populacji. Objawiają się brzydkim oddechem i białymi grudkami widocznymi w kryptach migdałkowych. Czym dokładnie są i jak je leczyć wykorzystując naturalne sposoby?

Co to jest kamień migdałkowy?

Kamienie migdałkowe, które zwane są często detrytem lub czopem to niewielkie białe gródki gromadzące się w kryptach migdałkowych. Mogą powodować nieprzyjemny oddech i częste infekcje bakteryjne gardła. Czym tak naprawdę są?

Zazwyczaj w przypadku kamieni migdałkowych mówimy o niewielkiej grudce, która umiejscowiona jest w krypcie migdałka, a gdy urośnie, widoczna jest gołym okiem „na gardle”. Ze względu na duże unerwienie tej okolicy detryt może powodować oprócz nieświeżego oddechu również dolegliwości bólowe.

Na całe szczęście u większości osób zmagających się z tą dolegliwością objawy są słabo nasilone, a manualne usuwanie kamieni i odpowiednia profilaktyka sprawiają, że nie są one powodem do niepokoju.

Jak powstają kamienie migdałkowe (białe kropki na gardle)?

Migdałek gardłowy wyglądem przypomina brokuł. Nie jest on płaski, a liczne wgłębienia (krypty) powiększają jego objętość, dzięki czemu komórki odpornościowe, które znajdują się w błonie śluzowej, mogą unieszkodliwiać różnego rodzaju patogeny.

Częste infekcje, urazy, zapalenia – t0 wszystko sprawia, że krypty mocno się rozszerzają, a w ich wnętrzu tworzą się blizny utrudniające pozbywanie się resztek pokarmu i martwych komórek nabłonka. Właśnie w taki sposób tworzą się kamienie migdałkowe.

Polecamy: Jak usunąć opryszczkę w jeden dzień?

Białe kropki na gardle mają tendencję do nawracania. Szybkość tworzenia się nowych kamieni jest kwestią indywidualną, ale przeważnie po pozbyciu się jednego czopa, drugi pojawia się po kilku lub kilkunastu dniach.

Częstą przyczyną powstawania kamieni migdałkowych jest choroba refluksowa oraz zapalenie zatok przynosowych. Nie bez znaczenia są również alergie, które powodują zwiększoną produkcję gęstej wydzieliny spływającej po gardle, co w konsekwencji przyczynia się do szybszego rozrostu kamieni.

Kamienie migdałkowe objawy

Niewielkie kamienie migdałkowe mogą nie dawać żadnych objawów, ale wraz z ich wzrostem pojawiają się:

  • nieprzyjemny posmak w ustach (metaliczny),
  • brzydki oddech (halitoza),
  • ból gardła (dotyczy raczej większych kamieni),
  • uczucie „guli” w gardle.

kamień migdałkowy po wyciągnięciu ma brzydki zapach
Musimy pamiętać, że kamienie migdałkowe mogą rozmiarem przypominać ziarnko ryżu, ale również grochu. Te większe są bardzo często przyczyną kaszlu, zaczerwienienia, a nawet zmianie kształtu migdałka gardłowego.

Kamienie migdałkowe są jedną z głównych przyczyn halitozy, która objawia się śmierdzącym oddechem. Za zapach ten odpowiadają związki siarki powstałe na skutek rozrostu bakterii beztlenowych, które rozkładają materię, organiczną co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się właśnie brzydkiego zapachu w ustach.

W jaki sposób diagnozuje się kamienie migdałkowe?

Kamienie migdałowe przeważnie widoczne są w gardle gołym okiem. Często można też je zauważyć przy próbie odkrztuszania.

Bardzo duże kamienie, które dłuższy czas zalegają w kryptach mogą być również widoczne w takich badaniach jak RTG czy tomografia komputerowa, jest to jednak rzadkość.

Postawienie diagnozy w tym przypadku jest niezwykle proste, a biorąc uwagę, że w ogromnej większości dolegliwość ta nie jest groźna, nie wymaga nawet konsultacji z lekarzem.

Problem pojawia się w momencie, gdy duże kamienie powodują nawracające infekcje gardła. W takiej sytuacji warto udać się do laryngologa, który przeprowadzi odpowiednie badania i zastosuje właściwe leczenie.

Kamienie migdałkowe leczenie

W aptekach znaleźć można specjalne zestawy do usuwania kamieni migdałowych. Są one skuteczne i bezpieczne, ale należy pamiętać, że ich zastosowanie ma na celu wyłącznie niwelowanie objawów. Sporą popularnością cieszą się też specjalne pipety i szpatułki, którymi możemy wycisnąć kamień z krypty.

Użycie wyżej wymienionych sposobów w żadnym wypadku nie rozwiązuje problemu, a wyłącznie usuwa objawy. Kamienie migdałkowe mają tendencję do nawracania, a ich tempo rozrostu jest bardzo duże. Często po usunięciu manualnym kamienia, drugi pojawia się już po kilkunastu godzinach.

Polecamy: Jak pozbyć się jęczmienia na oku?

Innym popularnym domowym sposobem leczenia kamieni migdałowych jest wykonywanie płukanek preparatami ziołowymi mającymi właściwości przeciwzapalne.

Najpopularniejsze zioła na kamienie migdałkowe to:

  • lawenda – zawiera w swoim składzie linalol i octan linalilu, które działają przeciwbakteryjnie,
  • mięta pieprzowa – odświeża oddech i hamuje rozwój bakterii,
  • olejek eukaliptusowy – pomaga rozrzedzać śluz co w konsekwencji zmniejsza ryzyko ponownego rozwoju kamieni,
  • oregano – zawiera przeciwutleniacze i składniki przeciwbakteryjne,
  • trawa cytrynowa – redukuje ilość związków siarki, które są odpowiedzialne za nieprzyjemny oddech.

Innym sposobem pozwalającym pozbyć się problemu jest kryptoliza migdałków. Zabieg polega na spłyceniu lub całkowitym zamknięciu krypt. Do tego celu wykorzystuje się fale radiowe o wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze. Kryptoliza wykonywana jest ambulatoryjnie, a jej cena wynosi około 1500 zł. Bardzo często całkowita poprawa osiągana jest dopiero po 2, a nawet 3 zabiegach.

To właśnie dlatego jedną z najpopularniejszych metod jest manualne wyciskanie kamieni, które można przeprowadzić nawet palcem. Wystarczy umyć ręce i odpowiednio ucisnąć okolice migdałka (rozsunąć kryptę na w kierunku do zewnątrz), by cały kamień został usunięty. Zadanie to jest nieco utrudnione, bo takie uciśnięcie może w pierwszej chwili powodować odruch wymiotny.

Rzadko stosowaną metodą pozbywania się kamieni migdałkowych jest tonsillektomia polegająca na chirurgicznym usunięciu migdałków. Zabieg ten zarezerwowany jest wyłącznie dla osób z bardzo mocną kamicą migdałkową, a stosowany jest wyłącznie, gdy kamienie utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Czy kamienie migdałkowe mogą być groźne?

Dolegliwość ta przeważnie przebiega łagodnie i nie powoduje większego zagrożenia dla zdrowia, ale warto pamiętać, że kamienie migdałkowe można pomylić z innymi chorobami.

Białe kropki na gardle bardzo często pojawiają się przy anginie bakteryjnej. Z problemem tym bardzo często zmagają się dzieci i osoby starsze.

Oprócz białego nalotu na gardle pojawia się wtedy:

  • wysoka gorączka,
  • powiększone węzły chłonne szyjne,
  • silny ból gardła,
  • obrzęk migdałków gardłowych,
  • ból głowy.

Jeśli zauważymy u siebie takie objawy, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zastosuje odpowiednie leczenie.

Co zrobić, by ograniczyć występowanie kamieni migdałkowych?

Białe grudki na migdałkach mają tendencję do nawracania, ale zmiana stylu życia może sprawić, że problem ten będzie pojawiał się coraz rzadziej. Co więc zrobić, by zapobiegać kamieniom migdałkowym?

  • unikaj spożywania alkoholu,
  • rzuć palenie,
  • spożywaj mniejszą ilość cukrów prostych,
  • dokładnie myj zęby i nitkuj przestrzenie pomiędzy nimi,
  • stosuj płyn do płukania gardła.

Polecamy: Niedobór witaminy B12 – czy może być groźny?

Pamiętajmy też,  by za wszelką cenę unikać produktów powodujących tzw. „lepką ślinę”, ponieważ nie sprzyjają one oczyszczaniu krypt migdałowych i powodują szybsze powstawanie kamieni.

Powyższe sposoby nie gwarantują, że rozprawimy się z kamieniami migdałowymi raz na zawsze, ale takie podejście sprawi, że będą one nam dokuczać zdecydowanie rzadziej, a nasz oddech będzie zdecydowanie lepszy.

 

Jedna odpowiedź

  1. adas

Odpowiedz