Środki przeczyszczające – czy dzięki nim można schudnąć?

Tabletki przeczyszczające dla wielu mają jedno, słuszne zresztą zastosowanie – pomagają w pozbyciu się uporczywych zaparć i mogą być stosowane tylko okazjonalne. Możliwość uzależnienia się od takich preparatów jest powszechnie znana, wszyscy wiemy, że stosowanie ich na dłuższą metę nie ma sensu. Skąd wziął się mit mówiący, że środki na przeczyszczenie doskonale sprawdzają się przy odchudzaniu?

Dwa dni kuracji i chudniesz kilka kilogramów?!

Fakt – stosowanie środków na przeczyszczenie(syropy, tabletki) może powodować chwilowe efekt ubytku masy ciała. Problem polega na tym, że stosując je nie pozbywamy się tkanki tłuszczowej a wody! Taka sytuacja może być bardzo niebezpieczna!

Zawodowi sportowcy, którzy muszą zbić kilka kilogramów w bardzo krótkim czasie bardzo często wykorzystują gorące kąpiele czy pobyt w saunie, który ma na celu maksymalne pozbycie się wody z organizmu. Niestety metoda ta ma zasadnicze wady – w trakcie takiego „odchudzania” tracimy bardzo wiele wody, witamin i minerałów. Nasza kondycja spada a my czujemy się bardzo zmęczeni. Przesadne odwodnienie może skończyć się dla nas tragicznie!

Warto przeczytać: Wykorzystując kurkumę schudła 20kg – prawda czy fałsz?!

Na podobnej zasadzie uzyskujemy efekt odchudzający w przypadku środków przeczyszczających – jest to chwilowe pozbycie się z organizmu wody, która jest nam przecież niezwykle potrzebna! Nie dajmy się nabrać na takie „metody” odchudzające!

lewatywa nie odchudza!

Skoro tabletki są złe to może… lewatywa?!

Osoby, które chcą schudnąć za wszelką cenę zapominają często co jest przyczyną otyłości i wymyślają coraz bardziej absurdalne metody odchudzania. Na jednym z popularnych forum dla kobiet znalazłam wpis o dobroczynnym działaniu lewatywy, która ma doskonale wspomagać proces odchudzania.

Hydrokolonoterapia nie jest wskazana jako panaceum na otyłość, nie zapewnia ani zdrowej redukcji wagi, ani tym bardziej nie jest magiczna miotełką, która wymiata wszystkie toksyny z naszego organizmu. Regularne stosowanie lewatyw może prowadzić do rozregulowania pracy jelit oraz zaburzeń flory jelitowej. W krótkim czasie może to prowadzić do kandydozy, biegunek czy zaparć.

Polecamy: Soda oczyszczona – wypróbuj sposób, który zabija tkankę tłuszczową!

Należy pamiętać, że nasze jelita „zamieszkują” nie tylko złe bakterie i toksyny – jelito skolonizowane jest też przez dobroczynne bakterie, które zapewniają odpowiednie funkcjonowanie układu pokarmowego. Każda ingerencja w naszą florę bakteryjną – nie ważne czy będzie to lewatywa czy tabletka na przeczyszczenie zaburza tą równowagę i może przyczynić się do powstawania wielu niebezpiecznych chorób.

Tylko zbilansowana dieta i wysiłek fizyczny są w stanie skutecznie i szybko zredukować naszą tkankę tłuszczową!

Środki przeczyszczające – jakie skutki uboczne powodują?

Sięgając po tabletki na przeczyszczenie zapominamy, że mogą one powodować liczne skutki uboczne. Łatwy dostęp do preparatów bez recepty sprawia, że stają się one panaceum na wiele problemów – Odchudzanie? Oczyszczanie organizmu? Zaparcia? Ludzie wymyślają różne powody, by po nie sięgnąć. Niestety bardzo często nie kończy się to dla nich dobrze!
Do najpopularniejszych skutków ubocznych środków przeczyszczających zaliczamy:

 • bóle brzucha,
 • nudności,
 • uporczywe biegunki,
 • poważne odwodnienie organizmu,
 • zawroty głowy,
 • nasilenie problemów z zaparciami!

Najpopularniejsze środki na przeczyszczenie

Na aptecznych(czasem również sklepowych!) półkach znaleźć można wiele środków na przeczyszczenie, które wcale nie mają nas odchudzać! Do najczęściej wybieranych zaliczamy:

 1. Dulcobis,
 2. Xenna,
 3. Olej rycynowy,
 4. Lactulosum,
 5. Forlax

Przeczytaj też: Jak pić ocet jabłkowy, by chudnąć w tempie 5 kg na tydzień?

Oczywiście środki te mają swoje zastosowanie w medycynie i są często bardzo przydatne. Nie nadużywajmy ich jednak w problemach, które tego nie wymagają. Bez wątpienia nadwaga nie należy do przypadłości, które można wyleczyć za pomocą wspomnianych środków przeczyszczających!
środki przeczyszczające mają wiele skutków ubocznych

Czy warto stosować preparaty przeczyszczające na odchudzanie?

Nie! Nie warto stosować takich środków by schudnąć, zostały one stworzone z myślą o innych problemach!

Aby szybko schudnąć trzeba zmienić swój styl życia. Dobra dieta, ograniczenie słodyczy i jedzenia mało wartościowych produktów – to wszystko sprawi, że szybko zaczniesz chudnąć. Nie sięgaj po dziwne, niesprawdzone i idiotyczne metody na odchudzanie bo może skończyć się to dla ciebie tragicznie!

Często wystarczy delikatnie zmienić swoje nawyki żywieniowe, by odczuć pozytywne efekty w postaci redukcji tkanki tłuszczowej. Jeśli dodamy do tego aktywność fizyczną to efekty przyjdą szybciej, niż można się tego spodziewać.

Komentarzy

 1. Czarus
 2. Alla
 3. magda

Odpowiedz