Zielona herbata – czy ma właściwości odchudzające?
Zielonkawy, pełen aromatu i smaku napój zwany zieloną herbatą znany jest od setek lat. Posiada liczne właściwości prozdrowotne – wspomaga odchudzanie, zapobiega miażdżycy, zmniejsza ryzyko rozwoju raka. Poznaj wszystkie właściwości zielonej herbaty i dowiedz się dlaczego warto ją pić.
Na skróty:
Czym jest zielona herbata i dlaczego jest tak popularna?
Zielona herbata to drobnolistna roślina, której najszlachetniejsze odmiany pochodzą z takich krajów jak Chiny, Tajwan i Japonia. Roślina posiada wiele odmian a poszczególne gatunki różni nie tylko smak, zapach czy kolor ale także zawartość kofeiny.
Napar z zielonej herbaty znany jest ludziom od wielu lat, ma wiele właściwości, które sprawiły, że napój ten zyskał sobie popularność nie tylko w krajach azjatyckich ale także Europie i USA.
Zieloną herbatę cenimy za jej głęboki smak, niepowtarzalny zapach i dobroczynne właściwości. Co ważne, prozdrowotne właściwości zielonej herbaty zostały potwierdzone badaniami.
Zielona herbata – jakie ma właściwości?
Zielona herbata znana jest w naszym kraju jako środek wspomagający odchudzanie i oczyszczanie organizmu. Ma ona jednak również inne właściwości, do najpopularniejszych zaliczamy:
- wspomaga układ krążenia – przeciwdziała odkładaniu się złogów na naczyniach krwionośnych, zmniejsza wchłanianie cholesterolu oraz lepkość krwi. Przyczynia się do obniżenia ryzyka choroby wieńcowej i udaru mózgu,
- korzystnie wpływa na wygląd skóry – znajdziemy ją w składzie wielu popularnych kosmetyków, dostarcza nam licznych antyoksydantów, ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne,
- przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej – kofeina i galusan epigalokatechiny zawarty w zielonej herbacie redukuje wchłanianie tłuszczów, ma też właściwości przyspieszające metabolizm,
- ma działanie antynowotworowe[1] – udowodniono, że ludzie pijący zieloną herbatę są mniej podatni na choroby nowotworowe,
- spowolnienie procesów starzenia się organizmu – bardzo dobrze oczyszcza organizm z wszelkiego rodzaju toksyn,
- likwiduje obrzęki – zielona herbata ma działanie moczopędne, pomaga redukować i zapobiega powstawaniu celulitu,
- likwiduje nieprzyjemny zapach w ustach – związki zawarte w herbacie majądziałanie neutralizujące na bakterie zamieszkujące jamę ustną.
Plantacja zielonej herbaty w Chinach.
Zielona herbata na odchudzanie – jak pić, żeby schudnąć?
Zielona herbata ma właściwości termogeniczne, wspiera utlenianie tłuszczu oraz przyspiesza metabolizm. Niestety pomimo tego, że jest jednym z podstawowych składników popularnych suplementów na odchudzanie, picie samej zielonej herbaty nie zapewni nam błyskawicznego efektu.
Warto przeczytać: Czy soda oczyszczona pomoże mi schudnąć?
Skuteczność odchudzania zależy od 2 głównych czynników – diety i aktywności fizycznej. Jeśli dodamy do tego 2-3 filiżanki zielonej herbaty to z całą pewnością efekt będzie lepszy. Wiele osób zaleca stosowanie zielonej kawy na noc, przed zaśnięciem.
Warto jednak pamiętać, że nocne parzenie zielonej herbaty powinniśmy przeprowadzać nieco dłużej, najlepiej nie wykorzystywać też wywaru z pierwszego parzenia(iście zielonej herbaty można zalewać nawet trzykrotnie) bo znajduje się w nim więcej teiny(herbacianej kofeiny), która może zaburzać sen.
Zielona herbata w tabletkach – czy warto ją stosować?
Zielona herbata bardzo często wykorzystywana jest jako jeden ze składników suplementów. Do ich produkcji wykorzystuje się ekstrakt z tej rośliny, który ma podobne zalety jak napar. Producenci tabletek reklamują swoje preparaty jako panaceum na wszystko – odchudzanie, oczyszczanie organizmu z toksyn, problemy skórne, itp. Niestety, wysokie stężenie zielonej herbaty zawarte w niektórych suplementach może powodować poważne problemy.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował ostatnio raport[2], z którego jasno wynika, że katechiny zawarte w zielonej herbacie mogą uszkadzać wątrobę, jeśli są przyjmowane w postaci suplementów diety(dawka przekraczająca 800mg na dobę)!
Pamiętajmy o tym, że ani picie, ani tym bardziej przyjmowanie tabletek z zieloną herbatą nie sprawi, że z dnia na dzień pozbędziemy się nadwagi. Zielona herbata ma dobroczynne właściwości i pomaga schudnąć ale nie zrobi tego za nas!
Jak parzyć zieloną herbatę by wydobyć z niej najwięcej dobroczynnych składników?
Zacznijmy od wody – idealną wodą do przygotowania wywaru z zielonej herbaty jest woda miękka. Większość osób czerpiących wodę z miejskiej sieci wodociągowej może mieć z tym problem. Z pomocą przyjdą popularne czajniki filtrujące, które kupimy za stosunkowo niewielkie pieniądze we większości dużych sklepów.
Ważne:
Pamiętaj, by nie zalewać suszu wrzątkiem – najlepiej, jeśli temperatura wody będzie wynosiła około 80 st. C.
Im dłużej parzymy zieloną herbatę, tym mocniejszy smak uzyskujemy. Jeśli będzie on dla nas zbyt mocny możemy herbatę rozcieńczyć wodą. Pierwsze parzenie powinniśmy wylać ponieważ ma ono za zadanie obmycie liści z zanieczyszczeń. Zieloną herbatę można zalewać wielokrotnie- należy jednak pamiętać, by nie przechowywać zalanego suszu dłużej niż 12 godzin.
Zieloną herbatę kupimy w wielu odmianach
Czy są jakieś przeciwwskazania do picia zielonej herbaty?
Zielona herbata jest zdrowa i nie powinna powodować większych skutków ubocznych. Nie każdy powinien ją jednak pić – do najpopularniejszych przeciwwskazań zaliczyć możemy:
- Ciąża i karmienie piersią – zdanie na ten temat są podzielone jednak zielona kawa może powodować nieprawidłowe wchłanianie kwasu foliowego, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka. Zawiera też polifenole, które przyjmowane w nadmiarze mogą skutkować przedwczesnym zamknięciem przewodu tętniczego u płodu[3].
- Anemia – zielona herbata utrudnia wchłanianie żelaza, co może prowadzić do nasilenia anemii,
- Osteoporoza – napar z zielonej herbaty przyczynia się do wypłukiwania wapnia z organizmu,
- Nadciśnienie – może wchodzić w interakcję z lekami na nadciśnienie, a kofeina podwyższa i tak już przecież wysokie ciśnienie,
- Choroby żołądka – w tym przypadku powinniśmy się wystrzegać picia herbaty na czczo, może bowiem nasilać objawy refluksu żołądkowo-przełykowego.
Zielona herbata jest zdrowa, jak ze wszystkim nie można jednak i z nią przesadzić. Pamiętajmy, że może ona zaburzać wchłanianie niektórych składników odżywczych dlatego warto pić ją między posiłkami. Szczególnie narażone na skutki uboczne będą osoby z chorobami żołądka i układu krążenia – pamiętajmy, że teina zawarta w składzie zielonej herbaty może podwyższać ciśnienie tętnicze.
Źródła:
[1] https://www.sciencedaily.com/releases/2003/08/030805072109.htm
[2] EFSA assesses safety of green tea catechins 2018
[3] Paulo Zielinsky and Stefano Busato – Prenatal Effects of Maternal Consumption of Polyphenol-Rich Foods in Late Pregnancy uponFetal Ductus Arteriosus
Pijam głównie dla smaku ale dobrze wiedzieć, że dobrze działa na organizm….