Sok z selera naciowego – skutki uboczne, właściwości
Moda na picie soku z selera naciowego przywędrowała do nas zza oceanu. Napój ten jest podobno sekretnym sposobem na pozbycie się nadwagi, który stosują gwiazdy Hollywood.
Czy regularnie spożywanie tego soku faktycznie może pomóc w walce z nadwagą? Jakie właściwości ma sok z selera naciowego i czy może spowodować skutki uboczne?
Na skróty:
Sok z selera naciowego — na co pomaga?
Zanim dowiemy się, na co pomaga sok z selera naciowego, musimy wiedzieć, że warzywo to posiada w swoim składzie sporą ilość cennych składników odżywczych, witamin i minerałów. Sok z tego z niego jest bardzo zdrowy i dostarcza organizmowi między innymi:
- kwa foliowy,
- magnez,
- wapń,
- potas,
- mangan,
- elektrolity,
- kwas pantotenowy,
- sód,
- witaminy A, C, K, B2 i B6.
Pomimo bogactwa składników odżywczych 100 gramów selera naciowego zapewnia dodatek w postaci tylko 14 kcal. Jest to więc napój dietetyczny, który można pić bez obaw o nabieranie tkanki tłuszczowej.
Czy sok z selera naciowego może powodować skutki uboczne?
Sok z selera naciowego ma sporo pozytywnych właściwości, ale musimy pamiętać, że spożywanie go w nadmiarze może powodować pewne skutki uboczne.
Seler może powodować większą wrażliwość skóry na promienie UV, muszą z nim więc uważać osoby mające jasną karnację i mocno reagujące na słońce. W takiej sytuacji pomocne może okazać się stosowanie kremów z wysokim filtrem UV.
Polecamy: Pij wodę, a zaczniesz szybciej chudnąć!
Musimy też pamiętać, że spożywanie dużych dawek selera naciowego u niektórych osób może powodować podwyższenie ciśnienia tętniczego. Warzywo to zwiększa też ryzyko krwawień. Pamiętajmy więc, by zawsze zachowywać umiar i bacznie obserwować reakcje swojego ciała.
Poważniejsze skutki uboczne mogą spotkać osoby uczulone na seler. W takim przypadku na skórze może pojawić się rumień lub pokrzywka. Reakcja alergiczna może również prowadzić do zaostrzenia astmy, nieżytu nosa, a w rzadkich przypadkach – wstrząsu anafilaktycznego. Na całe szczęście mocna alergia na seler nie jest częsta, a skutki uboczne spowodowane zjedzeniem tego warzywa są przeważnie bardzo łagodne.
Jakie właściwości ma sok z selera naciowego?
Sok z selera naciowego jest bogaty w przeciwutleniacze, a najnowsze badania jednoznacznie wskazują, że luteolina i apigenina zawarte w naci selera łagodzą stany zapalne i mogą pomagać w leczeniu wielu popularnych dolegliwości.
Regularne spożywanie tego zielonkawego napoju jest nie tylko modne, ale może łagodzić alergie i stany zapalne. Picie soku z selera naciowego jest wskazane dla osób zmagających się z astmą alergiczną, która bardzo często powoduje stany zapalne górnych dróg oddechowych. Co prawda badania na ten skuteczności selera były przeprowadzane wyłącznie na zwierzętach, ale dowiedziono, że podanie myszom luteoliny zawartej w selerze naciowym zmniejszało reakcję alergiczną w płucach.
Polecamy: Nasiona Chia na odchudzanie – czy naprawdę są tak skuteczne?
Sok z selera naciowego ma wpływ na poziom złego cholesterolu. Bogactwo przeciwutleniaczy zawartych w tym warzywie zapobiega się jego przedostawaniu do krwi, co ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie.
Seler naciowy ze względy na sporą zawartość magnezu działa kojąco na nerwy, a witaminy z grupy B, które są w nim zawarte, poprawiają wygląd skóry. Bardzo ważną jego zaletą jest dostarczenie organizmowi sporej porcji elektrolitów, które nawadniają organizm i pomagają zachować odpowiednią sylwetkę.
Warto też pamiętać, że ten zielony napój może działać jak afrodyzjak, a wszystko przez argininę, która rozszerza naczynia krwionośne, sprawiając, że do narządów płciowych dostaje się większa ilość krwi.
Sok z selera naciowego na odchudzanie — czy to może się udać?
Seler naciowy zawiera w swoim składzie błonnik, dlatego może pomóc osobom, które są na diecie redukcyjnej i chcą schudnąć z ud, brzucha i pośladków. Niestety nie ma on magicznych właściwości, które sprawią, że samo picie tego napoju spowoduje duży spadek wagi. Błonnik powoduje uczucie sytości i poprawia przemianę materii, ale nie będzie w stanie zastąpić zrównoważonej diety.
Wyciskanie selera naciowego i uzyskanie pięknego zielonego soku pozbawia tego warzywa cennego błonnika, który może powodować redukcję tkanki tłuszczowej. Ponadto seler w postaci soku jest mniej sycący od warzywa zjadanego na surowo. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli spożywamy sok z selera naciowego na odchudzanie.
Niski indeks glikemiczny sprawia, że uwalnianie glukozy do krwi jest spowolnione, co może wpływać na większe uczucie sytości, ale pamiętajmy, by sok z selera naciowego był tylko dodatkiem do odpowiednio zbilansowanej diety. Tylko wtedy uda się szybko pozbyć nadwagi i wrócić do dawnej formy.
Jeśli ktoś myśli, że samo picie soku z selera naciowego mocno wpłynie na wagę, może się bardzo szybko rozczarować.
Sok z selera naciowego — przepis, jak go przygotować?
Przygotowanie soku z selera naciowego jest banalnie proste i niezwykle szybkie. Sam przepis można modyfikować wedle własnych upodobań i dorzucać ulubione dodatki.
Poniżej przepis na sok z selera naciowego z jabłkiem, który jest smaczny i pożywny, a do jego przygotowanie potrzebować będziemy 5 średniej wielkości łodyg selera oraz 1 duże jabłko. Po starannym opłukaniu składników oddzielamy końcówki selera, a jabłko obieramy ze skórki. Następnie kroimy wszystko w niewielką kostkę i wrzucamy do sokowirówki. Jeśli dysponujemy wyciskarką wolnoobrotową, zachowamy w naszym soku większą ilość składników odżywczych.
Polecamy: Czy pyłek pszczeli na właściwości odchudzające?
Część osób wybiera blendowanie, ale w tym przypadku otrzymujemy bardziej mus, niż sok. Napój taki jest gęstszy, a jego konsystencja nie każdemu będzie odpowiadać. Do soku z selera naciowego można dodawać inne warzywa i owoce takie jak cytryna, ananas, marchewka czy pietruszka.
Tak naprawdę wszystko zależy od naszych preferencji smakowych. Warto eksperymentować, by stworzyć swój unikalny przepis na najlepszy sok z selera naciowego.
FAQ czyli najczęściej zadawane pytania
Czy sok z selera naciowego jest zdrowy?
Seler naciowy to prawdziwe bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu, warto więc go spożywać w rozsądnych ilościach.
Czy seler naciowy zawiera w swoim składzie szczawiany?
Warzywo to jest bardzo ubogie w szczawiany, a dodatkowo zawiera niewielką ilość fosforu, co sprawia, że zachowana zostaje odpowiednia równowaga fosforanowo-wapniowa w organizmie.
Czy seler naciowy odchudza?
Spożywanie soku z selera może zmniejszać apetyt i powodować większe uczucie sytości, ale nie zastąpi dobrze zbilansowanej diety i odpowiedniej porcji wysiłku fizycznego.
Czy seler ma właściwości uczulające?
Seler naciowy jest warzywem, które stosunkowo często powoduje alergie. Warto z niego zrezygnować, jeśli zauważymy, że jego spożywanie w postaci soku nam nie służy.
Kiedy warto pić sok z selera naciowego — na dzień czy noc?
Jeśli zależy nam na właściwościach odchudzających, warto zastępować niezdrowe koktajle i słodkie napoje właśnie sokiem z selera naciowego w ciągu dnia, bo wtedy uzyskamy najlepsze efekty.