Od czego zacząć odchudzanie?

Dobry plan wykonany jeszcze przed rozpoczęciem procesu odchudzania sprawia, że efekty przychodzą szybko, a my nie tracimy czasu na układanie diety, przeliczanie kalorii czy szukanie najlepszego sportu pozwalającego spalić zbędne kilogramy. Jak zacząć odchudzeni, by mieć wszystko pod kontrolą?

Poznaj swoje zapotrzebowanie kaloryczne

Wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z odchudzaniem, nie mając żadnych danych na temat swojego zapotrzebowania kalorycznego. To ogromny błąd. Powinniśmy uświadomić sobie, że nie ma diet uniwersalnych, które będą odpowiadały każdemu człowiekowi, bo każdy z nas potrzebuje do zachowania odpowiedniej wagi ściśle określonej ilości kalorii.

Odchudzanie polega na doprowadzeniu do niewielkiego deficytu energetycznego, który ma na celu stopniowe spalanie tkanki tłuszczowej. Jeśli nie poznamy swojego zapotrzebowania, nie będziemy w stanie odpowiednio zbilansować diety, a to sprawi, że efekty nie będą takie, jakich oczekujemy.

Zanim więc zaczniemy układać swoją dietę, warto znaleźć dobry kalkulator kalorii, który na podstawie wyznaczonego przez nas celu, aktualnej wagi, wzrostu oraz wieku pomoże wyliczyć codzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Skorzystanie z kalkulatora jest najprostszym sposobem pozwalającym rozpocząć proces odchudzania w sposób prawidłowy.

Przygotuj swoją głowę

Niezwykle istotne w procesie odchudzanie jest odpowiednie podejście do tematu. Bardzo ważną rolę odgrywa motywacja, bez której trudno zmusić się do dodatkowej aktywności fizycznej czy stosowania rygorystycznej diety.

Zanim zaczniemy odchudzanie, powinniśmy więc zastanowić się dokładnie, po co to robimy. Ważne jest też wyznaczenie celu, który następnie dzielimy na mniejsze etapy. Dzięki temu unikamy rozczarowań w momencie, gdy okazuje się, że nadmiar tkani tłuszczowej nie znika niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Wbrew pozorom to nie dieta i aktywność fizyczna są najważniejsze. Również suplementy diety na niewiele się zdadzą, jeśli nasza motywacja nie będzie na odpowiednim poziomie. To właśnie ona pozwala utrzymać rygor treningu i codzienną dietę. Jeśli więc naprawdę zamierzamy schudnąć, zadbaj, by do tego procesu podejść w odpowiedni sposób.

Zastosuj odpowiednią dietę

Według specjalistów odpowiednio zbilansowana dieta to 70% sukcesu w odchudzaniu. Właściwy sposób odżywiania pozwala zaspokoić zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały. Dzięki diecie odchudzającej możemy spowodować niewielki deficyt kaloryczny, który będzie skutkował pobieraniem energii z tkanki tłuszczowej.

To właśnie na tej zasadzie działa zdrowe odchudzanie. Aby do tego doszło, należy stosować się do kilku podstawowych zaleceń. Jeśli zamierzasz chudnąć bez chemii i drogich suplementów, które niewiele dają, musisz:

 • zjadać 4-5 posiłków dziennie,
 • pić przynajmniej 2 litry wody (najlepiej niegazowanej),
 • unikać słodyczy,
 • zredukować ilość tłuszczy zwierzęcych,
 • jeść więcej warzyw i owoców (błonnik),
 • być regularnym i trwać w swoich dietetycznych postanowieniach.

Pamiętajmy też, że nikt z nas nie jest robotem, który ma codziennie stosować się do rygoru ścisłej diety. Sporadyczne odstępstwa nie są niczym złym, pod warunkiem że nie staną się codziennym nawykiem. Warto od czasu do czasu zrobić sobie małą przerwę i zjeść coś smacznego, ale ma to być tylko krótkotrwała odskocznia mająca na celu zachować motywację.

Zacznij więcej się ruszać

Aktywność fizyczna jest najprostszym sposobem na spalenie nadmiaru przyjętych kalorii. Dodatkowo pozwala czuć się lepiej i zadbać nie tylko o ładną sylwetkę, ale także lepsze zdrowie. Amatorski sport poprawia krążenie, pozwala się zrelaksować i dba o nasz układ odpornościowy.

Pisząc amatorski sport, mam na myśli dowolną aktywność fizyczną, która pozwoli zachować przyspieszony puls przez 30-40 minut dziennie. Aby spalić nadmiar tkanki tłuszczowej nie potrzeba zaawansowanego sprzętu. Proste aktywności mogą zapewnić bardzo fajne efekty.

Jeśli więc chcesz schudnąć, a nie masz ochoty wykupywać karnetu na siłownię, możesz:

 • biegać,
 • pływać,
 • jeździć na rowerze,
 • szybko spacerować,
 • wykonywać ćwiczenia aerobowe we własnym domu.

Tak naprawdę najlepsze efekty uzyskamy, jeśli zdecydujemy się na kilka aktywności, bo dzięki temu będziemy oddziaływać na różne mięśnie i unikniemy monotonii, która jest jedną z głównych przyczyn zaprzestania ćwiczeń.

Bądź regularny/a i pamiętaj, że odchudzanie to proces!

Wiele osób źle podchodzi do odchudzania i traktuje go jako krótkotrwałą przygodę z dietą i aktywnością fizyczną mającą za zadanie spalić nadmiar tkanki tłuszczowej z brzucha, ud czy pośladków. Stosowanie dobrze zbilansowanej diety i aktywności fizycznej daje wymierne efekty i już po 2-3 miesiącach widać wyraźne zmiany. Niestety powrót do dawnego stylu życia sprawia, że waga szybko wzrasta, a z pięknych efektów pozostaje tylko wspomnienie.

Warto uświadomić sobie, że nasze problemy z wagą wynikają z niewłaściwego stylu odżywiania. Jeśli zależy nam na pięknej figurze, powinniśmy wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne i trzymać się odpowiedniej diety przez całe życie.

Oczywiście można stosować pewne odstępstwa, ale regularne kontrolowanie wagi pozwoli wyznaczyć granicę, której nie możemy przekroczyć. Dochodząc do swojej granicznej wagi, należy zredukować ilość niezdrowych przekąsek i wrócić do tego, co zapewniło nam piękną figurę.

Stosowanie się do powyższych zasad sprawi, że nasza przygoda z odchudzaniem zakończy się sukcesem, a my raz na zawsze zapomnimy o nadmiarze tkanki tłuszczowej, która nie tylko szpeci nasz wygląd, ale także prowadzi do poważniejszych problemów ze zdrowiem!

 

 

Odpowiedz