Domowe sposoby na trądzik – poznaj sprawdzone sposoby na pryszcze

Trądzik to choroba skóry, która ma ogromny wpływ na jakość naszego życia. Najczęściej pojawia się u nastolatków, jednak może również rozpocząć się w wieku dorosłym lub powrócić, np. w okresie ciąży. Zastanawiasz się, jak pozbyć się trądziku? Dowiedz się, czy można wyleczyć go domowymi sposobami.

Skąd bierze się trądzik?

Trądzik tworzy się za sprawą nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, które zaczynają produkować zbyt dużo sebum o złej jakości. Skóra mniej się złuszcza i pogrubia się, co powoduje zaczopowanie porów, które zwykle dbają o to, by sebum naturalnie mogło wydostać się na zewnątrz.

W takiej sytuacji pory nie są w stanie we właściwy sposób wydzielać sebum, które zostaje „zablokowane” pod skórą. Wtedy rozwija się zaskórnik, którego czarny kolor jest wynikiem utleniania sebum przez powietrze. Nagromadzone sebum jest idealnym miejscem do rozwoju bakterii, które stymulują powstawanie trądziku. Tworzy się stan zapalny, a jego efektem jest bolesny wyprysk.

Trądzik pojawia się głównie w strefie T – obejmującej okolice brody, nosa oraz czoła. Czasami zaskórniki i krosty mogą się pojawić również w innych miejscach – na przykład na plecach lub dekolcie.

Jakie są przyczyny trądziku?

Przyczyną trądziku jest zaburzenie pracy gruczołów łojowych i nadmierna produkcja sebum, które szuka ujścia na zewnątrz naskórka. O pojawieniu się zaskórników w dużej mierze decydują zaburzenia hormonalne.

Wyróżnia się:

  • trądzik młodzieńczy – jego przyczyną są zmiany hormonalne; zaburzenia poziomu androgenów w okresie dojrzewania lub po nim, u osób młodych trądzik młodzieńczy mija po okresie dojrzewania, u starszych często wymaga wyrównania gospodarki hormonalnej,
  • trądzik różowaty – trądzik o ostrzejszym przebiegu, niż trądzik młodzieńczy, jego przyczynę trudno określić, ponieważ jest ona wieloczynnikowa, za najczęstsze powody pojawienia się trądziku tego typu uważa się zmiany hormonalne, spadki odporności i zakażenia bakteryjne,
  • trądzik niemowlęcy – trądzik tego typu występuje u noworodków i niemowląt, mija samoistnie po kilku tygodniach, może pojawić się w wyniku reakcji alergicznej związanej z nieprawidłową dietą matki, trądzik niemowlęcy nie wymaga żadnego leczenia.

Przyczyną powstawania krost i zaskórników mogą być również substancje chemiczne(trądzik zawodowy) lub leki (trądzik polekowy). Do występowania trądziku może predysponować również stres i nieodpowiedni tryb życia.

Palenie papierosów, niedbanie o podstawową higienę, stosowanie ostrych przypraw i spożywanie dużych ilości czekolady może mieć wpływ na rozwój zmian na skórze.

Czy trądzik dotyczy tylko nastolatków?

Trądzik młodzieńczy najczęściej pojawia się u nastolatków. U dziewcząt występuje zazwyczaj pomiędzy 14 a 17 rokiem życia, a u chłopców między 16 a 19 rokiem życia. Ta choroba skóry nie jest jednak przypadłością jedynie wieku nastoletniego.

U niektórych osób trądzik może rozwinąć się dopiero w okolicach 30 roku życia – to tzw. późny trądzik. Wówczas często rozwija się zaostrzona wersja choroby i na skórze tworzą się zmiany ropne.

Polecamy: Stres niszczy twój organizm! Sprawdź jak sobie z nim radzić

Rozwój trądziku w dojrzałym wieku ma również podłoże hormonalne. Może on się pojawić u kobiet walczących z zespołem policystycznych jajników, a także w wyniku przyjmowania leków hormonalnych. Czasem może się również pojawić w okresie ciąży.

Z kolei u mężczyzn trądzik może pojawić się w konsekwencji stosowania sterydów, jest to tzw. trądzik kulturystyczny. Pojawia się on, ponieważ przy nadmiernym wzroście testosteronu we krwi w organizmie nasila się proces produkcji dihydrotestosteronu, który pobudza skórne gruczoły do produkcji łoju.

Czy trądzikiem można się zarazić?

Trądzik nie jest chorobą zakaźną, dlatego nie można się nim zarazić od drugiej osoby. Zalecane jest jednak, aby ze względów higienicznych nie używać tych samych ręczników do twarzy, co osoba, która zmaga się z tą dolegliwością.

Jak wyleczyć trądzik, wykorzystując domowe sposoby?

Chcesz wiedzieć, jak pozbyć się trądziku domowymi sposobami? Naturalne sposoby na trądzik mogą być skutecznym wsparciem leczenia farmakologicznego. Łagodzą one objawy trądziku i przyspieszają regeneracje naskórka. Mogą się też sprawdzić u osób, u których pojawiły się blizny potrądzikowe.

Najpopularniejsze domowe sposoby na trądzik to:

  • olejki eteryczne – niektóre olejki eteryczne wykazują działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i nawilżające. Normalizują też pracę gruczołów łojowych i chronią skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Na trądzik polecane jest smarowanie skóry olejkiem herbacianym, różanym i lawendowym. Warto wypróbować też olej rycynowy,
  • ziołowe napary – najpopularniejszym naparem na trądzik jest napar z bratka – można zaparzyć go osobno lub połączyć z pokrzywą, lub skrzypem. Tak przygotowany nadaje się zarówno do picia, jak i przemywania cery trądzikowej. Domowy napar na trądzik można przygotować też z kłącza pieprzu, zioła bratka i korzenia cykorii podróżnika,
  • parówki – parówki wnikają do głębszych warstw skóry, otwierając pory i udrażniając ujście gruczołów łojowych, tym samym zmniejszając produkcję sebum. Jak zrobić ziołową parówkę do cery tłustej? Wystarczy, że 10 g ziela skrzypu i 10 g korzenia łopianu zalejesz 2 l wody i ugotujesz. Następnie dodaj 1 łyżkę mieszanki szałwii i rumianku, a następnie całość zostaw pod przykryciem na 20 min. Przecedź i zagotuj. Tak przygotowany płyn przelej do miski, pochyl się na nią, a głowę nakryj ręcznikiem,
  • maseczki – najbardziej polecane maseczki na trądzik to te na bazie: miodu i soku z cytryny, kurkumy, miodu i jogurtu naturalnego, płatków owsianych, mleka i miodu, rumianku, siemienia lnianego i rozmarynu, a także truskawek, miodu i jogurtu. Świeżo przygotowaną maseczkę należy nałożyć na oczyszczoną twarz i po 10-15 minutach zmyć ciepłą wodą. Można ją stosować 2-3 razy w tygodniu,
  • odpowiednia dieta – domowe sposoby na trądzik obejmują również zmianę diety. Osobom borykającym się z zaskórnikami zaleca się ograniczenie smażonych, tłustych i pikantnych potraw, produktów z dużą ilością cukru, wysokoprzetworzonych i dań typu fast food. Zalecane są z kolei duże ilości warzyw i owoców, ryby, orzechy, nasiona oraz zboża.

Jak przygotować skuteczną maseczkę na wągry?

Jak pozbyć się wągrów? Jeśli zmagasz się z wągrami – czarnymi kropeczkami na nosie, brodzie lub czole – możesz przygotować domową maseczkę na wągry. Ma ona na celu oczyszczenie skóry twarzy. Działa na wągry jak plaster – najpierw nakładamy maseczkę na twarz, a kiedy zastygnie, odrywamy zdecydowanym ruchem. Dzięki temu zaskórniki przyklejają się do wierzchniej warstwy maseczki i w ten sposób pozbywamy się ich z powierzchni skóry.

Przed nałożeniem maseczki na wągry warto wykonać parówkę, która otworzy pory i ułatwi usunięcie zaskórników.

Maseczkę możesz przygotować na kilka sposobów:

  1. z białka jaja – białko ubij na sztywną pianę, następnie nałóż na miejsca, w których pojawiły się wągry. Potem przyłóż do niej chusteczkę higieniczną i zdejmij ją, gdy jajeczna papka zastygnie,
  2. z węgla aktywnego – węgiel zmieszaj z żelatyną lub jogurtem naturalnym i nałóż na twarz, po upływie 15 minut zmyj maskę z twarzy (w przypadku węgla i żelatyny możesz ją zdjąć jak maseczkę typu peel-off),
  3. z sody oczyszczonej – dwie łyżki sody zmieszaj z dwoma łyżkami ciepłej wody, papkę nałóż na twarz i poczekaj 10 minut, aż zastygnie. Zmyj ciepłą wodą kolistymi ruchami. Taka maseczka ma efekt peelingujący i doskonale oczyszcza pory.

Blizny potrądzikowe – czy można je usunąć?

Blizny potrądzikowe są wynikiem uszkodzenia naskórka, do którego dochodzi podczas mechanicznego usuwania zaskórników. Ich leczenie jest długotrwałe, jednak często przynosi efekty. Jak pozbyć się blizn po trądziku? Wykorzystaj domowe sposoby:

  • przemywanie twarzy sokiem z cytryny,
  • maseczkę z miodu, śmietany i brązowego cukru,
  • masaże twarzy olejem kokosowym lub lawendowym,
  • nakładanie na bliznę soku z aloesu.

Na blizny mogą pomóc również specjalne maści, które można kupić w aptece.

Warto wiedzieć: Żylaki to nie tylko problem estetyczny – pozbądź się ich jak najszybciej!

Jeśli domowe sposoby zawodzą, warto zdecydować się na zabiegi w salonie kosmetycznym. Do usuwania blizn polecane są m.in. laser frakcyjny, radiofrekwencja mikroigłowa, osocze bogatopłytkowe czy mikrodermabrazja.

Domowe sposoby nie działają – kiedy udać się do lekarza?

Wizyta u dermatologa jest konieczna, jeśli samodzielne leczenie trądziku w domu i prawidłowa pielęgnacja skóry nie przyniosła pożądanych efektów. Jeśli trądzik zaczął się nasilać jeszcze bardziej, najlepiej jak najszybciej zapisać się na wizytę.

Jednak konsultacja z dermatologiem nie musi być ostatecznością. Warto odwiedzić lekarza jak najszybciej, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną trądziku i jak skutecznie z nim walczyć. Im szybciej zareagujemy na zmiany, tym większa szansa na skuteczne i szybkie wyleczenie.

Odpowiedz