Żywokost lekarski – jak wygląda i jakie ma właściwości?

Żywokost lekarski jest rośliną, która przez osoby starsze używana była do leczenia wielu dolegliwości. Niestety badania jednoznacznie pokazały, że ze względu na wysoką zawartość alkaloidów pirlizydynowych, może powodować poważne skutki ubocze jeśli stosujemy ją wewnętrznie.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by używać go jednak z pominięciem przewodu pokarmowego, czyli bezpośrednio na skórę. Jakie właściwości ma żywokost lekarski, jak dokładnie wygląda i kiedy go zbierać, by zachować jak najwięcej właściwości leczniczych?

Czym jest żywokost lekarski i do czego służy?

Żywokost lekarski jest rośliną, która występuje na terenie całego kraju. Spotkać można go również w zachodniej Europie, Ameryce Północnej i Azji. Uwielbia tereny podmokłe, dlatego warto szukać go w pobliżu rzek, jezior i innych zbiorników wodnych.

Warto przeczytać: Cierpisz z powodu żylaków? Dowiedz się jak złagodzić dolegliwości bólowe!

Charakteryzuje się lancetowatymi, dużymi liśćmi, które pokryte są szorstkimi włoskami. Podczas kwitnienia, które występuje od maja do sierpnia, zabarwia się na różowo lub purpurowo. Do zastosowań medycznych wykorzystuje się roślinę 2-3 letnią, na szczególną uwagę zasługuje korzeń i liście.

W medycynie ludowej żywokost lekarski używany był od wielu lat, a swoją charakterystyczną nazwę zawdzięcza wykorzystaniu w leczeniu urazów kości.

Jak wygląda żywokost?

Prawdopodobnie każdy z nas przynajmniej raz w życiu widział żywokost, który wyglądem przypomina pokrzywę. Ma długą łodygę i sporej wielkości liście. W medycynie naturalnej stosuje się przede wszystkim korzeń, który w środku ma kolor biały lub żółty. Osiąga spore rozmiary, a z zewnątrz często przybiera kolor czarny.

Jakie właściwości ma żywokost lekarski?

Korzeń tej rośliny ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Z powodzeniem stosuje się go przy problemach mięśniowo-stawowych. Cieszy się sporym uznaniem wśród pacjentów cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów. Pomaga przy kontuzjach i zmianach zwyrodnieniowych. Od wielu lat stosowany był w celu łagodzenia bólu przy skręceniach i zwichnięciach.

W swoim składzie zawiera:

  • alantoinę,
  • fruktany,
  • garbniki,
  • krzem,
  • asparginę,
  • polifenole,
  • olejki eteryczne.

Żywokost stosowany zewnętrznie przeciwdziała stanom zapalnym i przyspiesza gojenie się ran. Można go stosować na wszelkiego rodzaju otarcia naskórka, ale też rany bez strupa. Skraca czas gojenia i zmiękcza skórę.

Można go używać w odmrożeniach i oparzeniach skóry. Ważne, by stosować go wyłącznie zewnętrznie.

Kiedy zbierać żywokost lekarski?

Korzenie wykopujemy z ziemi jesienią, ważne, by nie zabierać roślin bardzo młodych. Najlepsze są te, które rosną od 2-3 lat. Po zbiorze dokładnie czyścimy korzeń, który możemy wysuszyć następnie wysuszyć.

Do leczenia wielu dolegliwości nadają się okłady, które przygotowujemy ze świeżych liści. Okłady przygotowujemy ze zgniecionych liści, które następnie można zabandażować i pozostawić przez około 60 minut na skórze.

Polecamy: Najlepsze domowe sposoby na trądzik – poznaj je i wykorzystaj!

W aptekach znaleźć można gotowe produkty takie jak maści czy żele, które zmniejszają opuchliznę i niwelują zmęczenie.

Na jakie dolegliwości pomoże żywokost lekarski?

Roślina ta od zawsze stosowana była w przemyśle kosmetycznym i medycynie naturalnej. Można go wykorzystać w przypadku:

  • problemów z kręgosłupem,
  • otarć skóry,
  • złamań i skręceń,
  • problemów zwyrodnieniowych,
  • bóli mięśniowych,
  • reumatyzmu.

Stosowanie żywokostu zmniejsza odczuwanie bólu i poprawia codzienne funkcjonowanie. Ważną jego zaletą jest fakt, że poprawia przepływ krwi i wpływa na polepszenie stanu naczyń żylnych.

Żywokost lekarski na stawy – czy może pomóc?

Wiele osób dostrzega pozytywny wpływ nalewek, maści i papek przygotowanych z liści żywokostu na stany zapalne stawów. Żywokost jest rośliną, która ma ogromny wpływ na jakość życia osób cierpiących z powodu bólów stawów. Poprawia ich ruchliwość i przyspiesza regenerację. Działa dość szybko i jest skuteczny w sytuacjach, gdy popularne leki niewiele pomagają.

Liście żywokostu lekarskiego można stosować jako dodatek do kąpieli. Łagodzą dolegliwości związane z żylakami, dną moczanową czy bólami kostnymi.

Czy można uprawiać żywokost w ogródku?

Biorąc pod uwagę, jak korzystne działanie przeciwbólowe ma ta roślina, warto posadzić ją we własnym ogródku. Żywokost można z powodzeniem uprawiać z nasion, które wysiewamy późną jesienią lub wiosną.

Warto wiedzieć: Masz jęczmień na oku? Dowiedz się jak sobie z nim poradzić

To gatunek mrozoodporny, który dobrze znosi niskie temperatury. Jest on bardzo prosty w uprawie, nie ma specjalnych wymagań glebowych, dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i w cieniu. Jedyną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest w miarę częste podlewanie rośliny w czasie upałów. Żywokost nie znosi suszy i może w tym czasie mocno przysychać.

Na co zwrócić uwagę stosując żywokost lekarski?

Pomimo że ma dobroczynne działanie i pomaga pozbyć się bólu, jego stosowanie wewnętrzne może przysporzyć sporych problemów. Zawartość toksycznych dla wątroby alkaloidów wyklucza jego przyjmowanie wewnętrzne.

Można go natomiast stosować w postaci past, maści czy okładów przykładanych bezpośrednio na skórę. Wszystkie te produkty można zrobić samemu lub kupić w aptece.

Żywokostu lekarskiego nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Odpowiedz