Dlaczego nie należy lekceważyć depresji? Jakie są jej objawy?

Depresja jest podstępną chorobą, która może mocno utrudniać życie, dlatego należy podjąć szybkie leczenie, by odzyskać uśmiech na twarzy i móc żyć pełną piersią.

Czym jest ta choroba, jakie są jej pierwsze objawy i do kogo udać się po szybką diagnozę i skuteczne leczenie? Tego wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego wpisu.

Czym jest depresja i dlaczego jest tak groźna?

Depresja jest zaburzeniem psychicznym, które objawia się utrzymującym przez dłuższy czas zaburzeniem nastroju. Ciągły smutek, nadmierna drażliwość czy anhedonia (utrata zdolności do odczuwania przyjemności) – to wszystko może mocno obniżyć komfort życia i sprawić, że osoba cierpiąca na depresję będzie coraz bardziej zamykać się w sobie.

Choroba ta jest bardzo podstępna, bo w początkowym okresie może dawać objawy, które ciężko dostrzec osobie postronnej. Rozwijające się zaburzenie bardzo często prowadzi do wykluczenia społecznego, a nieleczone może trwać wiele lat.

Depresja powoli wyniszcza człowieka i zabiera mu całą radość życia. To właśnie dlatego tak ważne jest szybkie postawienie diagnozy i wdrożenie specjalistycznego leczenia.

Jakie są pierwsze objawy, czyli do czego zaczyna się depresja?

Depresja może dawać rozmaite objawy i dotyczą one nie tylko sfery psychicznej. Zaburzenie to może powodować również objawy somatyczne, które skłaniają pacjenta do odwiedzenia lekarzy wielu specjalności.

Niestety po ostateczną diagnozę do gabinetu psychiatrycznego pacjent udaje się przeważnie na samym końcu.

Do najczęstszych objawów depresji zaliczyć można:

  • Nadmierny smutek i płaczliwość,
  • coraz mniejszą aktywność fizyczną,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • uczucie ciągłego lęku,
  • problemy z koncentracją,
  • utratę zainteresowań,
  • zaburzenia apetytu powodujące szybkie chudnięcie lub tycie,
  • problemy ze snem,
  • niską samoocenę,
  • dolegliwości somatyczna (bóle różnego pochodzenia, drętwienia, mrowienia).

Wiele osób zastanawia się, jak zaczyna się depresja, ale trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo każdy przypadek jest inny. Wyżej opisane objawy mogą występować pojedynczo, ale mogą pojawiać się też w większej ilości. Musimy pamiętać, że mogą one oznaczać nie tylko zaburzenia natury psychicznej, ale także wiele groźnych chorób dlatego bardzo ważne jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki.

Lekarzem pierwszego wyboru w przypadku podejrzenia depresji jest psychiatra, który może na podstawie wywiadu potwierdzić chorobę i zastosować leczenie farmakologiczne lub skierować pacjenta na psychoterapię.

Jakie są przyczyny depresji?

Depresja może mieć podłoże genetyczne, a czasami skłonność do wystąpienia tej dolegliwości może być dziedziczna.

Bardzo często powodem jej wystąpienia są jednak różnego rodzaju czynniki psychologiczne, do których należą:

  • negatywny sposób myślenia,
  • nadmierne skupianie się na problemach,
  • błędy wychowawcze,
  • stawianie przed sobą zbyt dużych wymagań,
  • duża ilość kłótni w domu, szkole lub pracy,
  • przyjmowanie winy za niepowodzenia.

Do rozwoju depresji może też prowadzić nieumiejętność radzenia sobie z problemami dnia codziennego, które w głowie osoby zaburzonej urastają do niebotycznych rozmiarów, powodując przewlekłe zamartwianie się, a w konsekwencji zaburzenia natury psychicznej.

Polecamy: Długotrwały stres – jak sobie z nim radzić?

Inną przyczyną depresji są zaburzenia endogenne, będące wynikiem niewłaściwego działania ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Ich przyczyn specjaliści upatrują w zaburzeniach produkcji serotoniny, dopaminy lub noradrenaliny, problemów w transporcie serotoniny czy zmniejszeniu pobudzenie receptorów melatoninowych.

Udowodniono, że depresja współistniejąco może pojawiać się w wielu innych chorobach takich jak zaburzenia rytmu serca, stwardnienie rozsiane czy nowotwory. Jest też częstym następstwem zabiegów chirurgicznych i aborcji.

Depresja może pojawiać się po porodzie lub w podeszłym wieku. Postawienie właściwej diagnozy oraz wdrożenie skutecznego leczenia mogą dość szybko pomóc wrócić do normalnej aktywności i poprawić jakość życia.

Jak długo trwa nieleczona depresja?

Depresja jest chorobą bardzo podstępną, a chwilowy brak objawów wcale nie oznacza, że pacjent jest całkowicie zdrowy. Warto pamiętać, że zaburzenia psychiczne, do których należy depresja, mają tendencję do nawracania. To właśnie dlatego tak ważne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia polegającego nie tylko na przyjmowaniu środków farmakologicznych, ale przede wszystkim psychoterapii, która pozwala znaleźć przyczynę i starannie przepracować problem, by nauczyć pacjenta radzenia sobie z przykrymi objawami.

Nieleczona depresja może powodować coraz częstsze nawroty, które w skrajnych przypadkach są przyczynami prób samobójczych. W naszym kraju każdego roku życie odbiera sobie około 5 tysięcy osób. Szacuje się, że 80% z nich cierpiało na depresję.

Objawy spowodowane depresją mają różne natężenie i mogą przejść samoistnie w przypadku wyeliminowania czynnika powodującego obniżenie nastroju. W przypadku depresji endogennej objawy mogą bez specjalistycznego leczenia nie cofnąć się wcale i pojawiać się nawet przez całe życie.

Czy depresja jest wyleczalna?

Depresja jest problemem, który można całkowicie wyeliminować ze swojego życia. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, jeśli podejrzewamy u siebie tę chorobę, jest wizyta u psychiatry. Jest on specjalistą, który na podstawie wnikliwego wywiadu może zastosować odpowiednie leczenie. Polega ono w przypadku tej dolegliwości na przyjmowaniu środków farmakologicznych (leki przeciwdepresyjne) lub psychoterapii. Najlepsze efekty uzyskuje się, łącząc obie formy.

Farmakologia pozwala na szybki powrót do normalności, psychoterapia natomiast pomaga zrozumieć istotę problemu i nauczyć się radzić sobie z zaburzeniem.

Depresję można leczyć również bez stosowania leków. Do tego celu wykorzystuje się aromaterapię, muzykoterapię, a czasem również leczenie poprzez ruch. Bardzo ważne jest stosowanie właściwej diety i technik relaksacyjnych, które pozwalają poczuć się lepiej. Jeśli epizod depresyjny utrzymuje się dłużej niż 2-3 tygodnie lub objawy mają tendencję do nawracania, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Wizyta u psychiatry to nie powód do wstydu

Wielu pacjentów mając ewidentne objawy depresji, szuka pomocy wszędzie, tylko nie tam, gdzie potrzeba. W naszym społeczeństwie panuje dziwne przekonanie, że wizyta u lekarza tej specjalności to powód do wstydu i objaw nieumiejętności radzenia sobie z własnymi problemami. Warto jednak pamiętać, że psychiatra jest takim samym lekarzem jak kardiolog, chirurg czy laryngolog, do których udajemy się zawsze, gdy zachodzi taka potrzeba.

Wizyta u psychiatry nie jest powodem do wstydu, a jej efektem może być bardzo szybki powrót do zdrowia. Zastosowanie właściwej terapii umożliwia odzyskanie radości z życia, co skutkuje cofnięciem się objawów.

Polecamy: Jak poradzić sobie z nerwicą jelit?

Lekarz psychiatra jest w stanie przeprowadzić nas przez proces leczenia w taki sposób, by szybko pozbyć się smutku i w końcu zacząć żyć pełną piersią. Powinniśmy więc udać się na konsultacje zawsze, gdy zaburzenia nastroju doskwierają nam przez dłuższy czas i nie jesteśmy sobie z nimi w stanie poradzić domowymi sposobami.

Dlaczego nie warto czekać, aż depresja sama przejdzie?

Nieleczona depresja nie tylko obniża jakość życia, ale może prowadzić do poważnych komplikacji. Nawracające epizody powodują narastający poziom lęku i stopniowe wycofywanie się z kontaktów społecznych. Osoby cierpiące na przewlekłą depresję są stale rozdrażnione i bardzo często pojawia się u nich syndrom ofiary.

Nie należy zapominać, że nieleczona depresja bardzo często daje objawy w postaci myśli samobójczych.

Im szybciej zdiagnozujemy problem i rozpoczniemy specjalistyczne leczenie, tym szybciej uda nam się wrócić do pełnej sprawności fizycznej i psychicznej. Wizyta u psychiatry wydaje w tym przypadku najlepszym sposobem, na szybki powrót do zdrowia.

Odpowiedz