Żylaki – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie – czy coś je rozpuszcza?

Żylaki to choroba, w wyniku, której ściana żylna staje się cieńsza i zwiększa się światło żył. Gdy praca żył zostaje zakłócona, krew zaczyna krążyć chaotycznie, przedostaje się do naczyń powierzchownych i zamienia się w charakterystyczne pajączki tzn. wijące się żyły wystające na powierzchnię.

Dzisiaj żylaki określa się, jako prawdziwą plagę: badania pokazują, że występuje u 30-40% kobiet i 10-20% mężczyzn powyżej 18 roku życia. Osoby, które już wiedzą jak bolą żylaki, poszukują skutecznych sposobów na ograniczenie tych dolegliwości.

Jeżeli nie pomaga już maść na żylaki, lekarz może zalecić laserowe lub chirurgiczne ich usunięcie, ale czy są jakieś sprawdzone domowe sposoby na pozbycie się tej dolegliwości? Co rozpuszcza żylaki? Jak poradzić sobie z nimi bez interwencji hirurga?

Jak powstają żylaki i gdzie najczęściej występują?

Żylaki to obrzęk żył nóg, który pojawia się, gdy zastawki żylne są osłabione i krążenie krwi jest zaburzone.Tak to się dzieje. Zdrowe naczynia krwionośne pompują krew z nóg do serca dzięki zastosowaniu specjalnych zastawek, które zapobiegają grawitacyjnemu przepływowi krwi do stóp. Ale czasami zastawki się poluzowują i z tego powodu część krwi zatrzymuje się w żyłach i zwiększa na nie nacisk. Wskutek czego ściany żylne rozszerzają się i ulegają uszkodzeniu.

Rozszerzone naczynia krwionośne gorzej pompują krew, przez co ulega ona stagnacji. Z biegiem czasu żyły rosną coraz bardziej. Żylakom towarzyszy pojawienie się wielu nieprzyjemnych objawów i niebezpiecznych powikłań takich jak zapalenie żylaków. Pojawiają się masy zakrzepowe w świetle żylaków i dolegliwości bólowe.

Ponadto w przypadku zakrzepicy[1] istnieje duże prawdopodobieństwo oddzielenia się skrzepów krwi, które z krwiobiegu obwodowego mogą dostać się do głównego, powodując uszkodzenie ważnych narządów. Żylaki dotykają nie tylko kończyn dolnych, mogą tworzyć się także w odbycie tzw. hemoroidy oraz na przełyku. Znacznie rzadziej diagnozowane są żylaki: macicy, pochwy, powrózka nasiennego i pęcherza moczowego.
porównanie zdrowej żyły i żylaków

Jakie są przyczyny występowania żylaków kończyn dolnych?

Istnieje kilka czynników powodujących żylaki kończyn dolnych:

  • Genetyka – Jeśli oboje rodzice mają żylaki w rodzinie, to będzie miało je 90% dzieci. Wynika to z osłabienia ściany naczyniowej z powodu niewystarczającej ilości tkanki łącznej.
  • Ciąża – W tym okresie ważne narządy pracują ze zwiększonym natężeniem.
  • Nadwaga – Z powodu otyłości zaburzony jest metabolizm lipidów, co prowadzi do powstawania żylaków. Wysoki stopień przetworzenia żywności oraz zmniejszenie spożywania surowych warzyw i owoców doprowadziło do trwałego niedoboru włókien roślinnych potrzebnych do przebudowy ściany żylnej oraz do chronicznych zaparć, które powodują trwały wzrost ciśnienia w jamie brzusznej.
  • Obciążenia statyczne – Jeśli dana osoba często siedzi lub stoi, zwiększa się ryzyko wystąpienia żylaków.
  • Buty na wysokim obcasie – Wpływa na pracę mięśnia brzuchatego łydki, zmniejsza aktywność pompy mięśniowej (określa napływ krwi do mięśni podczas treningu).W patogenezie żylaków biorą udział stany dyshormonalne. Ich rola w ostatnich latach sukcesywnie rośnie, ze względu na powszechne stosowanie antykoncepcji hormonalnej, popularyzację hormonalnej terapii zastępczej w okresie przedmenopauzalnym oraz w leczeniu osteoporozy.

Udowodniono, że estrogeny i progesteron oraz ich pochodne obniżają napięcie ściany żylnej poprzez stopniowe niszczenie włókien kolagenowych i elastycznych.

Objawy żylaków na nogach

Objawy żylaków ujawniają się:

  • W postaci guzkowatego powiększenia żył odpiszczelowych i przebarwienia skóry – to jeden z objawów wskazujących na wyraźny postęp choroby i nieodwracalność zmian skórnych. W przypadku żylaków w stadium zaawansowanym, kolejnym punktem po obrzęku i swędzeniu jest systematyczna pigmentacja skóry.
  • Pulsujący ból, uczucie ciężkości nóg – u osoby zdrowej uczucie zmęczenia zastępuje poprawa stanu na tle obniżenia poziomu obciążeń statycznych i stosowania obciążeń dynamicznych lub po położeniu się. Ale u osób z żylakami wyeliminowanie tych wrażeń zajmuje znacznie więcej czasu.
  • Skurcze nóg w nocy – najczęściej występują na tle zastoju żylnego krwi, co prowadzi do gromadzenia się substancji powodujących głód mięśniowy dotlenienia.
  • Swędzenie nóg i kostek – zatkanie krwi w żylakach utrudnia dostarczanie skórze niezbędnych składników odżywczych. Ponadto ta sama stagnacja krwi powoduje obrzęk skóry, na który tkanki reagują swędzeniem.
  • Obrzęk nóg – opiera się na mechanizmie związanym ze wzrostem ciśnienia żylnego, a w konsekwencji gromadzeniem się płynu w przestrzeni międzykomórkowej. Jest to jeden z kluczowych objawów postępującego rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej. Obrzęki w chorobach żylnych są wyraźnie widoczne wieczorem i ustępują rano.
  • Zmniejszenie wrażliwości skóry – gdy odżywianie skóry jest zaburzone z powodu obrzęku, a konsekwencji nieodwracalnych zmian troficznych, równolegle z tym zmniejsza się wrażliwość skóry w tej strefie.

żylaki kończyn dolnych są szczególnie widoczne

Początek rozwoju i progresji żylaków przejawia się już w guzkach żylaków wystających ponad powierzchnię skóry. Jeden lub więcej.To jest główny objaw początku żylaków. Najczęściej żylaki można znaleźć na wewnętrznej powierzchni ud. Żylaki na udach zlokalizowane są na przyśrodkowej ich części, w postaci brązowo-czerwonych zmian naczyniowych.

Często spotykane są także żylaki pod kolanem w ich przyśrodkowej części, mogą ciągnąć się one w dół kończąc dopiero w okolicy kostki przyśrodkowej. Żylakom w tych obszarach towarzyszy swędzenie i zmęczenie nóg. Zmagając się z tak ciężkimi dolegliwościami, ludzie zastanawiają się jak usunąć żylaki? Czy wystarczy systematyczne stosowanie kremów lub maści na żylaki, czy lepiej skorzystać z nowoczesnych metod usuwania żylaków?

Jak zdiagnozować żylaki na nogach?

Aby dowiedzieć się jak pozbyć się żylaków, trzeba udać się do specjalisty, który zajmuje się tym problemem medycznym tzn. do flebologa. Lekarz na podstawie zgłoszonych objawów takich jak: ból, swędzenie, ciężkość nóg oraz stwierdzenia zmian w postaci guzkowatego powiększenia żył, zleci badania diagnostyczne.

To najlepszy sposób, aby uzyskać pełną odpowiedź na pytanie, co na żylaki stosować, aby zredukować przykre symptomy.
Obecnie główne dostępne metody diagnozowania żylaków to:

  1. USG Doppler – jest to najczęstsza metodą podstawowej diagnostyki żylaków kończyn dolnych. Metoda ta opiera się na efekcie Dopplera, polegającym na tym, że fale ultradźwiękowe przechodzące przez tkanki odbijają się od poruszających się krwinek i jednocześnie zmieniają ich częstotliwość. Bardzo czułe czujniki rejestrujące te zmiany, odtwarzają je za pomocą specjalnej aparatury (Doppler) w postaci sygnałów dźwiękowych przypominających szum wiatru lub krzywą graficzną.
  2. Duplex (dwuwymiarowy) angiografia – pozwala na rejestrację na ekranie monitora obrazu naczynia żylnego w czasie rzeczywistym wraz z oceną dopplerowską przepływu krwi w nim. Potrójne (trójwymiarowe) badanie oprócz powyższego pozwala na uzyskanie kolorowego obrazu przepływu krwi.
  3. Flebografia – badanie żył, często będące decydującą metodą diagnostyczną w badaniu osób z chorobami żylnymi, a przede wszystkim w przypadku ich powikłań.

Z reguły powyższe metody diagnostyczne są wystarczające do postawienia diagnozy.
badanie usg doppler bada przepływ krwii

Co zrobić, by żylaki się nie pojawiały?

Uzyskanie odpowiedzi na pytanie – jak zapobiegać żylakom, pozwoli zadbać o prawidłową profilaktykę i uchronienie się przed uciążliwymi konsekwencjami zdrowotnymi. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków, należy wziąć pod uwagę następujące wskazówki:

  • Prowadzić aktywny tryb życia, starać się więcej ruszać, robić przerwy i ćwiczyć.
  • Nie krzyżować nóg podczas siedzenia.
  • Nie nosić rzeczy, które są zbyt ciasne.
  • Unikać butów na wysokim obcasie lub rzadko je nosić.
  • Uprawiać jazdę na rowerze i pływanie.
  • Włączyć zdrową żywność do swojej diety.
  • Kontrolować swoją wagę.
  • Wyeliminować złe nawyki.
  • Pić dużo płynów.
  • Nosić pończochy uciskowe.

Polecamy: Stres rujnuje Twoje życie, dowiedz się jak sobie z nim radzić!

Korzystając z tych prostych wskazówek, nie tylko uzyska się zmniejszenie prawdopodobieństwa powikłań, ale także zapobiegnie się pojawieniu się żylaków. Podstawowa zasada: żylakom łatwiej jest zapobiegać niż je leczyć. Jeśli zauważy się z u siebie objawy wskazujące na żylaki, należy skontaktować się z flebologiem.

Jak skutecznie poradzić sobie z żylakami?

Co na żylaki nóg zastosować, aby osiągnąć efekt przeciwbólowy i redukujący zmiany w naczyniach krwionośnych?

  • Maść na żylaki z heparyną wpływa na krzepnięcie krwi, poprawia krążenie krwi i zmniejsza ryzyko zakrzepicy. Działa przeciwzapalnie i służy do zwiększenia elastyczności ścian żył. Oznacza to, że łatwiej wytrzymują nacisk. Po rozszerzeniu naczynia szybko wracają do swojego pierwotnego stanu. Poprawia się w nich odpływ krwi.
  • Kremy na żylaki posiadające w swoim kasztanowca zawierają kompleks substancji, które mają szeroki wachlarz pozytywnych efektów: normalizują krążenie, zwiększać ton małych i średnich naczyń, przyśpieszają przepływ krwi, zapobiegają zakrzepom krwi, mają działanie zmniejszające przekrwienie.
  • Tabletki na żylaki przywracają krążenie krwi i wspomagają gojenie naczyń. Ponadto szybko łagodzą stan zapalny i obrzęk, eliminują ból i zapobiegają tworzeniu się niebezpiecznych zakrzepów krwi. Składnikami tabletek na żylaki są często: diosmina, escyna, tribenozyd.

Laserowe usuwanie żylaków

Nowoczesną metodą usuwania żylaków jest terapia laserowa polegająca na wypalaniu ścian żylnych skupioną wiązką światła. Wiązka lasera niszczy tylko tkankę naczyniową. Przez nakłucie do żyły lekarz wprowadza promieniowy światłowód. Następnie za pomocą specjalnej pompy pompuje wokół żyły roztwór znieczulający, który nie tylko znieczula zabieg, ale także uciska żyłę, zmniejszając jej średnicę, a tym samym chroniąc otaczające tkanki przed przegrzaniem.

Do zabiegu wykorzystywane są nowoczesne lasery naczyniowe, które generują dwie fale: jedna z nich jest absorbowana przez hemoglobinę krwi, druga – przez ścianę naczynia. Endożylna koagulacja laserowa jest obecnie uważana za jedną z najbardziej zaawansowanych, mało urazowych i małoinwazyjnych metod leczenia żylaków.
laserowe usuwanie żylaków

Chirurgiczne usuwanie żylaków

Operacja chirurgiczna jest wykonywana, gdy żyły są głęboko uszkodzone. Wskazaniami do leczenia operacyjnego żylaków są rozległe zmiany żylne na obu kończynach, owrzodzenia troficzne, zakrzepowe zapalenie żył, zakrzepica żył i inne poważne stany, których nie można wyleczyć lekami.

Wybór leczenia chorób żył kończyn dolnych za pomocą interwencji chirurgicznej zależy od konkretnego przebiegu choroby, obecności współistniejących zaburzeń zdrowotnych i innych patologii.
Istnieje kilka metod leczenia operacyjnego:

  • Obliteracja naczyń krwionośnych za pomocą częstotliwości radiowej. Struktura żył zostaje przywrócona od wewnątrz.
  • Flebektomia – operacja wykonywana jest poprzez minimalne nacięcia w skórze, przez które wprowadza się specjalne narzędzia chirurgiczne. Podczas takiej operacji uszkodzona żyła jest usuwana. Czas trwania takiej operacji to 1-2 godziny.
  • Miniflebektomia – operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym Podczas operacji wykonuje się nakłucia lub mikro nacięcia, przez które przechwytuje się żyłę hakiem chirurgicznym, po czym można ją całkowicie usunąć.Ta interwencja chirurgiczna okazała się dobrym efektem kosmetycznym.
  • Krótkie stripping – operacja, dzięki której można usunąć tylko żylaki. Zabieg wykonywany jest za pomocą nakłucia, co również zwiększa efekt kosmetyczny.

Żylaki w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Ciąża jest tradycyjnie uznawana za jeden z głównych czynników ryzyka rozwoju żylaków. Ogólnie przyjmuje się, że głównymi momentami prowokującymi są wzrost BCC (objętość krwi krążącej) i ucisk ciężarnej macicy żył zaotrzewnowych.

Tymczasem wyniki badań wskazują, że dopiero druga i kolejne ciąże prowadzą do znacznego wzrostu częstości występowania żylaków o 20-30%. W takim przypadku pierwsze oznaki choroby pojawiają się już w I trymestrze ciąży, kiedy nie następuje jeszcze gwałtowny wzrost BCC lub wzrost ciężarnej macicy.

Polecamy: Masz problem z trądzikiem? Sprawdź domowe sposoby na walkę z tym problemem

W okresie ciąży ujawniają się również żylaki odbytu, które powodują nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Wiele kobiet borykających się z tym problemem zastanawia się, co na żylaki w ciąży może bezpiecznie przyjmować.

Generalna zasada, to konsultacja z lekarzem, który zapisze odpowiednie leki na żylaki. Ulgę mogą również przynieść domowe sposoby na żylaki. Dobrym sposobem na radze sobie z żylakami w ciąży jest noszenie rajstop przeciwżylakowych, których zadaniem jest masowanie zalegającej krwi. Po konsultacji z lekarzem można stosować maści, kremy i tabletki zawierające kasztanowiec, dzięki którym można będzie osiągnąć lepsze napięcie ścian naczyń, złagodzić obrzęki kończyn oraz ból.

Domowe sposoby czyli co rozpuszcza żylaki?

Domowe sposoby na żylaki, które są dzisiaj szczególnie popularne to: napary, nalewki, kompresy, maści na bazie naturalnych składników, także zielone pomidory, ekstrakt z czosnku i cytryny, świeże soki itd. Ich skuteczność nie jest najwyższa, ale cieszą się stale ogromną popularnością.

Wiele osób przygotowuje maści, napary:

  • Dojrzały pomidor kroi się w plasterki i układa wzdłuż żył na kilka godzin.
  • Jod i amoniak miesza się i wciera w nogi.
  • Masło i czosnek są mieszane. Mieszankę nakłada się na nogi i przykrywa elastycznym bandażem.
  • Kasztanowiec jest zaparzany wódką (2 tygodnie). Nalewkę stosuje się zarówno wewnętrznie (kilka kropel), jak i zewnętrznie.
  • Ziemniaki (surowe) tarte, nakładane na nogi i przykrywane bandażem. Konieczne jest usunięcie go po kilku godzinach.
  • Gorące kąpiele z sodą oczyszczoną (przez 15-20 minut, nie więcej niż 2 razy w tygodniu).
  • Liście miodu i kapusty chronią przed dyskomfortem. Powstały produkt pokrywa jest polietylenem i bandażuje. Zmywa się po kilku godzinach. Aby zmniejszyć ból, w nogi wciera się w ocet jabłkowy. Doskonały efekt pokazują kontrastowe kąpiele – hydroterapia. Kostki lodu służą do zmniejszenia obrzęków.

rajstopy uciskowe mogą pomóc w przypadku żylaków nóg

Ale co rozpuszcza żylaki? Kłącze imbiru przeciwdziała tworzeniu się żylaków. Składniki zawarte w imbirze rozpuszczają tworzące się skrzepy w naczyniach włosowatych, dzięki czemu zapobiegają żylakom. Warto zwrócić uwagę na potrzebę odpowiedniego odżywiania. Pokarmy zawierające witaminę C należy spożywać tak często, jak to możliwe, należy codziennie wypijać około 2 litrów wody. Z diety wyłączyć wyroby cukiernicze, mocną herbatę i kawę, przyprawy ostre.

Najbardziej przydatne są warzywa (kapusta, pomidory, papryka), owoce (morele, jabłka, owoce cytrusowe, brzoskwinie, wiśnie, wiśnie). Wiele z wymienionych powyżej domowych sposobów na żylaki zwiększa napięcie naczyń, optymalizuje metabolizm tlenu, przywraca funkcjonowanie zastawek żylnych, eliminuje obrzęki i zmniejsza stan zapalny. Takie produkty składają się z naturalnych substancji i są łatwe w przygotowaniu.


[1] https://www.health.harvard.edu/heart-health/varicose-veins-clues-to-a-deeper-problem

Komentarzy

  1. Magda
  2. olka

Odpowiedz