Jak przetrwać upały? 7 skutecznych sposobów

Lato to czas, w którym coraz częściej spotykamy się z bardzo wysokimi temperaturami. Co zrobić, gdy na dworze temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a nasze mieszkanie z każdym dniem nagrzewa się coraz bardziej? Jak przetrwać upały w domu i sprawić, by rozgrzać się do czerwoności? Co jeść, a czego unikać w trakcie dnia?

Unikaj wietrzenia, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka

Wiele osób w upalne dni otwiera okna na oścież z nadzieją, że powstały w ten sposób przeciąg ułatwi codzienne funkcjonowanie. Niestety efekt, jaki udaje się osiągnąć dzięki temu, jest odwrotny od zamierzonego. Otwarte w ciągu dnia okna to wrota, którymi do wnętrza dostaje się ogromna ilość gorącego powietrza. Sprawia to, że nasz dom nagrzewa się jeszcze bardziej, a w konsekwencji temperatura we wnętrzu może przekroczyć nawet 30 stopni Celsjusza.

Jeśli chcemy, by w naszym domu panowała jak najniższa temperatura, wietrzenie powinniśmy przeprowadzać wczesnym rankiem. Bardzo dobrym pomysłem jest pozostawienie otwartych okien na całą noc. To właśnie wtedy temperatura na zewnątrz jest najniższa, a wpuszczenie chłodnego powietrza sprawi, że wewnątrz będzie zdecydowanie przyjemniej.

Decydując się na spanie przy otwartym oknie, musimy pamiętać o zabezpieczeniu go moskitierą, która zapobiegnie przedostawaniu się do środka komarów i much.

Jeśli masz możliwość, zasłoń szczelnie okna

Aby przetrwać upał, należy zrobić wszystko, by do wnętrza dopuszczać jak najmniejszą ilość promieni słonecznych. Zasłonięcie okna roletą lub zasłoną sprawi, że słońce nie będzie nagrzewać posadzki i ścian, a dzięki temu zdecydowanie zredukujemy temperaturę wewnątrz.

Najlepszym rozwiązaniem, pozwalającym osłonić się od słońca latem, są specjalne rolety termoizolacyjne, które nie tylko skutecznie zacieniają wnętrze, ale pozwalają również odbić promienie słoneczne i uchronić przed nagrzewaniem w ciągu dnia.

Przebywaj w najchłodniejszym pomieszczeniu

Wbrew pozorom temperatura w domu lub mieszkaniu nie jest stała na całej jego powierzchni. Zdecydowanie najcieplej jest na wyższych kondygnacjach, ale także pomieszczenia usytuowane od strony południowej i zachodniej nagrzewają się zdecydowanie mocniej od tych, które leżą po stronie wschodniej i północnej.

Do pracy, odpoczynku i spania powinniśmy wybierać te chłodniejsze pomieszczenia, bo dzięki temu nasz komfort życia wzrośnie, a przetrwanie upałów stanie się zdecydowanie łatwiejsze.

Pij dużo wody, unikaj produktów, które odwadniają

Jak przetrwać upał i zachować dobrą formę przez cały dzień? Kluczem jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Wysoka temperatura na zewnątrz sprawia, że nasz organizm próbuje się schłodzić. Uruchamia więc mechanizmy termoregulacyjne, które uwalniają wodę z organizmu w postaci potu. Ten prosty sposób sprawia, że jesteśmy w stanie utrzymać stałą temperaturę niezależnie od tego, jak ciepło jest na zewnątrz.

Niestety ciągła utrata wody i elektrolitów, które wraz z potem „uciekają” z naszego organizmu sprawiają, że nasze tętno wzrasta, a my czujemy się coraz słabsi. To właśnie dlatego tak ważne jest stałe uzupełnianie płynów.

Polecamy: Picie wody a odchudzanie

Aby zapobiec odwodnieniu, powinniśmy w okresie intensywnych upałów pić około 1000 ml wody więcej niż normalnie. Pozwoli nam to zachować dobrą kondycję i nie narazi na odwodnienie. Warto jednak pamiętać, że intensywny wysiłek na słońcu to konieczność spożycia zdecydowanie większej ilości płynów!

Pamiętajmy, by w trakcie dużych upałów unikać napojów odwadniających. Picie schłodzonego piwa być może przynosi ulgę, ale jest to jedynie chwilowy efekt!

Jedz lekkostrawne posiłki z dużą ilością owoców i warzyw

Owoce i warzywa w dużej części zbudowane są z wody. Pomagają więc one zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu w czasie dużych upałów.

Spożywanie dużej ilości mięsa i produktów ciężkostrawnych sprawia, że nasz organizm zużywa bardzo dużo energii na proces trawienia. Dodatkowo białko, które w sporej ilości zawarte jest w produktach mięsnych, powoduje wzrost ciepłoty organizmu, co nie jest wskazane w trakcie upałów.

Przy wysokiej temperaturze panującej na zewnątrz zdecydowanie lepiej postawić na jedzenie lekkostrawne, w którym spory udział mają właśnie warzywa i owoce.

Zadbaj o dużą ilość wypoczynku

Upał męczy, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Nie chodzi nawet o samą utratę płynów, a negatywne jego oddziaływania na pracę układu oddechowego, pokarmowego i całego organizmu.

Warto więc zrobić wszystko, by zadbać o odpowiednią ilość wypoczynku, która pozwoli nam przetrwać wysokie temperatury w dobrej kondycji.

Jeśli istnieje taka możliwość, powinniśmy w tym czasie zrezygnować z pracy i wyjechać poza miasto. To asfalt, bruk i cała przestrzeń miejska nagrzewa się najszybciej. Musimy więc zrobić wszystko, by czas ten spędzać na łonie natury i cieszyć się dzięki temu odrobinę niższą i łatwiejszą do zniesienia temperaturą.

Unikaj przebywania na dworze w czasie dużych upałów

Przebywanie na zewnątrz, gdy temperatura znacznie przekracza 30 stopni Celsjusza, dla większości z nas nie jest zbyt przyjemne. Oczywiście wyjątkiem są osoby, które w trakcie upałów korzystają z letniej pogody i wypoczywają nad wodą. Dla nich wysoka temperatura jest czymś, na co czekają. Niestety w sytuacji, gdy w trakcie upałów wykonujemy obowiązki zawodowe, praca jest mało wydajna i bardzo trudna.

Polecamy: Jak opanować czkawkę?

Warto więc zrobi wszystko, by unikać wychodzenia na zewnątrz w godzinach 10-16, bo wtedy właśnie promienie słońce operuje najmocniej, a my jesteśmy narażeni na przegrzanie. Jeśli już musimy wyjść wtedy na zewnątrz, zadbajmy o nakrycie głowi i butelkę wody mineralnej (najlepiej chłodnej). Przebywajmy na zewnątrz tylko tyle, ile jest to potrzebne, by załatwić swoje sprawy, a całą aktywność pozostawmy na czas popołudniowy i wieczorny.

Stosując się do powyższych zasad, zdecydowanie ułatwimy sobie funkcjonowanie w letnie dni. Jak przetrwać upał? Przede wszystkim unikaj słońca i zadbaj o odpowiednie nawodnienie!

Odpowiedz