Grypa żołądkowa – czym jest, ile trwa i w jaki sposób się objawia

Grypa żołądkowa to popularna nazwa nieżytu żołądkowo-jelitowego spowodowanego przez wirusy. Czym dokładnie jest ta choroba, jak się objawia, w jaki sposób można ją leczyć i ile czasu trwa?

Czym jest grypa żołądkowa i w jaki sposób przebiega?

Grypa żołądkowa jest wirusową chorobą, która objawia się intensywnymi wymiotami oraz wodnistą biegunką. Trwa zazwyczaj kilka dni, a jej przebieg bywa bardzo ostry. Jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i osób starszych, ale potrafi mocno wymęczyć nawet osoby zdrowe i silne.

Za powstanie objawów grypy żołądkowej odpowiedzialne są:

  • rotawirusy,
  • adenowirusy,
  • norowirusy.

Przebieg choroby zależny jest od wieku, stanu zdrowia oraz podatności na zakażenie. Zdarza się, że przebiega ono w sposób bezobjawowy, ale przeważnie w trakcie choroby dochodzi do dużego osłabienia spowodowanego intensywnymi wymiotami i biegunką.

Chorobą zarażamy się drogą kropelkową (rzadko) lub przez kontakt ze skażonymi powierzchniami. Istotne jest więc częste mycie rąk i produktów spożywczych. Zaraźliwość tej choroby jest jednak na tyle duża, że w praktyce bardzo trudno uchronić się przed zakażeniem, jeśli w naszym otoczeniu przebywa osoba zmagająca się z jelitówką.

Jak objawia się grypa żołądkowa?

Pierwszym objawem grypy żołądkowej są intensywne wymioty, do których bardzo szybko dochodzi wodnista biegunka. Pogorszenie stanu zdrowia następuje bardzo szybko, bo pierwsze objawy mogą wystąpić nawet 12 godzin po kontakcie z patogenem.

W trakcie infekcji pacjenci skarżą się też na bóle brzucha, brak apetytu i dreszcze. Często (szczególnie u dzieci) pojawia się wysoka gorączka dochodząca do 39-40 stopni Celsjusza. Osoba zmagająca się z jelitówką wypróżnia się bardzo często, dlatego niezwykle ważne jest zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Polecamy: Nerwica jelit – skończ z naprzemienną biegunką i zaparciami!

Na ryzyko odwodnienia szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze, ale nie zwalnia to innych grup wiekowych od spożywania większej niż zazwyczaj ilości płynów.

Niektórzy pacjenci, przechodząc grypę żołądkową, skarżą się na typowe objawy przeziębienia. Katar i kaszel jak najbardziej mogą być objawem zakażenia wirusami odpowiedzialnymi za rozwój jelitówki.

Grypa żołądkowa zagrożeniem dla dzieci

Pomimo że u większości pacjentów jelitówka przechodzi po 2-4 dniach nie pozostawiając po sobie żadnego śladu, zdarza się, że w jej trakcie konieczna jest hospitalizacja. Taka sytuacja najczęściej dotyczy małych dzieci, które w trakcie choroby odmawiają przyjmowania płynów.

Intensywne wymioty i biegunka bardzo szybko prowadzą do odwodnienia. Jeśli więc zauważysz u dzieci objawy takie jak:

  • spierzchnięte usta,
  • rzadkie oddawanie moczu,
  • płacz bez łez,
  • zapadnięte oczodoły,
  • bardzo wysoka gorączka,

niezwłocznie udaj się do lekarza. W szpitalu dziecko otrzyma nawodnienie dożylne i szybko powinno dojść do dobrej formy.

Grypa żołądkowa jest szczególnie groźna dla niemowląt i to właśnie najmłodsi pacjenci są przeważnie leczeni w szpitalach. Bardzo ważne w profilaktyce zakażeń rotawirusami wśród najmłodszych pacjentów są szczepienia, które ograniczają ryzyko zakażenia.

W jaki sposób leczy się jelitówkę?

Leczenie w warunkach domowych ogranicza się do dbania o odpowiednie nawodnienie organizmu. Ważne jest spożywanie większej niż zwykle ilości wody (najlepiej słabo zmineralizowanej). Bardzo dobrze sprawdzają się specjalne mieszanki elektrolitów, które kupić można w każdej aptece. Ich stosowanie nie jest jednak konieczne w przypadku słabo nasilonych lub krótkotrwałych objawów.

W leczeniu jelitówki zastosować można także napary z mięty, szałwii lub kopru włoskiego. Trzeba jednak przyznać, że jest to w dużej mierze leczenie objawowe. Zioła łagodzą bóle brzucha, a rolą organizmu jest pozbycie się wirusa z jelit.

Coraz częściej podczas leczenia infekcji związanych z grypą żołądkową zaleca się stosowanie probiotyków, które mają poprawić mikroflorę jelitową i przyczynić się do ich szybszej regeneracji.

W przypadku wystąpienia wysokiej gorączki zaleca się stosowanie środków przeciwzapalnych. Dobrze sprawdzi się paracetamol lub ibuprofen w dawce dopasowanej do wagi i wieku pacjenta. Pomocne mogą się okazać również chłodne okłady przykładane na czoło, które poprawiają samopoczucie i zlikwidują ból głowy pojawiający się z powodu wyższej ciepłoty ciała.

Ile trwa grypa żołądkowa i jak długo chory nią zaraża?

Objawy jelitówki trwają przeważnie 2-3 dni, a w niektórych przypadkach mogą przedłużać się do 7-8 dni. Kiedy z objawami grypy żołądkowej należy udać się do lekarza? Zawsze, gdy nie ustępują po kilku dniach lub mają tendencję do nasilania.

Bezwzględnie powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty jeśli chory jest małym dzieckiem z objawami odwodnienia. Odwodnienie jest również wskazaniem do intensywniejszego leczenia w przypadku osób dorosłych.

Jak długo zaraża jelitówka? Najmocniej roznosimy chorobę w pierwszych dniach choroby.  Ustąpienie objawów nie oznacza jednak, że przestajemy roznosić wirusy. Chory może bowiem zarażać jeszcze kilka-kilkanaście dni po wyzdrowieniu. Zarażać można też, zanim wystąpią u nas jakiekolwiek objawy choroby.

To wszystko sprawia, że grypa żołądkowa jest bardzo zaraźliwa i trudno się jej ustrzec. Prawdopodobnie właśnie dlatego szacuje się, że ponad 90% dzieci do 5 roku życia ma swój pierwszy kontakt z jelitówką i problemami z nią związanymi.

Co jeść podczas grypy żołądkowej?

Bardzo ważna w przebiegu jelitówki jest właściwa dieta. W okresie intensywnych wymiotów można całkowicie zrezygnować z jedzenia, nie powinniśmy się też do niego zmuszać, bo zniszczona śluzówka układu pokarmowego i tak spowoduje błyskawiczne pozbycie się treści żołądkowo-jelitowej. Nie można jednak zapomnieć o stałym nawadnianiu organizmu. To najważniejszy element walki z jelitówką, który pozwala zachować organizm w dobrej kondycji.

W momencie, gdy objawy zaczynają słabnąć, przechodzimy na dietę typową dla zatruć pokarmowych. Gotowane mięso drobiowe, świeży bulion, biały ryż – to wszystko dostarczy tak potrzebnej energii, a nie powinno drażnić przewodu pokarmowego.

Polecamy: Czy kolonoskopia boli? Sprawdź kiedy warto zbadać jelita!

Spożywanie pokarmów ciężkostrawnych może sprawić, że objawy powrócą, a osłabiony organizm będzie manifestował to kolejnymi epizodami wymiotów i biegunki. Warto więc zadbać, by przez kilka dni spożywać lekkie posiłki, aby dać czas na regenerację śluzówki jelit.

Co zrobić, by uniknąć grypy żołądkowej?

Bardzo trudno jest uniknąć zakażenia, jeśli przebywamy w tym samym pomieszczeniu co osoba chora. Grypa żołądkowa jednego domownika bardzo często zamienia się w lokalną „epidemię”, a z objawami kolejno zmagają się wszyscy domownicy.

Warto pamiętać, że do zakażenia jelitówką może dojść nawet kilka dni przed pojawieniem się pierwszych objawów, a w tym czasie osoba chora już może zarażać! Bardzo trudno jest więc ustrzec się choroby.

Jeśli wiemy, że w naszym otoczeniu przebywa osoba chora na grypę żołądkową, musimy zadbać o odpowiednią higienę. Powinniśmy skupić się na częstym myciu rąk i zadbanie o porządek w toalecie. Warto stosować środki antybakteryjne, zadbać o czystość klamek i dezynfekować wszelkie przedmioty dotykane przez osobę chorą.

Pomimo największych starań może się zdarzyć, że i tak nie uda się uchronić od jelitówki. W takiej sytuacji musimy skupić się na intensywnym nawadnianiu organizmu i dać sobie czas na dojście do pełnej sprawności.

Odpowiedz