Kocimiętka – co to za roślina i jakie ma właściwości?

Kocimiętka wielu z nas kojarzy się z kotami i trudno się temu dziwić. Jest rośliną, która silnie oddziałuje na układ nerwowy tych zwierząt, ale mało kto wie, że ma sporo cennych właściwości leczniczych i od lat wykorzystywana jest w medycynie ludowej.

Jak wygląda kocimiętka, gdzie można ją spotkać i jakie właściwości posiada ta roślina?

Kocimiętka – co to za roślina?

Kocimiętka występuje w 250 gatunkach i spotkać ją można na terenie Afryki Północnej, Azji i Europy. W naszym kraju często spotykaną odmianą jest kocimiętka naga, która preferuje stanowiska mocno nasłonecznione. Można ją spotkać na dzikich łąkach, ale czasami pojawia się także nieopodal pól uprawnych.

Kocimiętkę można też hodować w przydomowym ogródku, a nawet w niewielkiej doniczce na balkonie. Najwięcej cennych właściwości prozdrowotnych ma kocimiętka właściwa (Nepeta cataria L.), która posiada bardzo silny aromat, dlatego dobrze wabi pszczoły oraz motyle.

Kocimiętkę właściwą poznać można po delikatnie pomarszczonych, szarozielonych i mających kształt serca liściach. Roślina te ma jasnofioletowe kwiaty, które niewprawnemu ogrodnikowi mogą pomylić się z lawendą. Uprawa jej nie jest specjalnie skomplikowana, bo jest ona mrozoodporna. Bardzo dobrze znosi też suszę, dlatego nie trzeba się o nią specjalnie troszczyć.

Kocimiętka jest rośliną miododajną. Pszczoły zbierają z niej pyłek i produkują z niego pyszny miód. Jako że kwitnie aż do września, może być piękną ozdobą ogrodu,  dodatkowo zapewniając wiele cennych właściwości leczniczych.

Jakie właściwości lecznicze ma kocimiętka?

Kocimiętka w swoim składzie ma wiele cennych substancji, które sprawiają, że korzystnie działa na ludzki organizm. W zdecydowanej większości znajdują się one w liściach tej rośliny, dlatego to właśnie one po ususzeniu są prawdziwym bogactwem:

  • olejków eterycznych – mogą one niwelować bóle głowy, ale również wspomagać organizm w walce z przeziębieniem. Poprawiają trawienie i pomagają pozbyć się problemów z bezsennością.
  • garbników – hamują namnażanie bakterii w organizmie, dlatego są wskazane w przebiegu zatruć i biegunek. Dodatkowo niwelują one działanie wolnych rodników.
  • goryczy – ze względu na swój specyficzny smak substancje te podrażniają zakończenia nerwowe języka, co sprawia, że zaczynamy wydzielać większą ilość soków trawiennych. Ze zwiększoną mocą zaczyna pracować wątroba, a w naszych ustach pojawia się więcej śliny.

Pędy kocimiętki posiadają w swoim składzie sporą dawkę witaminy C. Pijąc napar z kocimiętki, możemy obniżyć temperaturę, ale także pozbyć się problemów trawiennych. Kocimiętka podobnie jak mięta pieprzowa  łagodzi kolki i pomaga osobom zmagającym się z nerwicą jelit. Można ją też stosować do płukanek, a świeże liście po uprzednim rozgnieceniu, przykłada się do stłuczeń w celu zmniejszenia obrzęku i zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Kocimiętka może być stosowana w stanach napięcia nerwowego. Ma delikatne działanie uspokajające, dlatego powinny ją stosować osoby, które zmagają się z bezsennością.

Kocimiętka – jak ją stosować?

Kocimiętka jest przeważnie używana do przygotowywania herbatek i naparów. Można ją też dodawać do sałatek, ale mało kto wie, że pozyskane z niej olejki eteryczne są częstym składnikiem kosmetyków i perfum.

Roślina te ma też właściwości odstraszające komary i inne dokuczliwe owady. Warto więc posadzić ją niedaleko domu.

Polecamy: Dieta Fodmap na IBS

Olejek z kocimiętki może być stosowany jako dodatek do kąpieli. Ma działanie relaksujące i uspokajające, dlatego jest wskazany dla osób potrzebujących chwili wyciszenia po ciężkim dniu pracy.

Z kocimiętki można przygotować smaczne nalewki, ale największą popularnością w dalszym ciągu cieszy się napar z tej rośliny. Aby go przygotować, wystarczy zalać niewielką ilość suszu i odstawić go na 15-20 minut. Po przecedzeniu będzie gotowy do bezpośredniego spożycia.

Kocimiętka magiczną rośliną dla… kotów!

Nie bez przyczyny nazwa tej rośliny bezpośrednio związana jest z kotami.  Ma bardzo silne działanie na układ nerwowy tych zwierząt, a wiele osób jest zdania, że jest ona swego rodzaju kocim narkotykiem. Chyba każdy właściciel kota zauważył, że zwierzęta te po kontakcie rośliną zaczynają ją lizać, podgryzać, a bardzo często nie mogą przestać się w niej tarzać.

Widok mruczącego z zadowolenia kota jest powodem do sporej radości dla właściciela. Dlaczego kocimiętka tak mocno oddziałuje na koty? Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest związek o nazwie nepetalakton, który przypomina zapachem koci feromon.

Na szczęście oprócz tych kocich właściwości roślina ta jest równie cenna dla ludzi. Być może nie zapewnia im ona takich doznań, jak naszym kocim przyjaciołom, ale mnożna ją z powodzeniem stosować przy wielu dolegliwościach, dlatego bez wątpienia warto się nią zainteresować.

Odpowiedz