Borówka amerykańska – smaczna i bardzo zdrowa, poznaj jej właściwości
Owoce borówki amerykańskiej cieszą się sporą popularnością, bo są soczyste, słodkie i świetnie smakują. Dodatkowo borówka dostarcza organizmowi wielu cennych witamin i minerałów, co sprawia, że jest bardzo zdrowa. Jakie właściwości ma borówka amerykańska? Jak ją przechowywać i czy można ją samodzielnie uprawiać we własnym ogródku?
Na skróty:
Borówka amerykańska to spora porcja witamin, ale nie tylko…
Borówka amerykańska ceniona jest za swój niepowtarzalny smak. Te niewielkie owoce można spożywać w formie surowej, ale znajdą też zastosowanie podczas przygotowywania deserów i owocowych sałatek.
Borówka amerykańska, podobnie jak leśne jagody dostarcza organizmowi prawdziwego bogactwa cennych składników, które mają właściwości prozdrowotne.
W 100 gramach owoców borówki znaleźć można:
- tiamina – 0,047 mg,
- witamina C – 9,6 mg,
- niacyna – 0,4 mg,
- ryboflawina – 0,04 mg,
- witamina B6 – 0,05 mg,
- witamina A, 54 µg,
- kwas foliowy – 6 µg,
- witamina E, 0,57 µg.
W swoim składzie borówka wysoka zawiera też żelazo, wapń, cynk, selen i potas oraz bardzo dużą ilość antyoksydantów, które spowalniają proces utleniania i przeciwdziałają namnażaniu się wolnych rodników.
Ze względu na niską kaloryczność (57 kcal w 100 g) owoce borówki amerykańskiej są wskazane w trakcie kuracji odchudzających i spokojnie mogą być uważane za owoce dietetyczne, pod warunkiem, że jeść je będziemy w rozsądnej ilości.
Borówka amerykańska i jej właściwości lecznicze
Liczne badania dowodzą, że owoce borówki wysokiej są bardzo zdrowe i przeciwdziałają wielu poważnym schorzeniom, łącznie z rakiem. Zawierają sporo witamin oraz makro- i mikroelementów, które poprawiają działanie całego organizmu.
Polecamy: Mąka kukurydziana – poznaj jej właściwości
Dlaczego warto zdecydować się na uprawę borówki amerykańskiej w swoim ogrodzie lub zakup gotowych owoców od sprawdzonego sprzedawcy?
Borówka amerykańska dba o nasz wzrok
Dzięki sporej zawartości witaminy A owoce borówki wysokiej korzystni wpływają na narząd wzroku. Oddziałuje na fotoreceptory znajdujące się w oku, dlatego poprawia ostrość widzenia o zmierzchu.
Dodatkowo składniki zawarte w borówce poprawiają krążenie w gałce ocznej i ukrwienie w obrębie tęczówki.
Borówka amerykańska chroni przed rakiem
Dzięki sporej zawartości antyoksydantów borówka amerykańska zapobiega wielu nowotworom. W jej składzie znaleźć można kwas elagowy, który zapobiega nowotworom przewodu pokarmowego i płuc. Zawartość kwasu foliowego to z kolei profilaktyka nowotworów macicy.
Warto też pamiętać, że borówka amerykańska zawiera fitoestrogeny, które mają niebagatelne znaczenie w zapobieganiu nowotworom tarczycy i piersi. Wszystko to sprawia, że warto zjadać owoce borówki tak często, jak to tylko możliwe.
Borówka amerykańska wspiera układ pokarmowy
Owoce borówki mogą niszczyć niektóre szczepy bakterii E. Coli, a garbniki, które są zawarte w składzie tej rośliny spowalniają perystaltykę jelit, dlatego mogą mieć zastosowanie w leczeniu biegunek. W takiej sytuacji szczególnie polecane są napary z suszonej borówki.
Świeżo zerwane owoce przyczyniają się do szybszego odtruwania organizmu i sprzyjają wydalaniu szkodliwych toksyn i produktów przemiany materii.
Borówka amerykańska a cukrzyca
Jedzenie owoców borówki może zapobiegać rozwoju cukrzycy typu 2 [1]Fruit consumption and risk type 2 diabetes: results from three prospective longitudinal cohort studies. BMJ 2013; 347. W badaniu, które zostało opublikowane w British Medical Journal opisano, że jedzenie 3 porcji borówki dziennie, istotnie zmniejszało ryzyko zapadnięcia na tę chorobę.
Udowodniono też, że ryzyko zachorowania zależało nie tylko od rodzaju jedzonych owoców, ale też formy ich przyjmowania. Owoce spożywane pod postacią soków generowały większe ryzyko rozwoju choroby. Przejście na owoce świeże redukowało zagrożenie o 33% (w porównaniu do soków).
Jak wykorzystać borówkę amerykańską?
Borówkę amerykańską powinniśmy zjadać na surowo, bo to właśnie pod taką postacią smakuje najlepiej. Jędrne owoce po wcześniejszym opłukaniu i osuszeniu z powodzeniem można jednak zamrozić.
Owoce borówki amerykańskiej można wykorzystać do sałatek owocowych, ale równie dobrze smakują jako dodatek do musli czy płatków owsianych.
Posiadając większą ilość tych owoców możemy z nich wykonać soki, konfitury, ale także zdrowotne nalewki, które będą zdatne do spożycia przez cały rok.
Ze względu na niską zawartość kaloryczną owoce borówki wysokiej są szczególnie lubiane przez osoby będące na diecie redukcyjnej. Mogą posłużyć jako smaczna przekąska lub świetny dodatek do wielu potraw.
Jak przechowywać borówkę amerykańską?
Bardzo dużą zaletą owoców borówki wysokiej jest możliwość łatwego ich przechowywania. W przeciwieństwie do malin czy truskawek borówka jest stosunkowo twarda i bardzo dobrze znosi transport. Świeże owoce bez trudu przetrwają w lodówce nawet 7 dni.
Borówkę można też zamrozić i wykorzystywać cały rok jako dodatek do ulubionych potraw. Mrożenie być może zabiera trochę smaku i jędrności, ale po wyciągnięciu owoców z zamrażarki w dalszym ciągu posiadają one bogate właściwości prozdrowotne.
Czy warto posadzić borówkę amerykańską we własnym ogródku?
Borówka amerykańska jest mało wymagającym krzewem, który z powodzeniem można uprawiać we własnym ogródki. Roślina ta lubi ziemię kwaśną i przepuszczalną. Bardzo ważne w uprawie borówki jest regularne jej nawadnianie, szczególnie jeśli występują dłuższe okresy bez opadów atmosferycznych.
Polecamy: Jakie właściwości ma zakwas buraczany?
Roślina ta lubi miejsca dobrze nasłonecznione, a jej ogromną zaletą jest mała podatność na choroby grzybowe. Dzięki temu można mieć ekologiczne i bardzo zdrowe owoce borówki amerykańskiej całkowicie za darmo.
Dorosły krzaczek może dać sporą ilość owoców, ale warto o niego odpowiednio zadbać. Rozsądne nawożenie, podlewanie i okresowe przycinanie sprawi, że będziemy mieć z niego sporo pożytku, a przy okazji prac pielęgnacyjnych spędzimy sporo czasu na dworze, co też dobrze wpłynie na nasze zdrowie.
Owoce borówki amerykańskiej są nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowe!
Biorąc pod uwagę bogate właściwości borówki amerykańskiej, wydaje się, że powinna stać się ona codziennym dodatkiem w naszym jadłospisie i to nie tylko w sezonie letnim. Owoce te kupić można od czerwca, aż do późnej jesieni. Nie należą co prawda do najtańszych, ale są warte uwagi, a jeśli mamy możliwości i odrobinę chęci, warto zasadzić krzaczek we własnym ogrodzie i cieszyć się niepowtarzalnym smakiem i licznymi właściwościami prozdrowotnymi.
Jeśli decydujemy się na zakup owoców borówki, wybierajmy opakowania zawierające owoce jędrne. Pamiętajmy, że jednym ze znaków świadczących, iż mamy do czynienia z owocami starymi jest ich pomarszczenie i utrata twardości.
Przypisy:
↑1 | Fruit consumption and risk type 2 diabetes: results from three prospective longitudinal cohort studies. BMJ 2013; 347 |
---|