Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe? Naturalny izotonik?
W świecie napojów alkoholowych piwo bezalkoholowe zdobywa coraz większą popularność. Wielu z nas sięga po nie, kiedy chce poczuć smak piwa bez konsekwencji związanych z alkoholem. Ale czy piwo bezalkoholowe jest naprawdę zdrowe? Czy jest zdrowe dla wątroby i czy może tuczyć?
Na skróty:
Czy piwo bezlakoholowe jest naprawdę zdrowe?
Piwo bezalkoholowe, zgodnie z prawem, jest napojem, w którym zawartość alkoholu etylowego nie przekracza 0,5 proc. Wytwarzane jest z tych samych surowców co tradycyjne piwo, ale nie prowadzi do uzależnienia od alkoholu. Jest bogate w minerały, takie jak magnez, potas czy fosfor, a także witaminy z grupy B.
Często zastanawiamy się, czy piwo bezalkoholowe zawiera w swoim składzie alkohol i, pomimo że brzmi ono dość niedorzecznie, ma sens. Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy spojrzeć na etykietę piwa, które kupujemy. Część z nich faktycznie ma niewielką ilość alkoholu, ale coraz częściej można spotkać tzw. piwa 0%, które są go całkowicie pozbawione.
Czy w związku z tym możemy stwierdzić, że piwo bezalkoholowe jest zdrowe? Z pewnością jest ono zdrowsze od tego ze sporą zawartością alkoholu, ale warto pamiętać, że bardzo często zawiera cukier (szczególnie wersje smakowe), co jest ważne dla osób dbających o linię oraz dla diabetyków. Ponadto, osoby z nietolerancją glutenu powinny unikać piwa bezalkoholowego, ponieważ jest warzone z jęczmienia i pszenicy.
Szybsza regeneracja dzięki piwu 0%?
Po intensywnym wysiłku fizycznym nasz organizm potrzebuje wsparcia w procesie regeneracji. Okazuje się, że piwo bezalkoholowe może być tutaj pomocne. Dlaczego? Kluczem są polifenole, które znajdują się w piwie, głównie dzięki słodowi jęczmiennemu. Te naturalne składniki mają zdolność do obniżania ciśnienia krwi i poprawy krążenia, a dodatkowo mają właściwości przeciwzapalne co może być sporą zaletą.
Ale to nie jedyny składnik piwa, który ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Chmiel, który jest jednym z głównych składników piwa, działa uspokajająco i relaksująco. Dlatego osoby, które mają problemy z zasypianiem, mogą skorzystać z wyciągu z szyszek chmielu.
Mało kto wie, ale piwo bezalkoholowe ma właściwości probiotyczne, a wszystko dzięki „dobrym” bakteriom, które powstają podczas procesu fermentacji. Wszystko to sprawia, że mają korzystny wpływ na działanie jelit.
Co znaleźć można w składzie piwa bezalkoholowego?
Piwo bezalkoholowe jest bogate w składniki mineralne, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W półlitrowym piwie bezalkoholowym znajdziemy między innymi:
- Wapń – 34,56 mg
- Magnez – 34,56 mg
- Fosfor – 79,00 mg
- Potas – 39,50 mg
- Sód – 64,19 mg
Te minerały odgrywają bardzo ważną rolę w wielu procesach metabolicznych w naszym organizmie. Na przykład magnez i potas wpływają na skurcze mięśni, a sód pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej.
Piwo bezalkoholowe jako izotonik?
Skład piwa bezalkoholowego jest bogaty w elektrolity takie jak magnez i potas dlatego może być traktowane jako napój izotoniczny. To chyba kolejna dobra wiadomość dla osób szukających informacji na temat prozdrowotnych właściwości piwa bezalkoholowego.
Patrząc na dokładny skład, można odnieść wrażenie, że w popularnych napojach izotonicznych znaleźć można mniej magnezu niż w piwie bezalkoholowym. Dodatkowo jest ono wzbogacone witaminami z grupy B, które wpływają na proces produkcji czerwonych krwinek.
Co prawda piwo takie zawiera mniej sodu, ale i tak może być traktowane jako izotonik dla amatorów.
Czy piwo bezalkoholowe tuczy?
Wszyscy wiedzą, że napoje zawierająca alkohol dostarczają naszemu organizmowi ponadprogramowych kalorii, które bardzo szybko odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Czy tak samo jest z piwem bezalkoholowym?
Dla miłośników zgrabnej sylwetki nie mamy niestety dobrych wiadomości, ponieważ jedna butelka piwa bezalkoholowego może dostarczyć nam nawet 200 dodatkowych kalorii, co może przyczynić się do powstania tzw. brzucha piwnego.
Oczywiście wszystko jest dla ludzi! Jedna butelka piwa 0% nie zaszkodzi, pod warunkiem że zachowamy umiar i zdrowy rozsądek. Jeśli nie będziemy nadużywać tego napoju, nie grozi nam z jego powodu nadwaga!
Jak produkuje się piwo bezalkoholowe?
Proces produkcji piwa bezalkoholowego jest zbliżony do tego stosowanego w przypadku tradycyjnego piwa. Oba typy piwa są wytwarzane z tych samych surowców, takich jak słód jęczmienny, chmiel, woda i drożdże. Główna różnica polega na metodzie usuwania alkoholu z gotowego produktu lub zatrzymywania fermentacji przed wytworzeniem większej ilości alkoholu.
W produkcji piwa bezalkoholowego stosuje się różna metody, które pozwalają uzyskać obniżoną zawartość alkoholu i należą do nich np. rektyfikacja próżniowa, odparowywanie poprzez suszenie, odparowywanie poprzez wirowanie
Chociaż oba typy piwa są produkowane w podobny sposób, ich ostateczny skład i właściwości mogą się od siebie znacznie różnić. Piwo bezalkoholowe często zawiera mniej kalorii niż tradycyjne piwo, pod warunkiem, że nie jest dosładzane, a tak dzieje się w przypadku produkcji piw smakowych.
Piwo bezalkoholowe a dieta
Wprowadzenie piwa bezalkoholowego do diety może przynieść pewne korzyści zdrowotne, ale jak każdy produkt, powinno być spożywane z umiarem. Piwo bezalkoholowe dostarcza organizmowi wielu cennych składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, magnez czy potas.
Warto jednak zwrócić uwagę na kaloryczność tego napoju, bo nieuwzględnienie go w diecie i nadmierne spożycie może okazać się, że przyczyną zwiększonej ilości odkładanej na naszym ciele tkanki tłuszczowej.
Tak jak w przypadku innych tego typu produktów warto więc zawsze zachować umiar i zdrowy rozsądek.