Badanie Estradiolu: Jak wygląda, ile kosztuje?

Estradiol to kluczowy hormon płciowy, który odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu organizmu zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Badanie estradiolu jest często wykorzystywane w diagnostyce różnych stanów i chorób, a także w monitorowaniu skuteczności różnych terapii.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu badaniu, dowiemy się, czym jest, jak przebiega, kiedy warto je wykonać, czy jest bezpieczne, a także ile kosztuje.

Czym jest badanie estradiolu?

Estradiol (E2) to żeński hormon płciowy z grupy estrogenów, który występuje także u mężczyzn. Badanie stężenia estradiolu we krwi wykonywane jest zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Wykonywane jest na podstawie próbki krwi pobranej od pacjenta. U kobiet estradiol odpowiada m.in. za regularny cykl miesiączkowy i przebieg ciąży, jednak nie tylko, ma znacznie więcej funkcji w organizmie:

  1. Metabolizm wapnia: Estradiol jest niezbędny również w procesie metabolizmu wapnia, dzięki czemu ma znaczenie dla budowania prawidłowej masy kości.
  2. Mineralizacja kości: U osób ze zbyt niskim stężeniem estradiolu często obserwuje się niższy poziom mineralizacji kości, co jest zjawiskiem bardzo niekorzystnym dla zdrowia.
  3. Regulacja funkcji układu krwionośnego: Estradiol poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego, wpływając na rozszerzanie naczyń krwionośnych i zmniejszanie ryzyka tworzenia się zakrzepów.
  4. Wpływ na skórę: Estradiol wpływa na gęstość i elastyczność skóry, a także na jej nawilżenie.
  5. Regulacja funkcji układu nerwowego: Estradiol oddziałuje na funkcjonowanie układu nerwowego oraz na nastrój i funkcje poznawcze.
  6. Wpływ na gospodarkę lipidową: Estradiol wpływa na gospodarkę lipidową, wpływając na poziom cholesterolu i trójglicerydów w organizmie.

Estradiol to biologicznie aktywny estrogen, czyli hormon steroidowy. Jest wytwarzany przede wszystkim przez jajniki, chociaż w niewielkich ilościach wytwarzany jest także w ciałku żółtym i nadnerczach. U kobiet ciężarnych wydzielany jest przez łożysko, a u mężczyzn przez jądra.

Jakie są funkcje estradiolu?

U kobiet estradiol pełni ważne funkcje. Wpływa bowiem wraz z progesteronem na regulację cyklu menstruacyjnego. Jest ważny zarówno w kontekście starań o dziecko, jak również utrzymania ciąży. Odpowiada także za rozwój żeńskich narządów płciowych oraz drugorzędowych cech płciowych. Hormon ten jest niezbędny do prawidłowej implantacji zarodka w jamie macicy, a od jego prawidłowego stężenia zależy utrzymanie ciąży.

Estradiol jest istotny nie tylko w kontekście płodności. Jest niezbędny również w procesie metabolizmu wapnia, dzięki czemu ma znaczenie dla budowania właściwej masy kości. Zależność pomiędzy poziomem estradiolu a mineralizacją kości jest bardzo wysoka.

U osób ze zbyt niskim stężeniem estradiolu często obserwuje się niższy poziom mineralizacji kości, co jest zjawiskiem bardzo niekorzystnym dla zdrowia. Osoby te są bowiem bardziej narażone na złamania, a w późniejszym okresie może doprowadzić do rozwoju osteoporozy.

Kiedy warto wykonać badanie estradiolu?

Decyzję o przeprowadzeniu badania u kobiet najczęściej podejmuje ginekolog jako element strategii leczenia niepłodności lub monitorowania owulacji. Oprócz trudności z zapłodnieniem, badanie jest zalecane również w przypadku występowania zaburzeń cyklu miesiączkowego, u dziewcząt z obserwowanym opóźnieniem dojrzewania płciowego, przy podejrzeniu przerostu nadnerczy oraz w kontekście potencjalnej choroby nowotworowej jajnika prowadzącej do produkcji estrogenów.

U mężczyzn za wydzielanie tego hormonu odpowiadają jądra oraz nadnercza. Badanie wykonywane jest nie tylko w ramach diagnostyki i leczenia niepłodności, ale także przy podejrzeniu występowania zaburzeń w obrębie osi podwzgórzowo – przysadkowo – gonadalnej czy ginekomastii. Badanie znajduje zastosowanie także w diagnostyce chorób nowotworowych, w tym guzów jąder lub w przeroście nadnerczy.

Jak wygląda badanie estradiolu?

Badanie estradiolu wykonuje się na podstawie próbki krwi pobranej od pacjenta. W przypadku kobiet bardzo ważne jest, aby zbadać go w określonej fazie cyklu menstruacyjnego, który istotnie wpływa na zmianę stężenia hormonu. Zaleca się, aby krew do badania pobierana była pomiędzy 2. a 5. dniem cyklu, licząc od dnia rozpoczęcia miesiączki.

Badanie estradiolu może być także wykonywane codziennie. Takie postępowanie znajduje szczególne zastosowanie u pań starających się o dziecko w ramach tzw. procedur rozrodu wspomaganego (m.in. in vitro).

Czy badanie estradiolu jest bezpieczne?

Tak, badanie estradiolu jest bezpieczne. Jest to standardowe badanie krwi, które nie wiąże się z żadnymi szczególnymi ryzykami czy skutkami ubocznymi. Może być wykonane w każdym laboratorium medycznym.

Jaka jest cena badania estradiolu?

Cena badania estradiolu może się różnić w zależności od laboratorium, w którym jest wykonywane. Średnia cena badania estradiolu waha się od 30 do 60 złotych. W niektórych przypadkach, badanie może być pokryte przez ubezpieczenie zdrowotne.

Poniższa tableta pokazuje aktualną cenę w największych laboratoriach:

LaboratoriumCena
Diagnostyka37 zł
ALAB35 zł
Synevo36 zł

Zawsze warto sprawdzić tę informację przed wykonaniem badania.

Odpowiedz