Badanie D-dimery, sprawdź ceny i poznaj zalety

D-dimery są białkami, których zawartość w osoczu krwi stanowi nieswoisty marker zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej. Wykonanie badania D-dimery to kluczowy krok w potwierdzeniu tych podejrzeń.

Poniżej dowiesz się, na czym polega to badanie, jakie są jego normy, ceny, czy wykonuje się je na czczo, jak interpretować wyniki i czy ciąża wpływa na rezultaty.

Czym są D-dimery?

D-dimery to białka, które powstają w wyniku rozpadu skrzepów. Ich obecność we krwi może świadczyć o rozwoju choroby zatorowo-zakrzepowej, w jej dwóch głównych postaciach: zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej.

Badanie stężenia D-dimerów wykonuje aby potwierdzić podejrzenia wynikające z badań obrazowych takich jak USG. Samo przekroczenie norm dla D-dimerów nie stanowi jednak podstawy do postawienia autorytatywnego rozpoznania, równie dobrze bowiem podwyższony poziom może być efektem innych schorzeń, zaburzeń i stanów, takich jak między innymi:

  • zmiany nowotworowe,
  • rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego, tarczycy, wątroby,
  • ciąża,
  • podeszły wiek,
  • urazy i stany pooperacyjne.

Z tego powodu D-dimery uznawane są za markery precyzyjne i skuteczne, ale niespecyficzne.

Czy badanie D-dimerów robi się na czczo?

Badanie stężenia D-dimerów polega na analizie próbki krwi żylnej, przeprowadzanej w warunkach laboratoryjnych. Dla tego testu nie jest konieczne badanie na czczo.

Zatem można przystąpić do tego badania o każdej porze dnia, niezależnie od spożytych posiłków czy napojów. Nie ma również żadnych innych szczególnych wskazań ani ograniczeń, poza koniecznością posiadania skierowania.

D-dimery – cena badania

Badanie D-dimerów można wykonać prywatnie, z pełną odpłatnością. W większości laboratoriów oznaczenia robi się metodą ilościową, a cena wynosi około 40 złotych.

Poniżej tabela z aktualnymi cenami badania w największych laboratoriach:

LaboratoriumCena
Diagnostyka60 zł
ALAB52 zł
Synevo54 zł

Jakie są normy D-dimerów?

U człowieka zdrowego D-dimery nie powinny występować w ogóle, lub też dopuszczalna jest niewielka ich ilość o charakterze fizjologicznym.

Norma wynosi 500 µg/l, o ile nie jest inaczej definiowana przez dane laboratorium.

Pamiętać należy, że u osób z występującą zakrzepicą lub zatorami, norma ta może być przekroczona kilku-, albo nawet kilkudziesięciokrotnie.

Normy D-dimerów w ciąży

Ciąża jest jednym z czynników, które mogą istotnie zwiększyć poziom D-dimerów. Ze względu na znaczące zmiany zachodzące w organizmie kobiety w trakcie ciąży, wcześniej wspomnianą normę 500 µg/l traktuje się jedynie orientacyjnie, bez nadmiernego przywiązania do niej (nie ustalono specyficznej normy dla stanu ciążowego).

Kiedy bada się stężenie D-dimerów?

Badanie D-dimerów jest przeprowadzane stosunkowo rzadko, zazwyczaj tylko na wyraźne zlecenie lekarza, głównie w przypadku podejrzenia choroby zakrzepowo-zatorowej. Objawami, które mogą skłonić do zlecania tego badania, są:

  • bolesność kończyn (zwłaszcza przy ucisku i chodzeniu i zwłaszcza jeśli dotyczy wyłącznie jednej z dwóch nóg),
  • obrzęk i zaczerwienienie nogi,
  • zwiększona ciepłota kończyny,
  • trudności z oddychaniem, mogące sugerować utworzenie się zatoru płucnego,
  • ból w klatce piersiowej,
  • silne osłabienie,
  • krwotok z jamy ustnej.

Pierwsze trzy symptomy są charakterystyczne dla choroby zakrzepowej, zaś ostatnie cztery – zatorowości płucnej.

Podsumowanie

Badanie D-dimerów to istotne narzędzie diagnostyczne, szczególnie przy podejrzeniu chorób zakrzepowo-zatorowych. Choć poziom D-dimerów może wzrosnąć w różnych sytuacjach, zawsze warto skonsultować niepokojące wyniki z lekarzem.

Pamiętaj, że tylko profesjonalna interpretacja wyników badań może prowadzić do postawienia prawidłowej diagnozy.

Odpowiedz