Pierzga pszczela – czym jest i jak ją stosować?
Nie ma chyba na świecie osoby, która nie próbowałaby pszczelego miodu. Nie dość, że jest on bardzo smaczny, to jeszcze ma szereg prozdrowotnych właściwości. Kto z nas jednak słyszał o czymś takim jak pierzga pszczela? Czym tak naprawdę jest i jakie ma właściwości? Jak ją stosować i gdzie kupić?
Na skróty:
Pierzga pszczela – co to jest?
Pierzga pszczela to nic innego jak podstawowy pokarm pszczół. Jest on wytwarzany z mieszanki pyłku kwiatowego oraz śliny i miodu. Jego produkcja odbywa się bezpośrednio w ulu. Pierzga powstaje w plastrach, gdzie przy udziale bakterii kwasu mlekowego fermentuje, tworząc pokarm dla pszczół.
Pierzga jest zdecydowanie cenniejsza od pyłku, ponieważ pszczelarze obsługujący pasieki nie mogą wybrać jej w całości, zdecydowana większość przeznaczona jest dla pszczół, a tylko nadmiar możliwy jest do zebrania. To właśnie dlatego pierzga jest zdecydowanie droższa od miodu i pyłku pszczelego.
Warto wiedzieć, że do uzyskania 1 kg pierzgi konieczne jest wyczyszczenie 5-30 pszczelich ramek.
Pierzga pszczela ma ciemną barwę i wyglądem przypomina niewielkie kuleczki o nieregularnym kształcie. Co prawda jej smak jest zdecydowanie gorszy od miodu, ale w swoim składzie posiada ona cenne składniki, które sprawiają, że cieszy się coraz większą popularnością.
Jakie właściwości ma pierzga pszczela?
Udowodniono, że pierzga ma sporo prozdrowotnych właściwości. Można ją kupić w sklepach ze zdrową żywnością, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jej zakup bezpośrednio od pszczelarza. Dlaczego pierzga jest tak wartościowa?
Co zawiera w swoim składzie?
- dużą ilość białka i węglowodanów,
- aminokwasy egzogenne,
- polifenole,
- witaminę A, C, E, D, K,
- witaminy z grupy B, fosfor,
- cynk,
- selen,
- żelazo,
- potas,
- krzem,
- mangan.
Jedzenie pierzgi jest szczególnie wskazane w czasie rekonwalescencji po chorobach. Wzmacnia organizm i zapewnia szybszą regenerację. Jest wskazana po operacjach, ale z powodzeniem mogą ją przyjmować pacjenci zmagający się przewlekłym zmęczeniem.
Pierzga pszczela pomaga zadbać o prawidłową pracę układu pokarmowego. Można ją stosować przy wrzodach żołądka i problemach z wątrobą. Jest nieoceniona jaki preparat wzmacniający naczynia krwionośne, a najlepsze efekty uzyskamy, używając jej podczas sezonowych przeziębień.
Jak stosować pierzgę pszczelą?
Pierzgę pszczelą, można żuć, ale wiele osób decyduje się na jej spożycie z miodem. Bardzo popularnym sposobem jej przygotowania jest napar, który powstaje po zalaniu łyżki pierzgi letnią wodą i odstawieniu jej na kilkanaście godzin. Taki napój można pić rano, przed śniadaniem.
Pierzgę można również stosować jako posypkę do różnego rodzaju dań, ale należy pamiętać, że jest ona dość twarda, dlatego w wersji „solo” może wielu osobom nie przypaść do gustu. Dzienna bezpieczna dawka dla osoby dorosłej wynosi nie więcej niż 10 – 20 g. Starsze dzieci mogą natomiast otrzymać maksymalnie 5 g tych prozdrowotnych kuleczek.
Pamiętajmy, że pierzga jako produkt kwiatowy może uczulać. Warto więc rozpocząć jej przyjmowanie od niewielkich dawek i obserwować swój organizm.
Pierzga pszczela cena – gdzie najlepiej ją kupić?
Pierzga pszczela jest naturalnym produktem, który raczej nie pojawia się w sklepach spożywczy. Z powodzeniem można ją znaleźć w sklepach zielarskich oraz ze zdrową żywnością.
Jeśli zależy nam na produkcie najwyższej jakości i świeżym, warto jednak zdecydować się na zakupy u zaprzyjaźnionego pszczelarza. Taka pierzga będzie miała zdecydowanie najwięcej prozdrowotnych właściwości leczniczych.
Polecamy: Zakwas buraczany i jego właściwości
Ile kosztuje pierzga? Cena zależy głównie od miejsca, gdzie zamierzamy ją kupić i wielkości opakowania. Za 1 kg dobrej jakości pierzgi przyjdzie nam zapłacić około 200 zł. Na szczęście można ją też kupić w mniejszych słoiczkach, za które zapłacimy około 50 zł (100-200 g).
Pomimo że pierzga pszczela dość dobrze przechowuje się w szczelnym opakowaniu, nie należy jej kupować na zapas. Pierzgę świeżą trzymamy zawsze w lodówce. Produkt suszony ze względu na niską zawartość wody można trzymać w warunkach pokojowych (najlepiej w chłodnym i ciemny miejscu).
Pierzga świeża czy suszona – jaką kupić?
Pierzgę kupić można pod postacią świeżą i suszoną. Coraz częściej jest ona dodatkiem do wielu popularnych suplementów diety. Wiele osób zadaje sobie więc pytanie, która wersja jest lepsza.
Zdecydowanie więcej prozdrowotnych właściwości będzie miał produkt świeży. Suszenie sprawia, że pierzga pozbawiana jest części cennych składników odżywczych, witamin i minerałów. Zdecydowanie lepszym wyborem wydaje się więc zakup świeżej pierzgi.
Warto jednak pamiętać, że kupując ją w takiej formie, należy bezwzględnie przechowywać ją w lodówce, bo w temperaturze pokojowej będzie ona szybko fermentować i stanie się niezdatna do spożycia.
Czy pierzga pszczela może powodować skutki uboczne?
Pierzga jest produktem całkowicie naturalnym, nie powinna więc powodować skutków ubocznych, ale szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na alergie. Pierzga może uczulać, dlatego nie powinna być stosowana u młodszych dzieci.
Jeśli zdecydujemy się na jej używanie, warto wprowadzać ją do diety stopniowo, zaczynając od małych dawek.
Pierzga ma dość wysoki indeks glikemiczny i w swoim składzie zawiera sporo cukrów prostych, dlatego ostrożność w jej stosowaniu powinni zachować diabetycy.