Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?

Czy kawa wypłukuje magnez, potas, żelazo i witaminy? To pytanie często zadają sobie osoby, które cenią sobie przyjemny aromat jednego z najbardziej pożądanych napojów świata. Poznaj właściwości kawy i dowiedz się, jak działa na nasz organizm. Sprawdź, czy jej spożywanie powoduje więcej korzyści, czy strat.

Jakie właściwości ma kawa?

Już w odległych czasach udowodniono, że kawa bardzo dobrze wpływa na nasze zdrowie, naukowcy raz po raz udowadniają, że ma sporo właściwości leczniczych i pewnie dlatego często jest ona wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Kawa nie tylko opóźnia starzenie się organizmu, ale dostarcza nam pobudzającej kofeiny. Warto wiedzieć, że kofeina często stosowana jest w środkach przeciwmigrenowych, przeciwbólowych i pobudzających.

Kawa ze względu na zawartość antyoksydantów ma działanie przeciwnowotworowe. Kwas kawowy i chlorogenowy doskonale neutralizuje rodniki tlenowe i umożliwiają oczyszczanie organizmu z toksyn. Kawa poprawia pamięć i wzmaga koncentrację, teofilina i teobromina oddziałują na układ nerwowy i poprawiają pracę mózgu. Dzięki temu poprawia się nasza koncentracja.

Polecamy: Dieta Ewy Dąbrowskiej – fakty i mity!

Coraz częściej donosi się, że regularne picie kawy wpływa na zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby Parkinsona i Alzheimera. Ma ona również zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2.

Kofeina zawarta w składzie kawy zmniejsza nasilenie alergii i astmy. Udowodniono, że jej spożywanie ma działanie rozkurczowe na oskrzela, a dzięki właściwościom odchudzającym stosowana jest przez miliony osób na całym świecie.

Kawa wpłukuje magnez – prawda czy fałsz?

Przyjęło się, że kawa wypłukuje z organizmu magnez i inne cenne witaminy oraz minerały. Z jednej strony trudno się z tym twierdzeniem nie zgodzić – zauwazono, że zaraz po jej spożyciu występuje zwiększone wydalanie magnezu wraz z moczem, ale utrzymuje się ono tylko przez krótki czas i bardziej jest związane z efektem moczopędnym, niż samym wypłukiwaniem czegokolwiek z organizmu.

Musimy pamiętać, że sama kawa jest bogatym źródłem tego pierwiastka! Tak! To nie pomyłka, w 100 gramach kawy znaleźć można około 3 mg magnezu.

kawa przed zbiorem
Tak wygląda kawa przed zbiorem.

Czy kawa powoduje wypłukiwanie magnezu? Tak i nie – z jednej strony nie można zaprzeczyć, że po jej spożyciu następuje zwiększone wydalanie, z drugiej, samo picie kawy dostarcza nam magnezu. Wydaje się więc, że bilans zysków i strat utrzymany jest na właściwym poziomie.

Twierdzenie, że picie kawy przyczyna się do dużych niedoborów wydaje się w przypadku osób zdrowych nie mieć wiele wspólnego z rzeczywistością.

Czy kawa wypłukuje potas?

Potas pełni w organizmie ludzkim bardzo ważną rolę. Odpowiada za prawidłową pracę serca, reguluje ciśnienie krwi oraz pomaga kontrolować ilość wody w organizmie. Częstym objawem niedoborów są więc zaburzenia rytmu serca o różnym nasileniu.

Kawa ze względu na właściwości moczopędne może prowadzić do jego szybszego wydalania z organizmu. Podobnie jak w przypadku magnezu są to dość małe ilości, które u zdrowego człowieka nie powinny powodować żadnych skutków ubocznych.

Warto przeczytać: Kiedy stosować dietę ketogeniczną i jakie ma właściwości

Pamiętajmy, że potas jest szeroko dostępny w pożywieniu, dlatego bardzo trudno doprowadzić do poważnych niedoborów tego pierwiastka, spożywając 2 lub 3 filiżanki kawy dziennie. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna zapewnić jego właściwą ilość w organizmie, której zakłócić nie powinno spożywanie kawy.

Czy kawa wypłukuje żelazo?

Zarówno kawa, jak i herbata przyczyniają się do gorszego wchłaniania żelaza z pożywienia. Przeprowadzone badania jednoznacznie pokazują, że kofeina zakłóca ten proces bardzo delikatnie, nie jest ona głównym winowajcą gorszego przyswajania żelaza.

Warto zauważyć, że zarówno kawa, jak i herbata bardziej ograniczają wchłanianie żelaza pochodzenia roślinnego, zdecydowanie mniejszy wpływ mają na żelazo zawarte w produktach mięsnych.

Czy kawa faktycznie wypłukuje żelazo z organizmu? Nie! Nic takiego się nie dzieje, ale ograniczone wchłanianie w przypadku bardzo dużych ilości spożywanej kawy może spowodować pewne niedobory. Należy więc zachować umiar i pamiętać, by ani kawy, ani herbaty nie spożywać bezpośrednio przed, ani zaraz po posiłku. W ten sposób ograniczymy problemy z nieco gorszym wchłanianiem.

Czy kawa wypłukuje witaminy?

Kolejnym popularnym mitem jest ten mówiący o tym, że kawa wypłukuje witaminy. Po raz kolejny należy stwierdzić, że nie jest to do końca prawda. Kawa sama z siebie nie jest w stanie nic z organizmu wypłukać. Co więcej, kawa w swoim składzie zawiera witaminy z grupy B, które są obecne w świeżo mielonych ziarnach.

Co ciekawe związki w niej zawarte wpływają na opóźnienie procesu rozkładu witaminy C.

Polecamy: Jak przygotować syrop z mniszka lekarskiego?

Wydaje się więc, że picie kawy w rozsądnych ilościach nie powinno powodować większych dolegliwości. Tysiące mitów na temat tego, że kawa wypłukuje magnez, potas, fosfor i witaminy bierze się z tego, że jest ona moczopędna. Podobne działanie ma jednak przecież wiele zdrowych ziół, które pijemy na co dzień i nie zamierzamy z nich rezygnować.

Pamiętajmy, by nie popijać leków kawą, bo może ona zaburzać ich wchłanianie.  Ważne, by w piciu tego napoju zachować umiar i zdrowy rozsądek. Pozwoli nam to cieszyć się zarówno cudownym jej smakiem, jak i pełnią zdrowia.

Jedna odpowiedź

  1. aleKSY

Odpowiedz