Minoxidil na łysienie? Sprawdź jakie efekty można uzyskać
Wiele osób zmagających się łysieniem prędzej lub później decyduje się na terapię mninoksydylem- czym jet ten związek, czy faktycznie może pomóc w przypadku łysienia androgenowego? Czy jest tak skuteczny, jak mówią o nim w reklamach?
Na skróty:
Czym jest minoxidil i jak działa?
Minoxidil(minoksydyl) to organiczny związek chemiczny będący lekiem o działaniu hipotensyjnym, działa również stymulująco na mieszki włosowe oraz pobudza podział komórek mieszków włosowych w fazie wzrostu. Pierwotnie stosowany był w leczeniu ciężkich przypadków nadciśnienia tętniczego. Preparat stosowany wewnętrznie miał jednak szereg skutków ubocznych takich jak przyspieszenie akcji serca czy nasilenie choroby wieńcowej. Wraz z rozwojem medycyny i pojawieniem się skuteczniejszych środków na nadciśnienie został wycofany ze stosowania.
Odkryto jednak, że stosowanie tej substancji zewnętrznie odwraca proces miniaturyzacji mieszków włosowych i dobrze sprawdza się w leczeniu łysienia typu męskiego(androgenowego).
Czy minoxidil powoduje skutki uboczne?
Minoxidil jest częstym składnikiem preparatów na wypadanie włosów typu androgenowego. W niektórych przypadkach może powodować skutki uboczne do których zaliczamy:
- podrażnienie w miejscu stosowania,
- swędzenie,
- podrażnienie oczu,
- nasilenie wypadania włosów, które może pojawić się pojawia się często na początku kuracji
Kuracje z wykorzystaniem minoxidilu są stosunkowo bezpieczne. Należy jednak pamiętać, by nie stosować go na uszkodzoną skórę, wszelkie rany, nawet te najmniejsze powinny skutkować wstrzymaniem terapii. Jest to związane ze zwiększonym przenikaniem substancji do krwiobiegu i może powodować skutki uboczne takie jak podczas stosowania wewnętrznego (np. problemy z ciśnieniem tętniczym).
Niektóry leki również mogą powodować łatwiejsze przenikanie minoksydylu do krwi. Nie powinny go stosować kobiety w ciąży oraz matki karmiące, ponieważ może przenikać do mleka matki!
W jakich środkach znaleźć można najwyższe stężenie minoxidilu?
W aptekach znajdziemy przynajmniej kilka preparatów, które w swoim składzie zawierają minoxidil – są one dostępne w postaci płynu, aerozolu czy sprayu. Jego stężenie waha się między 2 a 5% – w Polsce trudno dostać preparaty o wyższej zawartości tej substancji. W USA dostępne są preparaty o stężeniu nawet do 15%! Fo najpopularniejszych należą:
- Loxon – płyn na skórę dostępny w wersjach 2 i 5%
- Piloxidil – płyn na skórę 2%
- Alocutan – aerozol 2%
- Alocutan Forte – aerozol 5%
- Alopexy – roztwór na skórę 5%
Każdy z tych środków dostępny jest w aptece bez recepty, płatność 100%. Decydując się na konkretny preparat warto skupić się na stężeniu substancji aktywnej.
Cena w zależności od producenta waha się między 25 a 50zł za 50ml. Warto zaznaczyć, że preparaty te przeznaczone są do długotrwałego stosowania. Kuracje często trwają nawet 12 miesięcy i dłużej!
Jak stosować minoksydyl, by uzyskać najlepsze efekty?
Minoxidil jest przeważnie stosowany jako płyn/roztwór do wcierania w skórę głowy, najczęściej wykorzystywaną dawką jest 1 mililitr stosowany do 2 razy na dobę[1]. Środek należy starannie wsmarować w skórę głowy. Może być on stosowany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Panie powinny wybierać mniejsze dawki(2%), panowie większe(5%).
W początkowej fazie leczenia może pojawić się nasilone wypadanie włosów, jeśli nie przejdzie po 2 tygodniach należy skonsultować terapię z lekarzem.
Pojawiają się doniesienia sugerujące, że minoxidil może poprawiać efekty u pacjentów poddanych przeszczepowi włosów[2] – wymagają one jednak dalszych badań.
Opinie o minoxidil – czy warto go stosować na łysienie?
W sieci znaleźć można wiele opinii na temat kuracji z wykorzystaniem minoksydylu w leczeniu łysienia typu męskiego. Działanie tej substancji na porost włosów zostało naukowo udowodnione. Nie każdy jednak odczuwa dobroczynne działanie minoksidilu w taki sam sposób. Problemem jest również spora część opinii pisanych po krótkim okresie użytkowania. Stosując go miesiąc lub dwa można np. odczuć tylko zwiększone wypadanie włosów, które często zdarza się na samym początku kuracji.
Minoxidil wymaga dłuższego, nawet kilkunasto-miesięcznego stosowania. Jest preparatem skutecznym i stosunkowo bezpiecznym. Dla wielu osób jest jedynym sposobem, by poprawić owłosienie skóry głowy przy łysieniu androgenicznym. Z całą pewnością warto go wypróbować, bo efekty mogą być bardzo dobre.
[1] https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=570
[2] Use of topical minoxidil as a possible adjunct to hair transplant surgery.
Stosuje od prawie pół roku Loxon w wersji max(5%) i efekty jakieś są ale nie jest to nic spektakularnego. Lekarz mówi, że poprawa może być widoczna nawet po 12 miesiącach więc chyba trzeba uzbroić się w cierpliwość i… czekać:)
Czy ma znaczenie co ktoś stosuje, loxon czy alopexy, itp? Wszędzie jest ten sam składnik aktywny i zastanawiam się czy kupić to, co w danej chwili jest najtańsze czy może te droższe środki są mocniejsze?
Zacząłem stosować minoksydyl jakieś dwa tygodnie temu ale mam wrażenie, że włosy wypadają jeszcze mocniej – czy to normalne?
Całkowicie normalne zjawisko na początku leczenia minoksydylem. Ważne, że szybko powinno przejść a później powinieneś zobaczyć powolną ale stabilną poprawę. Tak to wygląda w teorii a jaka będzie praktyka to zobaczysz na własnej głowie.
U mnie się jakoś rozkręcić nie może. Stosuje od 2 miesięcy, jeśli za 2-3 miesiący nie zobaczę poprawy to zrezygnuje.
Spodziewałem się efektu WOW, a okazało się, że minoxydyl działa zdecydowanie wolniej. Stosując dodatkowo środki witaminowe powolutku udaje się zatrzymać łysienie adrogenowe więc chyba warto próbować. Niestety cała kuracja do najtańszych nie należy, a najgorsze, że nikt nie zagwarantuje efektów.. Zadziała, albo nie zadziała.