Łysienie androgenowe – jak sobie z nim radzić?

Łysienie androgenowe to jedna z najczęstszych przyczyn utraty włosów przez mężczyzn. Wbrew powszechnej opinii ten typ łysienia dotyka jednak także kobiet. Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn przebiega trochę inaczej – ostatecznie prowadzi jednak do sporego ubytku włosów na głowie. Jakie są przyczyny łysienia androgenowe? Czy istnieje skuteczne lekarstwo? Jak można sobie z nim poradzić?

Jakie są przyczyny łysienia androgenowego – jak przebiega ten proces?

Łysienie androgenowe ma w zdecydowanej większości podłoże genetyczne, często jest dziedziczne. Nie bez wpływu na ten proces jest jednak styl życia. Stres, niewłaściwa dieta – to wszystko może przyspieszyć efekt łysienia.

U mężczyzn wypadanie włosów w łysieniu androgenowym rozpoczyna się przeważnie od skroni, następnie obejmuje czubek głowy. W skrajnych przypadkach dochodzi do całkowitego wyłysienia, dzieje się to jednak niezbyt często. W większości przypadków pozostaje jednak pas włosów po bokach i z tyłu głowy.

Polecamy: Wylecz łysienie androgenowe z Minoxidilem. Na jakie efekty można liczyć?

U kobiet proces ten wygląda inaczej – linia włosów nie cofa się, dochodzi jednak do poszerzenia się przedziałka. Takie objawy mogą pojawiać się również u mężczyzn, należą one jednak do rzadkości.

Jedną z ważniejszych przyczyn łysienia androgenowego jest nadwrażliwość na DHT. Czym jest DHT? Jest to pochodna testosteronu, która oddziałuje na mieszki włosowe doprowadzając je do zaniku. Fazy rozwoju zostają skrócone, włosy stają się słabsze, wypadają a w ich miejsce nie pojawiają się nowe.

Diagnoza łysienia androgenowego

Ten typ łysienia jest dość charakterystyczny i lekarz nie powinien mieć problemu z jego potwierdzeniem. Jeśli dodamy do tego fakt, że łysienie androgenowe stanowi 95 proc. wszystkich przypadków łysienia, to diagnoza wydaje się być oczywistością. Nie zawsze jednak tak się dzieje.

Aby potwierdzić diagnozę warto udać się jednak do specjalisty, który dokładnie obejrzy włosy i skórę głowy. W trakcie badania lekarz może wykorzystać test pociągania, który polega na delikatnym pociąganiu włosów na skraju ognisk.

W niektórych przypadkach zaleca się wykonanie biopsji. Przy podejrzeniu łysienia androgenowego wykonuje się także trichoskopię lub trichgram. W ten sposób jesteśmy w stanie określić jaka ilość włosów znajduje się w poszczególnych fazach rozwoju.

U kobiet często wykonuje się dodatkowe badania hormonalne. Przeważnie do potwierdzenia diagnozy potrzebne jest oznaczenie poziomu testosteronu. Badanie to ma na celu sprawdzenie aktywności jajników i nadnerczy. Nie bez znaczenia jest również ustalenie poziomu prolaktyny oraz badanie tarczycy.

etapy łysienia androgenowego
Etapy łysienia androgenowego – tak może zmienić się Twoja fryzura.

Czy łysienie androgenowe można wyleczyć? Jakie leki stosować?

Leczenie łysienia androgenowego u mężczyzn jest często zaniedbywane. Prowadzi ono do znacznego wyłysienia i konieczności utrzymania bardzo krótkiej fryzury. Dla wielu panów nie jest to specjalnie trudna decyzja. Jeśli chodzi o dostępne formy leczenia to na początku wykorzystywane są przeważnie środki na bazie minoksydylu.

Minoksydyl stosowany jest miejscowo na skórę głowy(zewnętrznie), ma działanie hipotensyjne. Rozszerza naczynia w mieszkach włosowych i pobudza porost włosów. Dobre efekty uzyskać można jednak dopiero po kilkumiesięcznej kuracji. Zauważalne efekty często pojawiają się po 6-12 miesiącach regularnego stosowania.

Zasadniczą wadą tego środka jest jednak fakt, że efekty utrzymują się wyłącznie w trakcie leczenia. Po zakończonej kuracji szybko zanikają a włosy znowu zaczynają wypadać.

Leczenie łysienia androgenowego u kobiet można przeprowadzić z wykorzystaniem leku Spironolakton, który bokuje produkcję testosteronu w nadnerczach. Spironolakton hamuje kompleks enzymów cytochromu P450. Badania [1]Sinclair R, Wewerinke M, Jolley D. Treatment of female pattern hair loss with oral antiandrogens. Br J Dermatol 2005 Mar;152(3):466-73 pokazały, że u 44% kobiet stwierdzono poprawę a u 10% pacjentek stwierdzono stabilizację łysienia.

Coraz popularniejsze staje się chirurgiczne leczenie łysienia androgenowego. Przeszczep włosów to zabieg mający na ceklu pobranie zdrowych mieszków włosowych z innych części skóry głowy i przeszczepienie ich w obszary dotknięte łysieniem.  Decydując się na przeszczep włosów musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 3000-10000zł.

Leczenie naturalne łysienia androgenowego – czy ma ono sens?

Środki farmaceutyczne wykorzystywane w leczeniu łysienia androgenowego charakteryzują się przyzwoitą skutecznością. Całkowite wyleczenie tego typu łysienia jest kwestią niezwykle problematyczną. Wiele osób szuka więc naturalnych sposobów walki z łysieniem androgenowym.

Na szczególną uwagę zasługują:

  • Szampony i odżywki – są w stanie odżywić włosy i spowolnić proces łysienia,
  • Preparaty witaminowe – wspomaganie organizmu odpowiednimi witaminami i minerałami może przyspieszyć efekt leczenia farmaceutykami,
  • Zmiana diety – co prawda przyczyną wypadania androgenowego nie jest dieta, niezdrowy tryb życia może jednak zdecydowanie przyspieszać łysienie,
  • wykorzystanie osocza bogatopłytkowego -prosty zabieg mezoterapii osoczem może przynieść poprawę*.

*Wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu pokazują, że poprawę kondycji włosów przy wykorzystaniu tego zabiegu uzyskano u 46,67% pacjentów. [2]Ocena skuteczności leczenia łysienia androgennego przy użyciu śródskórnego ostrzykiwania autologicznym osoczem bogatopłytkowym w porównaniu z terapią za pomocą naświetlania światłem LED

Stosowanie naturalnych metod do walki z łysieniem androgenowym może pomóc, nie wyleczy jednak łysienia.

Suplementy stosowane w leczeniu łysienia androgenowego

Stosowanie suplementów może mieć korzystny wpływ na stan naszych włosów. Odpowiednio dobrane witaminy i minerały dostarczane organizmowi zapewnią lepszą kondycję włosów, mogą również zwiększyć ich żywotność.

Na szczególną uwagę zasługują:

  • Preparaty zawierające kwasy omega 3 – utrzymują włosy w zdrowiu i odgrywają istotną rolę w zapobieganiu łamliwości,
  • Witaminy z grupy B – biorą udział w procesie tworzenia czerwonych krwinek, które przenoszą tlen i składniki odżywcze do skóry głowy i mieszków włosowych,
  • witamina A – ma wpływ na metabolizm komórek włosowych,
  • Witamina D – reguluje procesy złuszczania i stymuluje wzrost komórek
  • Witamina F – jest szczególnie polecana dla osób, które zmagają się z łupieżem i łuszczącą skórą głowy,
  • Witamina E – poprawia krążenie i pobudza włosy do wzrostu,
  • Witamina C – jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga chronić przed stresem oksydacyjnym powodowanym przez wolne rodniki.

Musimy pamiętać, że większość witamin i minerałów pomoże nam zapewnić odpowiednio zbilansowana dieta. Wszelkie niedobory powstałe na skutek zaniedbań dietetycznych z powodzeniem możemy uzupełniać wykorzystując suplementy diety.

W sprzedaży znajdziemy wiele mutli-witaminowych preparatów, które pomogą nam uzupełnić braki witamin odpowiedzialnych za wypadanie włosów.

Przypisy:

Przypisy:
1Sinclair R, Wewerinke M, Jolley D. Treatment of female pattern hair loss with oral antiandrogens. Br J Dermatol 2005 Mar;152(3):466-73
2Ocena skuteczności leczenia łysienia androgennego przy użyciu śródskórnego ostrzykiwania autologicznym osoczem bogatopłytkowym w porównaniu z terapią za pomocą naświetlania światłem LED

Jedna odpowiedź

  1. Krystian

Odpowiedz