Jak szybko wzmocnić włosy po porodzie?
Bardzo często okres połogu to czas, gdy włosy zaczynają wypadać całymi garściami i to nawet u pań, które w ciąży nie miały z nimi żadnych problemów.
Dlaczego ten problem pojawia się właśnie teraz i co zrobić, by w krótkim czasie się go pozbyć?
Na skróty:
Wypadanie włosów po porodzie jest całkowicie naturalne
Łysienie poporodowe jest dolegliwością, z jaką zmaga się właściwie każda młoda mama. U części z nas wypadanie włosów ma charakter umiarkowany, ale bardzo często doświadczamy sporego nasilenia, które objawia się ogromną ilością włosów na szczotce.
Poporodowa utrata włosów to zjawisko fizjologiczne, które wynika ze zmienionego cyklu wzrastania włosów w ciąży. W normalnych warunkach włos przechodzi płynnie przez trzy fazy.
Pierwszą z nich jest anagen zwany fazą wzrostu i może trwać od 2 do nawet 8 lat. Warto wiedzieć, że w tej fazie znajduje się mniej więcej 90% naszych włosów.
Drugą fazą cyklu wzrostu jest okres przejściowy, który przez fachowców nazywany jest katagenem i trwa mniej więcej dwa tygodnie. W jego trakcie zachodzą zmiany w korzeniu powodujące zatrzymanie procesów rozrodczych we włosach, co w konsekwencji skutkuje zanikiem macierzy.
Polecamy: Najlepsze witaminy na nadmierne wypadanie włosów
Ostatnią, trzecią fazą jest telogen trwający do 4 miesięcy. W tym czasie włos powoli obumiera, wysuwa się ze skóry i wypada.
W trakcie ciąży proces ten ulega delikatnej modyfikacji, a jest to związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie każdej ciężarnej kobiety.
Duże stężenie estrogenów powoduje, że mieszki włosowe nie wchodzą w fazę przejściową, a włosy zaczynają się zagęszczać i jest ich na naszej głowie zdecydowanie więcej. Dopiero poród sprawia, że estrogen dość mocno spada, a nasze włosy zaczynają wypadać ze zdwojoną siłą. Proces ten nie koniecznie zachodzi zaraz po porodzie, jest rozłożony na mniej więcej 2-3 miesiące.
Właściwa pielęgnacja włosów po porodzie pomoże je szybko wzmocnić
Odpowiednia pielęgnacja jest w stanie wzmocnić włosy i pomóc im odzyskać dawny wygląd. Warto po porodzie powstrzymać się od farbowania, wykonywania trwałej ondulacji oraz mocnych kosmetyków do stylizacji. Niekorzystnie na nasze włosy działają również promienie UV powodujące przesuszanie się nie tylko samych włosów, ale również skóry głowy.
W tym czasie powinnyśmy skupić się na delikatnych kosmetykach dla młodych mam, które odżywią włosy i nadają im pięknego blasku. W aptekach znaleźć można całe linie kosmetyków składające się z szamponów, masek i odżywek przeznaczonych do włosów wypadających.
Pamiętajmy jednak, że dobre kosmetyki tylko spowolnią proces wypadania, a wszystkie włosy, które sztucznie utrzymywane były w fazie katagenu będą musiały wypaść. Paradoksalnie nie oznacza to wcale, że na naszej głowie będzie mniej włosów jak przed ciążą. Czas poporodowy to swego rodzaju okres wyrównawczy, który ma za zadanie doprowadzić fazy wzrostu włosów na naszej głowie do normalnego poziomu.
Odpowiednia dieta po porodzie to spora porcja witamin dla naszych włosów
Nasze włosy zbudowane są główne z keratyny, która jest białkiem stworzonym z aminokwasów siarkowych. Warto więc spożywać produkty wysokobiałkowe, bo to właśnie one dostarczą nam sporą porcję siarki. Spożywanie mięsa, ryb, nabiału czy brokułów może zdecydowanie poprawić wygląd i przyczynić się do redukcji łysienia poporodowego.
Dieta młodej mamy, której włosy nadmiernie wypadają, musi zawierać sporą porcję:
- cynku – odpowiada za tworzenie się kreatyny tak bardzo potrzebnej do budowania nowych włosów,
- żelaza – ma ogromny wpływ na odżywienie cebulek włosowych,
- krzemu – przyspiesza wzrost włosów oraz zapobiega nadmiernej łamliwości.
- witamin z grupy B – zapobiegają stanom zapalnym i regulują wydzielanie łoju,
- witaminy E – pomaga zwalczać wolne rodniki,
- biotyny – zwana jest witaminą H.
Pamiętajmy, że zdrowe odżywianie to nie tylko odpowiednia ilość składników odżywczych dla naszych włosów, ale także całego naszego organizmu, który w trakcie ciąży był bardzo mocno obciążony.
Warto przeczytać: Jak wydłużyć włosy o 10-20 cm w miesiąc?
Odpowiednia zbilansowana dieta to również gwarancja utrzymania laktacji dlatego jeśli karmimy piersią, zadbajmy o zdrowe przekąski, a uzyskamy wiele korzyści nie tylko dla naszych włosów.
Co zrobić, gdy wszelkie domowe sposoby nie działają, a włosy nadal wypadają?
Pomimo że wypadanie włosów po ciąży jest zjawiskiem fizjologicznym, w niektórych sytuacjach może być objawem groźnych chorób. Warto więc trzymać rękę na pulsie i jeśli zauważymy, że pół roku po porodzie nasze włosy dalej intensywnie wypadają, należy przeprowadzić dokładną diagnostykę i wykluczyć poważniejsze przyczyny takiego stanu rzeczy.
Na mocną utratę włosów wpływ mogą mieć:
- anemia
- nadczynność i niedoczynność tarczycy,
- problemy z nerkami,
- zaburzenia hormonalne,
- problemy z wchłanianiem żelaza.
Pamiętaj, że Twój problem wcale nie znaczy, że jesteś na coś chora, ale jeśli sytuacja wraz z biegiem czasu się nie stabilizuje, powinnaś wykonać podstawowe badania i sprawdzić, czy w organizmie nie dzieje się nic złego.
Najlepiej w takiej sytuacji zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o objęcie diagnostyką laboratoryjną.