Skrzyp polny na włosy – jak go stosować, by uzyskać dobre efekty?
Skrzyp polny to bogactwo właściwości odżywczych dla twojej skóry, włosów i paznokci! Jego lecznicze właściwości znane są od wieków – skrzypu używali już zielarze w antycznej Grecji i Rzymie.
Co sprawia, że skrzyp nie tylko może zahamować proces wypadania włosów, ale również przyspieszyć ich wzrost? W jaki sposób stosować skrzyp polny na włosy?
Na skróty:
Czym jest i jakie właściwości ma skrzyp polny?
Niezwykłe właściwości skrzypu znane są już od dawna. Używali ich już zielarze w starożytnej Grecji i Rzymie oraz Chinach.
Skrzyp polny (łac. Equisetum arvense L.) jest byliną z rodziny skrzypowatych, która występuje pospolicie w całej Europie. Można ją znaleźć nad brzegami rzek, w wilgotnych zaroślach i na obrzeżach lasów. Znanych jest ponad 50 gatunków skrzypów, jednak surowcem do celów kosmetycznych i farmaceutycznych jest ziele skrzypu polnego (Herba Equiseti arvensis).
Skrzyp zbiera się w okresie od czerwca do września, wycinając jedynie rozgałęzione pędy płonne, bez dolnych brunatnych części.
Jakie właściwości ma skrzyp polny?
Roślina działa moczopędnie, przeciwkrwotocznie i pobudzająco na przemianę materii. Najbardziej znana jest ze swojego dobroczynnego wpływu na stan włosów, skóry i paznokci.
Skrzyp nie tylko hamuje proces wypadania włosów, ale również przyspiesza ich porost. To działanie zawdzięcza krzemionce, która sprawia również, że puste wewnątrz łodygi skrzypu skrzypią, gdy zgniecie się je w dłoni.
Warto wiedzieć: Rumianek i jego wpływ na włosy
Krzemionka występuje w skrzypie pod postacią rozpuszczalnych w wodzie związków krzemu. Jej niedobory mogą powodować właśnie wypadanie i łamliwość włosów.
Oprócz tego skrzyp polny zawiera związki bioaktywne, takie jak:
- flawonoidy (glikozydy, kwercetyny, apigeniny),
- kwasy organiczne,
- związki mineralne (związki krzemu, sole potasu, magnezu i glinu),
- Znajdziemy w nim również bogaty zestaw witamin: witaminę A i C, a także witaminy z grupy B.
Jak skrzyp działa na włosy?
Skrzyp polny na osłabione, pozbawione blasku i wypadające włosy to świetny wybór. Dlaczego? Skrzyp działa na włosy wzmacniająco i regenerująco. Łatwo rozpuszczalna krzemionka, która znajduje się w jego składzie to nic innego jak krzem – składnik budulcowy naszych włosów.
Skrzyp polny działa na włosy bezpośrednio i pośrednio. Krzem jest bowiem niezbędny do syntezy takich związków, jak kolagen czy elastyna – substancji, z których powstaje tkanka łączna. Dzięki kolagenowi mieszki włosowe i skóra włosów są w lepszej kondycji, a włosy dobrze trzymają się w zagłębieniach mieszkowych. To dlatego skrzyp polny może pomóc w przypadku wypadania włosów.
Wspomniana wcześniej elastyna jest z kolei elementem włosów, który nadaje im sprężystość i giętkość. Stosowanie skrzypu polnego na włosy sprawia więc, że są one łatwiejsze do rozczesania, lepiej się układają i są mniej podatne na działanie takich negatywnych czynników, jak wilgoć w powietrzu czy wiatr.
Ponadto substancje bioaktywne, które znajdują się w roślinie, wpływają na polepszenie stanu skóry głowy, sprawiając, że mniej się przetłuszcza – a to wpływa korzystnie na ograniczenie konieczności częstego mycia włosów i zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób skóry głowy, np. łupieżu. Zdrowa skóra głowy to zdrowsze włosy.
Działanie skrzypu polnego dotyczy również zawartych w nim składników mineralnych i witamin, które znane są ze swojego korzystnego wpływu na strukturę włosa. Magnes i cynk wchodzą w skład włosów, cynk reguluje aktywność gruczołów w skórze, witamina C bierze udział w syntezie kolagenu, a witamina B5 ma swoją rolę w funkcjonowaniu łusek włosa. Domknięte i zdrowe łuski sprawiają, że włosy są lśniące i odżywione.
Na jakie efekty można liczyć, przyjmując skrzyp polny?
Skrzyp jest niezwykle pożyteczną rośliną, która:
- normuje funkcjonowanie skóry głowy, chroni przed przetłuszczaniem się włosów i łupieżem,
- wzmacnia włosy na całej długości, odżywia je i wygładza,
- wspomaga krążenie krwi, dzięki czemu włosy szybciej rosną,
- może pomagać w przypadku nadmiernego wypadania włosów,
- nakładany na skórę głowy oddziałuje na cebulki, wzmacniając je i stymulując do wydawania nowych łodyg.
Ładniejsza skóra i mocniejsze paznokcie? Skrzyp wzmacnia nie tylko włosy!
Chociaż skrzyp polny jest najbardziej znany jako roślina na piękne włosy, jego działanie poprawia również stan paznokci i skóry.
To dzięki zawartości flawonoidów, które są naturalnym antyoksydantem i dzięki temu zabezpieczają skórę przed stresem oksydacyjnym. Dlatego skrzyp wpływa na jędrność i poprawę elastyczności skóry, a tym samym zapobiega tworzeniu się zmarszczek. Często jest on składnikiem kremów, masek i serów przeciwzmarszczkowych.
Regularne stosowanie produktów zawierających skrzyp poprawia również stan paznokci – sprawia, że stają się mniej łamliwe, nie rozdwajają się, rosną silne i bardziej odporne na wpływ czynników zewnętrznych, a to wszystko za sprawą wysokiej zawartości kwasu krzemowego i krzemianów.
Czy skrzyp polny zatrzyma łysienie?
Każde zwiększenie ilości wypadających włosów jest niepokojące. Na taki stan może wpływać używanie zbyt wielu kosmetyków pielęgnacyjnych, które obciążają strukturę włosów, stres, zaburzenia hormonalne, starzenie się organizmu i zła dieta. Monotonna i uboga w składniki odżywcze dieta może przyczyniać się do wypadania włosów.
Od dawna skrzyp uważany jest za skuteczne rozwiązanie w przypadku wypadania włosów. Pozwala on stosunkowo szybko wzmocnić osłabione kosmyki i zapobiec ich wypadaniu. Należy jednak pamiętać, że chociaż suplementy diety mogą wzmocnić włosy i przeciwdziałać niedoborom, które powodują ich zły stan, nie pomogą w każdym przypadku.
Polecamy: Biotyna – niezbędna pomoc przy wypadających włosach
W sytuacji, gdy mamy do czynienia z łysieniem androgenowym – a więc męskim łysieniem o podłożu genetycznym – skrzyp nie będzie skuteczny. Nie pomoże w przypadku, gdy łysienie spowodowane jest zaburzeniami hormonalnymi – wówczas konieczna jest najpierw wizyta u lekarza, który ureguluje stan hormonów.
Jak stosować skrzyp polny?
Skrzyp polny można stosować zarówno w formie świeżej, jak i suszonej. W aptekach i drogeriach mamy również do wyboru produkty ze skrzypem do zastosowania doustnego lub zewnętrznego.
- Płukanka ze skrzypu polnego – to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Aby zrobić domową płukankę ze skrzypu, należy przygotować suszone ziele i gorącą wodę. Pół szklanki skrzypu trzeba zalać kubkiem gorącej (ale nie wrzącej) wody i odstawić na kilkanaście minut pod przykryciem. Po ostudzeniu naparu należy płukać nim włosy po każdym myciu.
- Wcierka ze skrzypu polnego – tak przygotowany napar ze skrzypu można również wcierać w skalp. W ten sposób pobudzimy cebulki do pracy i przyśpieszymy porost włosów.
- Szampon ze skrzypu polnego – w przypadku wypadających i/lub przełuszczających się włosów dobrym pomysłem jest stosowanie szamponu i odżywek, które zawierają ekstrakty ze skrzypu. Można je znaleźć w dobrych drogeriach. Ich zaletą jest fakt, że można je stosować dużo dłużej, niż w przypadku doustnych preparatów ze skrzypem na włosy.
- Herbata ze skrzypu polnego – aby przygotować herbatę ze skrzypu, wystarczy zalać łyżkę suszonego lub świeżego skrzypu gorącą wodą i odstawić na kilkanaście minut pod przykryciem. Napar można pić 2-3 razy dziennie, należy jednak pamiętać, aby co kilka tygodni zrobić sobie przerwę.
Skrzy polny w tabletkach czy do picia? Co wybrać?
Zastanawiasz się, co jest lepsze – tabletki czy herbaty ze skrzypem? Tabletki ze skrzypem polnym zawierają skoncentrowany ekstrakt rośliny i dla wielu osób będą wygodniejszym rozwiązaniem, niż herbata ze skrzypu polnego, której przygotowanie zajmuje kilkanaście minut. Ponadto zawierają one większą ilość ekstraktu, niż byśmy spożyli, pijąc skrzyp polny.
Decydując się na przyjmowanie tabletek ze skrzypem, należy pamiętać o zaleceniach producenta co do dawkowania. W przypadku produktów ziołowych bardzo ważna jest regularność – bez niej nie można oczekiwać skutecznego działania.
Jednocześnie warto również zadbać o wysoką podaż witaminy B1 w diecie lub poprzez suplementację, ponieważ dłuższe korzystanie ze skrzypu polnego może powodować jej niedobory. Stosując skrzyp polny, po około 3 tygodniach należy również zrobić kilka tygodni przerwy od jego przyjmowania.
Biorę 2 miesiące skrzyp w tabletkach ale na moje łysienie androgenowe niewiele to pomaga…