Domowe sposoby na łupież – jak się go szybko pozbyć?
Łupież jest dolegliwością, z którą zmagają się miliony osób w naszym kraju. Można go wyleczyć za pomocą specjalnych środków, ale również naturalne metody pozwalają szybko rozwiązać ten problem. Czy dzięki nim pozbędziemy się łupieżu w jeden dzień?
Na skróty:
Czym jest łupież i skąd się bierze?
Łupież to popularna choroba skóry głowy objawiająca się zbyt dużym łuszczeniem naskórka. Najczęściej występuje zimą, ale wielu z nas zmaga się z nią przez cały rok.
Choroba może przyjmować postać suchą lub łojotokową. Musimy wiedzieć, że łupież suchy ma tendencję do przekształca się w odmianę tłustą i nieleczony może utrzymywać się na skórze głowy bardzo długo.
Łupież jest chorobą natury estetycznej, może powodować dyskomfort psychiczny, a w niektórych sytuacjach przyczyniać się do powstania sporego zakłopotania. Choroba ta jest jednak stosunkowo prosta w leczeniu i poddaje się nawet domowym sposobom, które są bardzo bezpieczne i nie powodują zbędnych skutków ubocznych.
Proces złuszczania naskórka jest zjawiskiem fizjologicznym, ale w naturalnych warunkach odbywa się w cyklach 28-dniowych i jest praktycznie niezauważalny. W przypadku łupieżu czas ten skraca się do 7-21 dni, a nadmierne złuszczanie widoczne jest pod postacią białych drobinek na włosach.
Naturalne metody leczenia łupieżu
Jeśli choroba przebiega bez dodatkowych dolegliwości takich jak ból, pieczenie czy silny świąd, można sobie z nią poradzić, wykorzystując naturalne sposoby. Być może nie dadzą one efektów w 1 dzień, ale regularne ich stosowanie sprawi, że objawy zaczną się zmniejszać, a z czasem całkowicie zanikną.
Najbardziej podatna na takie leczenie jest odmiana sucha, która nie wiąże się z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, grzybicą czyli chorobami trudnymi do leczenia.
Taki rodzaj łupieżu bardzo często wywołany jest przez niewłaściwą dietę, nadmierny, przegrzewanie skóry głowy, stres czy nieodpowiednią pielęgnacje. Nie bez znaczenia są również zmiany w gospodarce hormonalnej, które mogą objawiać się przyspieszonym złuszczaniem naskórka na głowie.
Ocet na łupież – jeden z najbardziej znanych naturalnych sposobów
Ocet jest jednym z najbardziej znanych sposobów naturalnych pozwalających rozprawić się z łupieżem w krótkim czasie. Kwasy zawarte w jego składzie poprawiają kondycję skóry głowy i sprawiają, że problem systematycznie zanika.
Zdecydowanie najlepsze efekty uzyskamy, wybierając delikatniejszy ocet jabłkowy, który ma mniej intensywny zapach i w swoim składzie zawiera sporą ilość naturalnych antyoksydantów, do których zaliczyć można witaminę E. Stosowanie go na włosy dodatkowo pozwoli uzyskać efekt nabłyszczenia.
Polecamy: Biotyna na wypadanie włosów – czy jest skuteczna?
Ocet jabłkowy posiada właściwości grzybobójcze dlatego odpowiednio przygotowana płukanka skutecznie zapobiega nie tylko powstawaniu łupieżu, ale także grzybów i innych chorobotwórczych drobnoustrojów.
Jak przygotować płukankę z octu na łupież? Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy do przegotowanej wody (200 ml) dolać dwie łyżki octu i poczekać, aż całość ostygnie. Takim roztworem płuczemy włosy, a jeśli skorzystamy z octu jabłkowego, nie będzie konieczności płukana, ponieważ ma on mało intensywny zapach, który dodatkowo bardzo szybko zanika.
Ocet jabłkowy można przygotowywać również z sodą oczyszczoną, a wtedy całość będzie działać jak dobry peeling. Nie można jednak przesadzać z częstotliwością takiego zabiegu.
Olejek rycynowy na łupież
Olej rycynowy to kolejna naturalna broń w walce z łupieżem. Poprawia on nawilżenie skóry głowy, niweluje swędzenie i zapobiega szybkiemu łuszczeniu się naskórka. Dodatkowo ma właściwości antybakteryjne i podobnie jak ocet działa przeciwgrzybiczo.
Olej rycynowy w swoim składzie zawiera kwas cytrynowy, który zabija bakterie, grzyby i wirusy. Jego stosowanie może być również skuteczne w przypadku łojotokowego zapalenia skóry głowy. Olej rycynowy jest szczególnie polecany przy łupieżu suchym, bo kwasy omega-9 zawarte w jego składzie poprawiają nawilżenie, a dodatkowo skutecznie leczą rozdwajające się końcówki. Jest też źródłem witaminy E i kwasów omega-6, zapobiega więc swędzeniu i skutecznie niweluje ilość łuszczącego się naskórka.
Wykorzystanie oleju rycynowego na łupież nie jest przesadnie skomplikowane. Wystarczy nanieść go na dłonie i delikatnie wsmarować w skórę głowy. Taki delikatny masaż nie tylko zapobiega łupieżowi, ale także pobudza włosy do wzrostu. Powinniśmy nakładać go przed kąpielą, ale wiele osób decyduje się na jego pozostawienie na skórze głowy i włosach nawet przez całą noc.
Sok z cytryny na łupież
Cytryna wcierana w skórę głowy tworzy barierę ochronną, która nie tylko zapobiega powstawaniu łupieżu, ale także przyczynia się do jego stopniowego zaniku. Dzięki niej można zatrzymać łojotok oraz zredukować uczycie swędzenia. Stosowanie cytryny pozwala też oczyścić skórę głowy i zmiękczyć naskórek.
Cytrynę można stosować na dwa sposoby. Pierwszy polega na pokrojeniu cytryny na plastry i wykonaniu za ich pomocą masażu głowy.
Drugi natomiast wymaga połączenia ciepłej wody, soli oraz soku z cytryny. Aby przygotować skuteczną mieszankę należy do szklanki ciepłej wody wsypać dwie łyżki soli i wycisnąć sok ze średniej wielkości cytryny. Taką miksturę można wcierać w skórę głowy lub wykorzystać butelkę z atomizerem, która umożliwi rozpylenie mieszanki na głowie.
Niezależnie od wybranej wersji po 10-15 minutach konieczne jest staranne wymycie głowy z wykorzystaniem szamponu.
Oliwa z oliwek lub jajko na łupież
Maseczka z jaja nie tylko poprawia wygląd włosów, ale również pomoże w walce z łupieżem. Maseczkę taką nakłada się na czyste włosy i jest ona wskazana szczególnie osobom mającym włosy mocno się przetłuszczające.
Jak ją przygotować? Ubijamy białko, a następnie dodajemy do środka żółto, mieszając całość starannie. Maseczkę nakładamy na kilkanaście minut, a następnie starannie myjemy głowę.
W przypadku oliwy z oliwek procedura wygląda w ten sposób, że należy ją delikatnie podgrzać a następnie wetrzeć w skórę głowy. Taką maseczkę można trzymać pod czepkiem całą noc, ale warto pamiętać, by z samego rana staranne umyć głowę.
Co jeśli domowe sposoby na łupież nie pomagają?
Jeśli domowe sposoby na łupież nie przynoszą zadowalających efektów, powinniśmy rozważyć zastosowanie preparatów na bazie ketokonazolu, które charakteryzują się bardzo szybkim działaniem. Są też bezpieczne, a na efekty nie trzeba czekać długo. Również one nie pomogą rozprawić się z łupieżem w jeden dzień, ale bez wątpienia przyspieszą proces leczenia.
Do najpopularniejszych aptecznych preparatów na łupież zaliczyć można między innymi:
- Nizoral,
- Zoxin,
- Mikanisal,
- Mediket Prevent,
- Nizoxin,
- Novozoral.
Środki te mają różną formę, ale wszystkie w swoim składzie zawierają ketokonazol, który skutecznie radzi sobie z łupieżem.
Jeśli pomimo zastosowania powyższych preparatów nie widzimy poprawy, warto udać się do lekarza, który oceni skórę naszej głowy, przeprowadzi stosowne badania i wybierze najskuteczniejsze leczenie.