Witaminy na porost włosów – ranking najskuteczniejszych

Przyczyny wypadania włosów mogą być różne – często wynikają one ze stosowania niewłaściwej diety, która skutkuje niedoborem witamin i minerałów, budujących strukturę włosa. Jakie witaminy na włosy są najskuteczniejsze? W jakiej postaci najlepiej je przyjmować?

Dowiedz się więcej na temat tego, dlaczego włosy mogą wypadać i jak możesz temu zapobiec, stosując dietę bogatą w witaminy.

Dlaczego moje włosy są słabe i wypadają?

Przyczyny wypadania włosów mogą być różne i być efektem oddziaływania zarówno czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Problem cienkich i osłabionych włosów bardzo często jest skutkiem stosowania niezdrowej diety.

Niewłaściwe odżywianie skutkuje niedoborami witamin i minerałów, które budują strukturę włosa. Za najważniejsze dla włosów uważa się witaminy A,E oraz H a także cynk, żelazo, miedź i jod.

Przerzedzenie włosów może być też spowodowane problemami hormonalnymi. Z tym problemem często zmagają się kobiety po porodzie, w trakcie menopauzy, z zaburzeniami tarczycy, nadmiarem androgenów czy z zespołem policystycznych jajników.

Wypadanie włosów może również nasilać przyjmowanie doustnej antykoncepcji oraz niektórych leków – przeciwdepresyjnych, hipotensyjnych czy przeciwzakrzepowych.

Warto wiedzieć: Niedobór biotyny niekorzystnie wpływa na włosy!

Często wypadające włosy to skutek długotrwałego stresu lub choroby. Jeśli oprócz tego zauważysz u siebie takie objawy jak nagłe osłabienie, zmęczenie i utrata wagi – koniecznie udaj się do lekarza, wypadanie włosów może być bowiem symptomem choroby.

Zastanów się również, czy wypadanie włosów może być spowodowane źle dobraną pielęgnacją – pomyśl, czy często je suszysz, farbujesz lub kręcisz – takie zabiegi mogą przyczynić się do podrażnienia skóry głowy i osłabienia mieszków włosowych.

Cykl życia włosa, czyli każdy włos prędzej lub później wypadnie!

Nadmierne wypadanie włosów nie jest dobrym objawem, jednak trzeba pamiętać, że każdy włos wypadnie, kiedy skończy się jego cykl życiowy. Jak on wygląda?

W cyklu życiowym włosa wyróżnia się trzy fazy:

  • anagen – fazę aktywną, podczas której włos wzrasta, trwającą około 5 lat,
  • katagen – fazę krótką, przechodnią między fazą wzrostu a spoczynku, w której wzrost włosa zostaje zahamowany, trwającą około 2 tygodni,
  • telogen – fazę spoczynku, podczas której włos wypada, trwającą około 3 miesięcy.

poznaj cykl życia włosów

Średni cykl życiowy włosa trwa więc około 5 lat. W tym okresie na naszej głowie znajduje się około 100 tys. włosów, z których każdego dnia wypada około 100 – co jest naturalną konsekwencją cyklu i nie powinno niepokoić do czasu, aż ilość wypadających włosów widocznie nie wzrośnie.

Dlaczego włosy potrzebują witamin?

Niedobór witamin i składników mineralnych niekorzystnie wpływa na stan i funkcjonowanie całego organizmu, a więc również na kondycję włosów. Dlatego, aby zadbać o włosy i skórę głowy, w pierwszej kolejności trzeba zadbać o stan zdrowia i uzupełnić niedobory witamin.

Należy pamiętać, że niedobór niektórych z nich może powodować nadmierne wypadanie włosów, przyczyniać się do ich łamliwości i brzydkiego wyglądu.

Najlepsze dla włosów są witaminy z grupy B oraz witaminy A, E, H, D i C. Każda z tych witamin odgrywa w organizmie inną rolę i jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie różnych układów i procesów fizjologicznych. Wszystkie zaś odpowiadają za dobry stan i wygląd włosów oraz skóry i paznokci.

Dobre witaminy na włosy i paznokcie – nasz ranking

Witamina A

Witamina A poprawia metabolizm cebulek włosowych i metabolizm komórek rogowych nabłonka skóry głowy. Dzięki niej włosy są silne i gęste, zaś jej niedobór może sprawić, że staną się suche, łamliwe i zaczną wypadać.[1]Ca R, Vitamin A. Encyclopedia of dietary supplements. 2nd ed. London and New York: Informa Healthcare; 2010:778–91.

Witaminę A znajdziesz w dużych ilościach w wątróbce drobiowej, tłustych mięsach, jajach, pełnotłustym mleku, serach, maśle, pomidorach i zielonych warzywach liściastych.

Witamina H (biotyna)

Niedobór biotyny wskazywany jest jako jedna z przyczyn nadmiernego wypadania włosów, dlatego bardzo ważne jest, aby nie doprowadzić do jej braku w organizmie.

Zawiera ona cząsteczki siarki, niezbędne do powstawania keratyny – podstawowego budulca włosów i paznokci.

Ponadto witamina B7, dzięki właściwościom regulującym aktywność gruczołów łojowych, może przyczyniać się do złagodzenia objawów łojotokowego zapalenia skóry, które powoduje osłabienie mieszków włosowych. Uregulowanie pracy gruczołów łojowych sprzyja odzyskaniu utraconej gęstości włosów.

Witamina E

Witamina E zapewnia piękny połysk i jedwabisty wygląd włosów. Ponadto pomaga zapewnić dobre krążenie krwi do głowy, dzięki zwiększeniu absorpcji tlenu, tym samym pobudzając włosy do wzrostu.

Chroni też włosy i mieszki włosowe przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. [2]Naziroglu M, Kokcam I. Antioxidants and lipid peroxidation status in the blood of patients with alopecia. Cell Biochem Funct. 2000;18(3):169–73. Znajdziesz ją w zbożach, migdałach, oleju szafranowym, oleju sojowym i zielonej rzepie.

Witamina E działa pozytywnie na włosy również nakładana zewnętrznie. Aby włosy odrastały szybciej i były mocniejsze, warto stosować wcierki z olejku z witaminą E. Wcierka pomoże też uregulować produkcję sebum i zmniejszyć przetłuszczanie się skóry głowy. Z kolei wmasowywanie witaminy E w końcówki pomoże naprawić uszkodzone włosy.

Witamina C

Na osłabione włosy dobrze zadziała witamina C, która tworzy kolagen, będący ich podstawowym budulcem. Duże jej ilości znajdziesz w cytrusach, papryce, cebuli, pomidorach, kiwi czy czarnej porzeczce.

Witamina C zawarta w kosmetykach do włosów poprawi ich stan, skutecznie oczyści skórę głowy, pozwalając na lepsze wchłanianie się składników zawartych w odżywkach i doda włosom blasku.

Witamina D3

Witamina D3 odgrywa dużą rolę w produkcji nowych mieszków włosowych, stymuluje wzrost komórek i reguluje procesy złuszczania [3]Filoni A, Vestita M, Congedo M, Giudice G, Tafuri S, Bonamonte D. Association between psoriasis and vitamin D: duration of disease correlates with decreased vitamin D serum levels: An observational … Continue reading. Ponadto odpowiada za regenerację. Jej niedobór może doprowadzić do zahamowania wzrostu komórek mieszka włosowego, zahamowania prawidłowego cyklu wzrostu włosa i nadmiernej ich utraty. Ponadto zwiększy podatność na wystąpienie łysienia plackowatego.

Witaminę D3 najlepiej „przyjmować” w postaci promieni słonecznych, jednak zimą warto ją suplementować i wzbogacić swoją dietę o produkty, które ją zawierają – żółtka jaj, wątróbkę, drożdże, tuńczyka czy ser żółty.

Witaminy z grupy B (B12,B5, B9)

Witaminy B12, B5 i B9 również mają dobry wpływ na stan włosów. Witamina B12 wzmacnia je i zapobiega ich wypadaniu. Jej niedobór może powodować przetłuszczanie się kosmyków. Znajdziesz ją w wątróbce, rybach i wołowinie. Nie ma ustalonej górnej granicy spożycia witaminy B12, ponieważ ma ona niski potencjał toksyczności. [4]Institute of Medicine, Food and Nutrition Board. Dietary reference intakes: thiamin, riboflavin, niacin, vitamin b6, folate, vitamin b12, pantothenic acid, biotin, and choline. Washington, DC: … Continue reading

Witamina B5 przyśpiesza tworzenie melaniny i reguluje pracę gruczołów łojowych. Jest niezbędna do właściwego wzrostu włosów i paznokci. Doskonale przenika do włosów, poprawiając ich stan i zmniejszając skłonność do rozdwajania i przesuszenia.

Witamina B9 zapobiega siwieniu i stymuluje wzrost włosów. Jest obecna w pomarańczach, bananach, jabłkach i jajkach.

Witaminy w tabletkach czy wyłącznie z diety?

Jeśli twoje codzienne menu jest bogate w świeże i kolorowe warzywa oraz owoce – możesz zrezygnować z suplementów witaminowych. Zróżnicowana i świeża dieta dostarcza bowiem organizmowi wystarczającej ilości wszystkich potrzebnych mu witamin z wyjątkiem witaminy D.

Witamina D jest jedyną witaminą, której organizm w większości nie otrzymuje w pożywieniu, a sam wytwarza w naskórku – potrzebne jest do tego jednak światło słoneczne. Dlatego w okresie jesienno-zimowym warto stosować suplementy z witaminą D.

Wyjątkiem od tych zasad są okoliczności, w przypadku których ilość witamin dostarczanych codziennie z pożywieniem może okazać się niewystarczająca, np. ciąża, karmienie piersią, długotrwały stres i niepokój. Wówczas należy uzupełnić swoją dietę o suplementy.

Czy witaminy można przedawkować? Jakie są skutki uboczne?

Zarówno niedobór witamin, jak i ich nadmiar mogą być niekorzystne dla organizmu i prowadzić do wystąpienia pewnych schorzeń. Hiperwitaminoza, czyli nadmiar witamin, dotyczy głównie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D, E i K. Są one kumulowane w tkance tłuszczowej, a nie rozpuszczane w wodzie i wydalane z moczem.

Polecamy: Skrzyp polny – naturalna odbudowa włosów, skóry i paznokci

Przedawkowanie poszczególnych witamin nie stanowi jednakowego zagrożenia. W przypadku witaminy E przekroczenie codziennej zalecanej dawki nie spowoduje objawów zatrucia. Jednak już przedawkowanie witaminy C u niektórych osób może spowodować tworzenie się kamieni nerkowych i doprowadzić do zaburzeń w pracy układu pokarmowego i nerwowego.

Niekorzystne dla organizmu będzie również przedawkowanie witaminy D3. Objawia się ono wymiotami, brakiem apetytu i zaparciami. Taki stan może doprowadzić do nadmiernego odkładania się wapnia w organach i naczyniach krwionośnych. W niektórych przypadkach może dojść do wielomoczu czy powiększenia wątroby i śledziony.

Jakie badania wykonać, gdy włosy ciągle wypadają?

Nadmierne wypadanie i przerzedzenie włosów może być skutkiem chwilowego osłabienia organizmu, np. po przebytej chorobie, ciąży czy zmianie pory roku. Jeśli powyższe okoliczności cię nie dotyczą, warto zwrócić się do trychologa, który zbada włosy i pomoże dobrać odpowiednią pielęgnację i leczenie.

Wcześniej należy zrobić podstawowe badania, które wskażą, czy problem nie leży wewnątrz organizmu. Do tych badań należą: kortyzol, testosteron, prolaktyna, TSH, FT3 i FT4. W niektórych przypadkach może być konieczne zbadanie poziomu witamin, glukozy, OB czy ferrytyny. Podczas diagnozy pomocna jest konsultacja z dermatologiem lub endokrynologiem.

Przypisy:

Przypisy:
1Ca R, Vitamin A. Encyclopedia of dietary supplements. 2nd ed. London and New York: Informa Healthcare; 2010:778–91.
2Naziroglu M, Kokcam I. Antioxidants and lipid peroxidation status in the blood of patients with alopecia. Cell Biochem Funct. 2000;18(3):169–73.
3

Filoni A, Vestita M, Congedo M, Giudice G, Tafuri S, Bonamonte D. Association between psoriasis and vitamin D: duration of disease correlates with decreased vitamin D serum levels: An observational case-control study. Medicine (Baltimore). 2018;97(25):e11185.

4Institute of Medicine, Food and Nutrition Board. Dietary reference intakes: thiamin, riboflavin, niacin, vitamin b6, folate, vitamin b12, pantothenic acid, biotin, and choline. Washington, DC: National Academy Press; 1998.

Komentarzy

  1. Arek
  2. olek
  3. magda

Odpowiedz