Biotyna na wypadanie włosów – czy powoduje skutki uboczne?

Słusznie przyjęło się, że niedobór biotyny może powodować nie tylko problem z wypadaniem włosów, ale także gorszy wygląd skóry i problem z łamliwymi paznokciami. Niestety zbyt wysokie jej stężenie może powodować pewne skutki uboczne, na które szczególnie narażeni będziemy, wybierając tabletki z wysoką dawką.

Biotyna co to?

Biotyna, która często nazywana jest pierwiastkiem piękna, znana jest pod nazwą witaminy H, B7 czy koenzymu R – jest rozpuszczalnym w wodzie związkiem organicznym, którego brak może mieć poważne konsekwencje dla naszego organizmu.

Witamina B7 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wpływa pozytywnie na działanie układu nerwowego oraz dba o kondycję błon śluzowych. Ma działanie przeciwzapalne a dzięki siarce zawartej w jej składzie bardzo dobrze działa na wygląd skóry i paznokci. Wspomaga pracę gruczołów łojowych i zapobiega wypadaniu włosów.

O biotynie często wspominamy też w aspekcie wyglądu naszej skóry, kondycji włosów i paznokci. Jest bardzo częstym składnikiem suplementów diety, które mają dbać o nasz wygląd, ale warto pamiętać, że zbyt wysokie stężenie biotyny w naszym organizmie również nie jest wskazane.

Jakie są objawy niedoboru biotyny?

Uważa się, że ze względu na powszechność występowania biotyny w produktach spożywczych, jej braki nie występują zbyt często u zdrowych osób. Problem pojawia się w momencie gdy cierpimy na zaburzenia trawienne lub nasza dieta pozbawiona jest produktów bogatych w biotynę.

W jaki sposób nasz organizm manifestuje braki tej witaminy?

 • nadmierne wypadanie włosów,
 • zmiany skórne(rumień, łojotok, łupież czy łuszczenie skóry),
 • zapalenie spojówek,
 • niedokrwistość,
 • bóle mięśniowe,
 • zmęczenie i/lub senność,
 • podwyższony poziom cholesterolu,
 • drętwienie dłoni i stóp,
 • depresja.

Polecamy: Minoxidil i jego wpływ na problem z wypadającymi włosami?

Powyższe dolegliwości mogą być objawem niedoboru biotyny ale także innych chorób, aby potwierdzić diagnozę, najlepiej wykonać badanie krwi. Koszt takiego badania to około 150zł i można go wykonać we większości laboratoriów bez wcześniejszego przygotowania.

Dzienne zapotrzebowanie na biotynę to około 30µg – popularne suplementy diety zawierają zdecydowanie wyższe dawki, dlatego przed badaniem warto zrezygnować z suplementacji, bo może ona sfałszować wynik.

Skutki uboczne nadmiaru biotyny w organizmie

Stosowanie bardzo dużych dawek biotyny w tabletkach oraz używanie kilku preparatów zawierających tej witaminy może powodować pewne skutki uboczne. Co warto o nich wiedzieć?

Przyjęło się, że nadmiar biotyny ze względu na jej rozpuszczalność w wodzie usuwany jest z organizmu wraz z moczem, dlatego nie jest możliwe jej przedawkowanie. Jest w tym trochę prawdy i u zdrowych osób trudno jest biotynę przedawkować, ale musimy wiedzieć, że zbyt duże stężenie tej witaminy (szczególnie jeśli przyjmowana jest w tabletkach) może prowadzić do:

 • bólu brzucha,
 • nadmiernego pragnienia,
 • nudności,
 • wymiotów,
 • biegunki.

Warto pamiętać, że przeciwwskazaniem do stosowania biotyny może być nie tylko alergia na nią, ale także przewlekłe choroby nerek i wątroby. Pamiętajmy, że biotyna przyjmowana dużych dawkach może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.

Biotyna na włosy – czy pomoże przy osłabionych włosach?

Biotyna jest jednym z głównych składników preparatów na wypadanie włosów zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Wiele osób przyjmuje coraz większe dawki tej witaminy z nadzieją, że problem z nadmiernym łysieniem zostanie w ten sposób zakończony. Czy biotyna faktycznie dobrze działa na włosy?

Dzięki zawartości siarki biotyna ma bardzo dobre działanie na włosy. Reguluje aktywność gruczołów łojowych, których zła praca może prowadzić do wzmożonego wypadania włosów. Niedostateczny poziom biotyny ma także pośredni wpływ na pracę tarczycy, która również jest odpowiedzialna za problemy z łysieniem. Uzupełnienie biotyny ma również wpływ na poprawę wyglądu paznokci. [1]https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-313/biotin”

Witamina B7 hamuje wypadanie włosów i stymuluje mieszki włosowe do wzmożonej pracy. Warto dbać o jej prawidłowy poziom w organizmie bo braki mogą objawiać się między innymi nadmiernym wypadaniem włosów.

Gdzie w jedzeniu jest biotyna?

Jeśli chcemy uzupełnić braki biotyny, nie musimy przyjmować suplementów. Dobrze zbilansowana dieta pomoże zapewnić organizmowi odpowiednią ilość tej witaminy. W jakich produktach jej szukać? Gdzie w jedzeniu znajdziemy biotynę w najczystszej wersji?
Gdzie szukać biotyny? W jakich produktach?

Do najpopularniejszych źródeł biotyny należą:

 • mięso(drób, wołowina, wieprzowina),
 • ryby,
 • mleko,
 • sery,
 • orzechy,
 • oleje roślinne,
 • drożdże,
 • pomidory,
 • kukurydza,
 • banany,
 • winogrona.

Pamiętajmy, że obróbka termiczna czy nawet wystawianie jej na dłuższe działanie promieni słonecznych, prowadzi do częściowego lub całkowitego rozkładu tej witaminy.

Ważne: Alkohol i surowe białko jaj powodują zmniejszenie stężenia biotyny we krwi.

Biotyna w tabletkach – czy warto ją stosować?

Chociaż biotyna jest witaminą dostępną w wielu produktach spożywczych, w niektórych sytuacjach warto sięgnąć po tabletki. W ten sposób będziemy w stanie szybko uzupełnić braki tej witaminy w organizmie.

W aptekach dostępnych jest wiele suplementów, które posiadają różne opinie, warto zapoznać się z nimi przed zakupem i dokładnie przeanalizować skład. Im bardziej naturalny produkt kupimuy, tym lepiej dla naszego zdrowia.

Obliczając dzienną dawkę biotyny, dokładnie przeanalizujmy skład suplementów, które przyjmujemy, bo bardzo często w ich składzie znaleźć można właśnie biotynę.

Jak dawkować biotynę?

Przyjmuje się, że właściwa dawka biotyny dla człowieka dorosłego to około 30-100µg na dobę. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to witamina rozpuszczalna w wodzie i nie powinna powodować większych skutków ubocznych, wiele osób stosuje okresowo większe dawki. Trudno jednak powiedzieć, czy takie postępowanie przyniesie dodatkowe korzyści, bo nadmiar biotyny i tak zostanie wydalony z organizmu.

Przyglądając się składom popularnych suplementów widać, że zawarte w nich dawki biotyny są o wiele wyższe, dlatego dość szybko uzupełniają wszelkie braki.

 

Przypisy:

Przypisy:
1https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-313/biotin”

Komentarzy

 1. aQA
 2. Arek

Odpowiedz