Jak opanować czkawkę domowymi sposobami?
Czkawka, pomimo że przeważnie jest całkowicie niegroźna, bywa bardzo męcząca. Często dotyka dzieci, ale nie omija też dorosłych. Jak opanować czkawkę i co zrobić, by nie pojawiała się tak często. Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.
Na skróty:
Czym jest czkawka?
Czkawka to nic innego jak rytmiczne i powtarzające się co jakiś czas mimowolne skurcze przepony powodujące niekontrolowany wdech. W jej trakcie wyraźnie słyszalny jest charakterystyczny odgłos, który w pewnych sytuacjach może być mocno krępujący.
Czkawka występuje z taką samą częstotliwością u mężczyzn, jak i kobiet. Szczególnie często dotyczy młodszych dzieci, dla których jednak w zdecydowanej większości przypadków nie jest żadnym problemem.
Kiedy czkawka pojawia się najczęściej?
Bardzo często czkawka występuje po jedzeniu, ale zdarza się, że pojawia się niezależnie od przyjmowania pokarmów. Może ją powodować silny stres lub zbyt ostre jedzenie. Jej wystąpienie może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego warto wiedzieć jak opanować czkawkę i sprawić, by nie była tak dokuczliwa.
Polecamy: Swędzą Cię uszy – mamy na to sposób!
Warto wiedzieć, że czkawkę może nasilać częste picie alkoholu. Jedynym sposobem, by się jej pozbyć w takiej sytuacji, będzie zmniejszenie częstotliwości spożywania wysokoprocentowych trunków.
Jak zatrzymać czkawkę wykorzystując domowe sposoby?
Czkawka lubi mocno uprzykrzać życie. Jest jednak sporo sposobów, które pomogą opanować ten odruch. Nie wszystkie działają z taką samą skutecznością i warto sprawdzić je na sobie, by wybrać ten pozwalający powstrzymać czkawkę w krótkim czasie. Jak szybko wyleczyć czkawkę, by odczuć natychmiastową ulgę?
Jak wyleczyć czkawkę przez wstrzymanie oddechu?
Pierwszym z domowych sposobów, który warto wykorzystać w celu powstrzymania czkawki, jest wstrzymanie oddechu. Aby zatrzymać atak, warto nabrać jak największą ilość powietrza i zatrzymać je w płucach tak długo, jak tylko jesteśmy w stanie wytrzymać.
Wstrzymując oddech, możemy liczyć na szybką poprawę.
Jeśli czkawka nie przejdzie, warto powtarzać ten sposób kilkukrotnie, pamiętając, by w przerwach przełykać ślinę. Wstrzymanie oddechu można połączyć z bezruchem, który pozwoli na pełną kontrolę swojego ciała.
Jak opanować czkawkę pijąc wodę?
Drugi sposób pozwalający szybko wyleczyć czkawkę to picie wody. Jak to zrobić, by powstrzymać ją, zanim na dobre się rozkręci? Cały sekret tego sposobu polega na wypiciu całej szklanki wody jednym duszkiem.
W momencie picia siłą rzeczy nie oddychamy, a to sprawia, że w naszym organizmie rośnie stężenie dwutlenku węgla. Proces ten w połączeniu ze skupieniem uwagi na przełykaniu wody bardzo często przyczynia się do wyeliminowania odruchu czkawki.
Co na czkawkę? Może łyżeczka cukru?!
Celem spożycia cukru jest skupienie uwagi na czynności przełykania. Wiele osób uważa, że właśnie on ma ogromny wpływ na uspokojenie przepony i sprawienie, by regularne jej skurcze nie powodowały czkawki.
Jak wyleczyć czkawkę klepnięciem w plecy?
Klepanie po plecach jest nie tylko skuteczne w przypadku zakrztuszenia się jedzeniem czy śliną. Z powodzeniem można je zastosować w sytuacji, gdy kogoś męczy uporczywa czkawka. Klepnięcia w górną część pleców mają na celu wytworzenie drgań, które mają pomóc przeponie powrócić do normalnego trybu pracy.
Pamiętajmy, by wszystkie domowe sposoby na czkawkę stosować zaraz po jej wystąpieniu. Im dłużej będziemy zwlekać, tym mniejsza szansa, że odniosą pożądany skutek!
Ile trwa czkawka?
Tak naprawdę bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli nie jest ona przyczyną choroby, to czas trwania może być bardzo różny. Czasami występuje przez okres kilkunastu – kilkudziesięciu sekund, innym razem nie może przejść nawet przez kilkanaście minut. Stosując domowe sposoby na czkawkę, możemy w znaczący sposób skrócić czas, w którym będzie nas męczyć.
Warto przeczytać: Żylaki na nogach można skutecznie leczyć
W przypadku, gdy jest ona mocno nasilona i często się powtarza, warto skonsultować się z lekarzem. Na wizytę warto się umówić szczególnie w sytuacji, gdy uporczywa czkawka dotyczy dzieci.
Czy czkawka może być objawem choroby?
Zdarza się, że czkawka może być jednym z objawów poważniejszych dolegliwości. Częste i mocno nasilone ataki występują przy schorzeniach takich jak:
- kandydoza,
- choroba refluksowa żołądka,
- zapalenie gardła,
- zapalenie wyrostka robaczkowego,
- choroby uszu.
Jeśli dolegliwość ta nawraca coraz częściej, to nie warto zastanawiać się jak powstrzymać czkawkę, tylko pójść do specjalisty w celu wykluczenia poważniejszych chorób.
A ja mam taki problem u dziecka. Okresowo ma czkawkę, która trwa 2 dni i zawsze po tych 2 dniach przechodzi. Później jest kilkanaście dni spokoju i znowu wraca i tak od kilku lat. Macie pomysł co z tym zrobić?
Jak dla mnie najlepsze jest wstrzymywanie oddechu, ale tylko, jeśli zrobimy to zaraz po rozpoczęciu „ataku”. Im dłużej zwlekamy, tym gorsze efekty można w ten sposób osiągnąć:) Czasami potrzeba czasu i samo przechodzi:)