Domowe sposoby na swędzenie w uszach nie pomagają? Sprawdź co zrobić!

Swędzenie uszu to problem, z którym spotykamy się często – dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Ta denerwująca dolegliwość nie zawsze jest zwiastunem poważnej choroby. Często wiąże się ze złą pielęgnacją uszu, co wcale nie znaczy, że można ją lekceważyć.

Co zrobić, by pozbyć się tego problemu? Jak dbać o uszy, by raz na zawsze rozprawić się z uporczywym swędzeniem? Czy zawsze rozwiązanie tego problemu będzie proste?

Nieprawidłowe czyszczenie najczęstszą przyczyną swędzenia uszu

Wiele osób do czyszczenia uszu wykorzystuje patyczki, które możemy kupić w każdym sklepie i aptece. Ta ulubiona metoda na higienę uszu bardzo często przyczynia się do różnego rodzaju podrażnień i mikrouszkodzeń.

Co ważne czyszczenie uszu tym sposobem jest mało efektywne. Pozbywamy się w ten sposób niewielkiej ilości woskowiny. Zdecydowana większość zostaje ubita i może przyczynić się do powstania stanów zapalnych ucha.

Po co w takim razie produkuje się patyczki? Z powodzeniem można je wykorzystywać, ale tylko do oczyszczania zewnętrznych części małżowiny. Wpychanie ich do ucha kończy się prędzej czy później powstaniem stanu zapalnego. Swędzące uszy w środku są bardzo często spowodowane właśnie niewłaściwą higieną.

Swędzenie ucha objawem alergii

Alergia kojarzy nam się z kichaniem, całorocznym katarem i łzawiącymi oczami. Czasami jednak zamiast tych popularnych objawów pojawia się właśnie swędzenie uszu, które może być pierwszym objawem alergii.

W aptekach znajdziemy wiele środków, które pomogą zniwelować objawy. Warto jednak podkreślić, że leczenie tej dolegliwości wymaga poznania alergenów, które powodują swędzenie.

Polecamy: Skończ z wzdęciami, pozbądź się nerwicy jelit raz na zawsze!

Aby dowiedzieć się, na co jesteśmy uczuleni, należy przeprowadzić testy alergiczne, które zlecić może lekarz laryngolog. Można wykonać zarówno testy skórne, jak również specjalistyczne badania z krwi. Pozwolą one ustalić przyczynę alergii.

Po odpowiednim zdiagnozowaniu lekarz będzie mógł przepisać skuteczne leki w formie tabletek lub aerozolu. W niektórych przypadkach można stosować odczulanie w formie zastrzyków.

Czy uszy mogą swędzić od grzybicy?

Oczywiście, że tak. Grzybicze zapalenie ucha zewnętrznego to częsta choroba, która pojawia się szczególnie podczas długotrwałej antybiotykoterapii, ale nie tylko. Za jej rozwój odpowiadają grzyby, które rozwijają się w obrębie małżowiny.

W zdecydowanej większości diagnozuje się grzybicę ucha zewnętrznego, która bardzo rzadko zajmuje ucho wewnętrzne. Na jej rozwój ma również wpływ stosowanie patyczków do czyszczenia uszu, które powodują mikro urazy i sprzyjają tworzeniu się strupów. Te z kolei są idealną pożywką dla drobnoustrojów.

Do najczęstszych patogenów mających wpływ na rozwój grzybicy ucha zaliczyć możemy candida albicans i candida parapsilosis.

Szczególnie narażeni są na nią pacjenci z łuszczycą i innymi chorobami dermatologicznymi. Grzybica uszu pojawia się też u osób z cukrzycą i problemami z tarczycą. Bardzo często występuje również u dzieci.

Ucho pływaka – czym jest i dlaczego może powodować swędzenie?

Ucho pływaka jest formą zapalenia ucha zewnętrznego, które powstaje w wyniku długotrwałego przebywania w wodzie. Częsta ekspozycja na wilgoć sprawia, że przez wypłukiwanie pozbywamy się woskowiny usznej. Jest ona odpowiedzialna za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia ucha.

W trakcie infekcji pojawia się uporczywe swędzenie i uczucie zatkanych uszu.

Do innych objawów ucha pływaka zaliczyć możemy również:

  • gorączkę,
  • uczucie wycieku z ucha,
  • ból, który nasila się w trakcie jedzenia i picia,
  • senność, apatię i rozdrażnienie.

Osoby, które mają skłonności do ucha pływaka, powinny szczególną uwagę przykładać do starannego osuszenia uszu po kontakcie z wodą. To proste i bardzo proste rozwiązanie pomoże zapobiegać podobnym problemom w przyszłości.

Jak leczyć swędzenie ucha?

Wybór metody leczenia zależny jest od przyczyny swędzenia. W przypadku, gdy proste domowe sposoby nie pomagają, a w środku pojawia się zapalenie, lekarz przepisać może antybiotyki o działaniu miejscowym (gentamycyna, neomycyna). Często w pierwszych dniach leczenia stosuje się dodatkowo środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które mają pomóc wrócić do normalnego funkcjonowania. Tutaj najczęstszym wyborem są niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak paracetamol lub ibuprofen.

Jeśli w wyniku niewłaściwej pielęgnacji uszu nagromadziła się woskowina, konieczne może okazać się czyszczenie mechaniczne, które przeprowadzić może laryngolog.

Warto przeczytać: Kiedy warto zrobić kolonoskopię? Czy to badanie boli?

Jeśli mamy do czynienia z zapaleniem ucha wewnętrznego zastosowane mogą być antybiotyki o działaniu ogólnym takie jak amoksycylina lub klindamycyna. Czasami stosuje się nacięcie lub nakłucie błony bębenkowej. Częstym wyborem są też leki rozrzedzające wydzielinę.

W przypadku alergii zaleca się leczenie środkami przeciwhistaminowymi.

Jak prawidłowo czyścić uszy?

Odpowiednia higiena uszu to coś, czego każdy z nas powinien się nauczyć. Wiemy już, że czyszczenie uszu patyczkami nie zawsze przynosi pozytywne korzyści. Jak więc prawidłowo czyścić uszy, by nie narazić się na zaleganie woskowiny?

Warto wiedzieć: Woskowina uszna jest gęstą wydzieliną, która zapewnia odpowiednią wilgotność w przewodzie słuchowym, pomaga też usunąć drobne zanieczyszczenia, które dostają się do ucha ze środowiska zewnętrznego.

Jej produkcja jest zjawiskiem prawidłowym i próba jej wyeliminowania z uszu to niezbyt dobre rozwiązanie.

Codzienna pielęgnacja powinna ograniczać się do mycia samej małżowiny (zewnętrzna część ucha). Woskowina, która zalega w tym miejscu, może być śmiało oczyszczona. Możemy to zrobić, wykorzystując płatek kosmetyczny lub własne palce.

Chcąc starannie wyczyścić uszy, można zastosować środki, które upłynniają wydzielinę. Można je dostać w każdej aptece bez recepty. Stosowanie ich od czasu do czasu zapewni odpowiednią higienę uszu i pomoże uniknąć zatkania się przewodu słuchowego.

Pomimo zaleceń producentów tego typu środków, nie warto stosować ich codziennie. Oczyszczenie ucha raz w tygodniu z powodzeniem wystarczy, by zachować właściwą higienę uszu i nie wypłukać całej woskowiny, które ma przecież swoje pożyteczne zadania.

Komentarzy

  1. Romek
  2. majka

Odpowiedz