Domowe sposoby na hemoroidy – jak się ich szybko pozbyć?

Domowe sposoby na hemoroidy mogą pomóc w walce z tą przykrą dolegliwością, ale tylko wtedy, gdy zastosujemy je na początkowym etapie choroby.

Jeśli więc zaczynasz w okolicy odbytu czuć pieczenie i nasilający się świąd, skorzystaj z poniższych sposobów, a być może obejdzie się bez wizyty u proktologa.

Skąd tak naprawdę biorą się hemoroidy?

Hemoroidy powstają na skutek nadmiernego wypełnienia krwią guzków krwawniczych, które pełnią bardzo ważną funkcję w naszym układzie pokarmowym. Pomagają utrzymywać kontrolę nad oddawaniem stolca i gazów.

Można je podzielić na hemoroidy wewnętrzne, które nie są widoczne gołym okiem i umiejscowione są wewnątrz odbytu oraz hemoroidy zewnętrzne, które widoczne są w trakcie badania, można je też wyczuć palcem podczas czynności higienicznych.

Na rozwój hemoroidów wpływ mają takie czynniki jak:

 • siedzący tryb życia,
 • przewlekłe zaparcia,
 • ciąża,
 • mała ilość wysiłku fizycznego,
 • niewystarczająca ilość błonnika pokarmowego w diecie,
 • otyłość.

Leczenie hemoroidów jest możliwe na każdym etapie zaawansowania, ale tylko początkowe objawy dają się łagodzić domowymi sposobami. W przypadku zaawansowanej choroby konieczne jest stosowanie specjalnych czopków i maści, a czasami wymagany jest zabieg chirurgiczny.

Specjalistą zajmującym się tą dolegliwością jest proktolog i należy zwrócić się do niego zawsze, gdy domowe sposoby na hemoroidy nie działają.

Przede wszystkim zadbaj o higienę

Co prawda zaniedbania higieniczne nie są główną przyczyną pojawienia się hemoroidów, ale mogą mieć ogromny wpływ na rozprzestrzenianie się stanu zapalnego i mocniejsze podrażnianie okolic odbytu.

Polecamy: Sposób na opryszczkę w 1 dzień – czy to możliwe?!

Bardzo ważne jest więc, by nie stosować intensywnych żelów a delikatne środki przeznaczone dla osób z takimi dolegliwościami. Mają one nie tylko właściwości myjące, ale także łagodzące podrążenia i niwelujące uporczywy świąd, co przenieść może sporą ulgę, szczególnie jeśli hemoroidy są w początkowym stanie.

Stosowanie odpowiedniego płynu do higieny intymnej i rezygnacja z szorstkiego papieru na rzecz delikatnych wacików również może przyspieszyć zmniejszenie podrażnienia.

Domowe sposoby na hemoroidy – zastosuj nasiadówki i kąpiele

Nasiadówki w ciepłej wodzie, do której dodajemy korę dębu, nadmanganian potasu czy rumianek mogą przynieść sporą ulgę i szybko zredukować przykre objawy hemoroidów. Jak je wykonywać? Do ciepłej, ale nie gorącej wody dodajemy wcześniej przygotowany odwar o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i uszczelniającym naczynia krwionośne (kora dębu).

Zanim wlejemy do wanny odwar, powinniśmy go przecedzić, a następnie zanurzamy tam pośladki lub całe biodra.

Nasiadówka na hemoroidy powinna trwać mniej więcej 10 minut. Po niej należy starannie osuszyć okolice odbytu, a do tego celu najlepiej wykorzystać delikatny bawełniany wacik lub ręcznik papierowy.

W celu zmniejszenia dolegliwości coraz częściej stosowane są też ciepłe kąpiele z wykorzystaniem olejku lawendowego, rozmarynowego lub jałowcowego. Mają one właściwości zmniejszające świąd i pieczenie, ale także redukujące rozwijający się stan zapalny.

Wykorzystanie kostek lodu jako domowy sposób na hemoroidy

Kostki lodu mogą przynieść szybką ulgę, ale należy pamiętać, by nie przykładać ich bezpośrednio do skóry odbytu.

Powinniśmy je uprzednio zawinąć w chusteczkę lub papier toaletowy. Takiego okładu nie powinno się stosować zbyt długo, bo może to tylko nasilić dolegliwości.

Domowe sposoby na hemoroidy – okłady i przemywanie

Podczas domowego leczenia hemoroidów można wykorzystać wiele ziół, które mają działanie odkażające i ściągające. Bolące guzki można też delikatnie przemywać.

Kojąco może podziałać przykładanie do skóry wilgotnej torebki herbaty, która w swoim składzie zawiera taninę mającą silne działanie ściągające.

Polecamy: Jak pozbyć się żylaków bez operacji?

Do przemywania można wykorzystać takie zioła jak rumianek, skrzyp, aloes, nagietek czy korę dębu. Wszystkie one powinny delikatnie łagodzić świąd i pieczenie.

Domowe sposoby na hemoroidy – maści i czopki z apteki

Bardzo dobrym pomysłem na leczenie hemoroidów w domu jest zastosowanie specjalnych maści i czopków, które często w swoim składzie zawierają składniki naturalne. Uszczelniają one naczynia krwionośne, redukują swędzenie i niwelują stan zapalny.

W przypadku hemoroidów wewnętrznych dobrze działają również specjalne czopki, które rozpuszczają się po wsunięciu do odbytu i oddziałują bezpośrednio na powiększone guzki krwawnicze. W aptekach dostępne są też czopki z antybiotykiem do kupienia bez recepty.

Zastosowanie takich metod leczenia przynosi szybką ulgę i przyspiesza gojenie ran. Ważne, by stosować je regularnie, a długość leczenia dostosować do nasilenia objawów.

Jeśli zastosowanie leków na hemoroidy bez recepty nie przynosi ulgi lub dolegliwości się nasilają, należy udać się na konsultacje do lekarza proktologa.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – dieta przy hemoroidach

Bardzo często przyczyną rozwoju hemoroidów są przewlekłe zaparcia, które powstają na skutek błędów dietetycznych i niedostatecznej ilości błonnika.

Dostarczenie lekkostrawnych posiłków z dużą jego zawartością połączone z odpowiednią ilością spożywanej w ciągu dnia wody sprawią, że stolec stanie się bardziej miękki, a łatwiejsze wypróżnianie nie będzie nasilać dolegliwości spowodowanych hemoroidami.

Jedzenie dużej ilości warzyw i owoców, unikanie przetworzonej żywności, słodyczy i nadmiernego spożywania alkoholu będą mieć działanie prewencyjne, niwelujące ryzyko powstania hemoroidów.

Co zrobić, gdy hemoroidy nie chcą przestać krwawić?

Bardzo dobrym domowym sposobem na zmniejszenie lub całkowite zlikwidowanie krwawienia jest zastosowanie diosminy. Można ją kupić w aptece bez recepty, a środek ten ma działanie:

 • przeciwobrzękowe,
 • zmniejszające przepuszczalność naczyń włosowatych,
 • poprawiający przepływ limfy.

Diosmina w leczeniu hemoroidów zwiększa napięcie żył, dbając o ich prawidłową elastyczność. Jej stosowanie przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego i szybkiego zlikwidowania obrzęków.

Polecamy: Czy kolonoskopia boli? Dowiedz się kiedy należy ją wykonać!

Diosmina szybko redukuje krwawienie z guzków krwawniczych i umożliwia ich szybsze wyleczenie.

Jak zasuszyć hemoroidy domowymi sposobami?

Wiele osób zastanawia się jak zasuszyć hemoroidy, ale tak naprawdę nie jest to możliwe. Domowe leczenie tej dolegliwości opiera się o redukcję objawów takich jak świąd, pieczenie czy krwawienie.

Pamiętajmy, że guzki krwawnicze są fizjologiczną częścią naszego organizmu. Spełniają bardzo istotną rolę i nie da się ich zasuszyć. Ważna jest tu redukcja stanu zapalnego i przywrócenie ich do normalnych, niepowiększonych rozmiarów, co skutkować będzie cofnięciem się objawów i poprawą komfortu życia.

Co zrobić, by nie narazić się na rozwój hemoroidów?

Hemoroidy mogą dotknąć każdego z nas. Są dość wstydliwą dolegliwością, ale można je skutecznie leczyć, wykorzystując domowe sposoby.

Co jednak zrobić, by zminimalizować ryzyko pojawienia się tego problemu:

 • zadbaj o odpowiednią dietę,
 • pamiętaj o aktywności fizycznej,
 • pamiętaj o regularnych wypróżnieniach,
 • pij przynajmniej 2 litry wody dziennie,
 • zadbaj o odpowiednią ilość błonnika pokarmowego,
 • pamiętaj o higienie okolic odbytu,
 • nie dźwigaj ciężkich przedmiotów.

Warto wiedzieć, że krwawienie z odbytu nie zawsze oznacza hemoroidy. Bywa również objawem wielu zdecydowanie poważniejszych chorób takich jak szczelina odbytu, przetoka odbytu czy nawet rak jelita grubego.

Jeśli domowe sposoby na hemoroidy nie przynoszą ulgi po kilku dniach, skontaktuj się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badanie i zastosuje najskuteczniejsze leczenie pozwalające szybko wrócić do dobrej formy.

Jedna odpowiedź

 1. alek

Odpowiedz