Mounjaro – co to jest i czy jest bezpieczny dla zdrowia?

Choroby cywilizacyjne stały się poważnym problemem. Do najczęstszych zaliczają się otyłość i często z tym związana cukrzyca typu 2. Trwają więc badania nad skutecznymi lekami. Jednym z preparatów, jaki zyskał uznanie w oczach lekarzy, jest Mounjaro. Początkowo był lekiem stosowanym tylko na cukrzycę typu 2, ale okazuje się, że wykazuje skuteczność również w leczeniu otyłości. Co trzeba o nim wiedzieć?

Mounjaro – co to takiego?

Podstawowym elementem składu leku jest tirzepatyd. Jest to związek naśladujący hormony odpowiedzialne za regulację poziomu cukru we krwi. Mounjaro zatwierdzono w 2022 roku i od tamtej pory stosuje się go w leczeniu cukrzycy typu 2. Przez to, że pozwala regulować pracę przewodu pokarmowego i redukować masę ciała, znalazł zastosowanie również w leczeniu otyłości.

Zasada działania leku Mounjaro

Mounjaro jest antagonistą receptorów GPL-1 i GIP, czyli hormonów aktywujących przewód pokarmowy. Zwiększa ich działanie, co oznacza, że wydzielanie insuliny rośnie, zwalnia natomiast produkcja glukagonu, a żołądek wolniej się opróżnia. Pacjent na dłużej zachowuje uczucie sytości i ma mniejszy apetyt. Do tego jest lepsza kontrola glikemii.

Jakie są wskazania do stosowania Mounjaro?

Lek stosuje się u dorosłych pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2, którzy po wprowadzeniu odpowiedniej diety i aktywności fizycznej nie mogą w wystarczającym stopniu kontrolować glikemii. Mounjaro stosuje się jako lek samodzielny bądź równocześnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. Od 1 lutego 2024 roku rozszerzono zastosowanie Mounjaro. Lek został dopuszczony do wykorzystania w trakcie leczenia otyłości u osób, których BMI przekracza 30 kg/m2. U osób z nadwagą, gdzie BMI jest w przedziale między 27 a 30 kg/m2, Mounjaro zaleca się w przypadku, kiedy pacjent ma co najmniej jedną chorobę wynikającą z nieprawidłowej masy ciała jak nadciśnienie tętnicze.

Czy lek Mounjaro jest bezpieczny dla zdrowia?

O rozpoczęciu leczenia z udziałem preparatu Mounjaro decyduje lekarz. Powinien być uzupełnieniem diety o obniżonej kaloryczności i większej aktywności fizycznej. Dla większości pacjentów preparat jest bezpieczny, mogą się jednak pojawiać pewne skutki uboczne. Wśród tych, jakie pacjenci wymieniają najczęściej, są dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a więc bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunka.

Bardzo ważne, by przed rozpoczęciem leczenia informować lekarza o wszystkich chorobach. Mounjaro nie stosuje się u osób z chorobami trzustki, poważniejszymi schorzeniami układu pokarmowego i u osób, których członkowie rodziny chorowali na raka tarczycy. Nie wolno go także podawać kobietom ciężarnym i karmiącym piersią.

Podsumowanie

Lek Mounjaro wykazuje wysoką skuteczność działania, dlatego jego popularność w leczeniu otyłości i cukrzycy typu 2 rośnie. Naśladuje naturalne hormony i jest dobrze tolerowany u większości pacjentów. Nie wolno go jednak przyjmować bez nadzoru lekarza, zawsze też ma uzupełniać zdrowy styl życia, a nie go zastępować.

Odpowiedz