Adaptogeny na stres – czym są i jakie korzyści daje ich stosowanie?

Codziennie jesteśmy narażeni na różne czynniki, takie jak nieregularny sen, nadmiar obowiązków czy infekcje, które mogą powodować stres. Chociaż nasze ciało ma wykształcone mechanizmy prowadzące do utrzymania wewnętrznej równowagi poprzez nieustanne dostosowywanie się do warunków środowiska zewnętrznego, warto w naturalny sposób wspomagać je w tym procesie. Pomóc w tym mogą na przykład adaptogeny. Sprawdź, jak działają i dlaczego warto je stosować.

Co to są adaptogeny?

Adaptogeny to nietoksyczne rośliny, które wywierają charakterystyczny wpływ na organizm. Zgodnie ze źródłami historycznymi, były stosowane już tysiące lat temu w kulturach starożytnego Wschodu. Szczególną popularnością cieszyły się na obszarach obecnych Chin i Indii, gdzie uważane były za święte. Z dobrodziejstw adaptogenów korzystały także ludy afrykańskie oraz plemiona indiańskie w Ameryce Północnej i Południowej.

Z adaptogenów wytwarzano eliksiry, które w cywilizacjach wschodnich były przeznaczone do stosowania przez najwyższe warstwy społeczne. Często przypisywano im magiczne właściwości, szczególnie rzadkim gatunkom, które zwykle występowały w trudno dostępnych miejscach i nie były łatwe do pozyskania.

Wspólną cechą wszystkich adaptogenów jest zmniejszanie skutków oddziaływania na organizm różnego rodzaju stresu, ponieważ wspomagają przystosowywanie się do niekorzystnych warunków środowiskowych. Za najmocniejsze adaptogeny uważa się gatunki, takie jak ashwaghanda, żeń-szeń, różeniec górski czy korzeń maca. Zaciekawiły Cię te produkty i chcesz je przetestować? Jeśli lubisz wspierać rodzime firmy, polecamy polskie adaptogeny, które kupisz w sklepach, takich jak ByHealth.

Jak działają adaptogeny?

adaptogeny na stresAby roślina mogła być uznana za adaptogen, powinna spełniać konkretne kryteria. Przede wszystkim musi być nietoksyczna, to znaczy, że nie powinna powodować negatywnych skutków ubocznych w sferze psychicznej i fizycznej oraz nie może uzależniać. W przeciwieństwie do leków najskuteczniejsze adaptogeny nie działają na określone organy, lecz holistycznie na organizm jako całość, wzmacniając jego odporność i odbudowując rezerwy energetyczne. Efektem ich stosowania może być przywrócenie naturalnej równowagi organizmu.

Uważa się, że poza efektami na poziomie komórkowym, mogą stymulować oś podwzgórze-przysadka-nadnercza, wpływając na niespecyficzne reakcje hormonalne.

W wielu krajach adaptogeny są uznawane przez medycynę konwencjonalną i są stosowane jako uzupełnienie standardowego leczenia farmakologicznego. Wykorzystywane są również jako naturalne i bezpieczne suplementy dla zawodowych sportowców — po raz pierwszy oficjalnie używano ich na olimpiadzie w Monachium w 1972.

Jakie adaptogeny są najlepsze?

Chociaż mechanizm działania poszczególnych adaptogenów jest podobny, określone gatunki mają nieco inną charakterystykę. W zależności od swoich specjalnych potrzeb możesz wybrać między innymi adaptogeny na odchudzanie lub wspierające funkcjonowanie organizmu przy zwiększonym wysiłku fizycznym czy umysłowym.

Dostępne są w sprzedaży nie tylko łatwe do stosowania suplementy w formie kapsułek czy tabletek, ale również funkcjonalna kawa wzbogacona wyciągami z roślin adaptogennych. W dzisiejszych czasach każdy z nas codziennie narażony jest na stresogenne sytuacje — jeśli chcesz w naturalny sposób wesprzeć swój organizm, poprawić swoje samopoczucie i odzyskać siły witalne, warto spróbować adaptogenów.

Odpowiedz