Badanie stężenia wapnia

Wapń jest jednym z najważniejszych składników naszego organizmu, pełniąc kluczowe role w wielu procesach biologicznych. Dlatego badanie stężenia wapnia w krwi jest niezbędne dla monitorowania i utrzymania naszego zdrowia. Po co je kontrolować i jaka jest jego cena? Dowiesz się tego z dzisiejszego wpisu.

Co to jest badanie stężenia wapnia?

Badanie stężenia wapnia ma na celu określenie ilości wapnia w surowicy krwi. Wapń występuje w surowicy w postaci zjonizowanej (Ca+2) oraz w postaci związanej, głównie z białkami krwi, czyli albuminami.

Oznacza się stężenie wapnia całkowitego, czasem także stężenie wapnia zjonizowanego. Prawidłowe stężenie wapnia:

  • całkowitego wynosi 2,12–2,62 mmol/l (8,5–10,5 mg/dl),
  • wapnia zjonizowanego 0,98–1,13 mmol/l.

Na wynik badania wpływa poziom albumin i pH krwi.

Dlaczego badanie stężenia wapnia jest ważne?

Wapń jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest on obecny głównie w kościach, ale wchodzi też w skład ścian komórkowych. Wapń jest niezbędny do przewodzenia bodźców w mięśniach szkieletowych, udziału w procesie kurczliwości mięśni, procesach krzepnięcia krwi, regulacji gospodarki hormonalnej, regulacji ciśnienia tętniczego krwi oraz aktywacji enzymów.

Istnieją badania, które potwierdzają, że prawidłowe stężenie wapnia we krwi jest elementem profilaktyki wielu groźnych chorób, takich jak otyłość, osteoporoza, cukrzyca i niektóre nowotwory.

Jak przebiega badanie stężenia wapnia?

Krew do badania stężenia wapnia całkowitego pobierana jest z żyły. W laboratorium, po odwirowaniu surowicy, oznaczane jest stężenie wapnia. Krew do badania wapnia zjonizowanego pobierana jest do probówki z heparyną. Nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie do badania, nie musi być ono wykonywane na czczo.

Ceny badania wapnia mogą różnić się w zależności od laboratorium, poniżej przykładowe cenniki z największych laboratoriów:

LaboratoriumCena
Diagnostyka9,5 zł
ALAB23 zł
Synevo13 zł

Jak interpretować wyniki badania stężenia wapnia?

Zmniejszone stężenia wapnia w organizmie (hipokalcemia) objawiają się skurczami mięśni, bólami stawowymi, mrowieniem i drętwieniem kończyn, obniżeniem ciśnienia krwi, zaburzeniami rytmu serca, zaburzeniami krzepnięcia (np. krwawieniami z nosa), ubytkami w zębach, częstymi złamaniami kości, stanami lękowymi lub depresyjnymi, a u dzieci ponadto – zahamowaniem wzrostu i wypadaniem zębów.

Zwiększone stężenie wapnia (hiperkalcemia) powoduje gorszy apetyt, nudności, zaparcia. Hiperkalcemia prowadzi do zaburzeń wchłaniania żelaza i cynku oraz powstania kamieni nerkowych.

W przypadku wykrycia nieprawidłowego stężenia wapnia, konieczna jest dalsza diagnostyka, której celem jest ustalenie przyczyny zaburzeń. Na podstawie badań lekarz ustala odpowiednią terapię. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym mniejsze ryzyko powikłań.

Kiedy powinno się wykonać badanie stężenia wapnia?

Badanie stężenia wapnia powinno być wykonane w przypadku podejrzenia zaburzeń gospodarki wapnia, kontrolowanej głównie przez witaminę D oraz hormony: parathormon (wytwarzany przez przytarczyce) i kalcytoninę (wytwarzany przez tarczycę).

Badanie stężenia wapnia musi zostać przeprowadzone u pacjentów, którzy mają potwierdzoną: tężyczkę, osteoporozę, niedoczynność tarczycy, posiadają niski poziom wit. D oraz u osób stosujących dietę, w której nie ma nabiału. Badanie stężenia wapnia należy także wykonać u osób z rozpoznaną kamicą dróg moczowych.

Jak utrzymać prawidłowe stężenie wapnia?

Utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia we krwi jest możliwe dzięki włączeniu do jadłospisu produktów będących jego bogatym źródłem.

Są to:

  • mleko i przetwory mleczne,
  • warzywa (jarmuż, szpinak, natka pietruszki),
  • warzywa kapustne,
  • tofu,
  • mleko sojowe,
  • fasola biała.

Dostępne są też suplementy diety, które zawierają wapń (Ca). Często są to preparaty złożone, które mają dodatek magnezu lub witaminy D.

Podsumowanie

Utrzymywanie właściwego poziomu wapnia jest bardzo ważne dla prawidłowego działania wielu układów wewnętrznych. Konieczne jest dostarczanie tego pierwiastka wraz z jedzeniem lub rozpoczęcie odpowiedniej suplementacji (po wykryciu niskiego stężenia wapnia całkowitego w badaniach). Warto obserwować swój organizm w celu wczesnego wykrycia nieprawidłowości.

Odpowiedz