Jak przygotować się do badania RTG?

RTG to badanie rentgenowskie — jedno z częściej wykonywanych badań diagnostycznych. Do jego przeprowadzenia wykorzystywana jest wiązka promieniowania rentgenowskiego, znanego również jako promieniowanie X. Cała procedura trwa zazwyczaj kilka sekund.

Promienie prześwietlające całe ciało ulegają zróżnicowanemu wchłonięciu przez tkanki i narządy wewnętrzne, co przekłada się na stosunkowo wyrazisty obraz ludzkiego organizmu. Badanie może się przedłużyć, jeśli wymaga wcześniejszego podania kontrastu. Jak pacjent powinien przygotować się na RTG?

Podstawowe zasady

Jeżeli badanie rentgenowskie jest wykonywane bez środka cieniującego, wtedy przeważnie pacjent nie musi specjalnie się do niego przygotowywać. Istnieje jednak szereg wskazówek, które warto uwzględnić.

Po pierwsze, należy z wyprzedzeniem dowiedzieć się, czy badanie będzie wymagało podania kontrastu. Jeśli tak, wtedy pacjent musi być na czczo. To ważne, aby wstrzymał się od przyjmowania pokarmów i płynów przez minimum sześć godzin przed całą procedurą.

Kolejny istotny aspekt to pozostawienie w przebieralni swoich rzeczy wraz z całą biżuterią. Mowa tutaj o pierścionkach, kolczykach, ale i również spinkach do włosów, zegarku itd. Najlepiej na samo badanie przyjść w wygodnym ubraniu. Zaleca się także zdejmowanie stanika, jeśli posiada metalowe fiszbiny.

W przypadku mężczyzn najczęściej zdejmuje się pasek z metalową sprzączką. To ważne, ponieważ takie elementy mogą powodować zakłócenia w przenikaniu promieniowania przez ciało. Osobie wykonującej zabieg powinno się również zgłosić posiadanie tatuaży czy dużych zmian na ciele w postaci brodawek itd. Warto również w dniu prześwietlenia zrezygnować z kosmetyków o działaniu rozświetlającym.

Na badanie RTG można umówić się w centrum medycznym enel-med: https://enelsport.pl/rtg/.

RTG jamy brzusznej

Osoby, które udają się na RTG jamy brzusznej, powinny dzień wcześniej zaplanować posiłki lekkostrawne oraz zastosować preparaty, które pozwolą im pozbyć się gazów z całego przewodu pokarmowego. Ważne jest również poranne wypróżnienie przed badaniem, a w razie potrzeby zastosowanie środków o działaniu przeczyszczającym.

W dniu zabiegu należy być na czczo i nie przyjmować żadnych płynów. Szczególnie powinno się pamiętać o napojach gazowanych, kawie i produktach mlecznych. Ważne jest ich wyeliminowanie, aby nie doprowadzić w dniu badania do wystąpienia wzdęć. Lekarz może także zalecić odstawienie papierosów przed prześwietleniem.

RTG klatki piersiowej

Pacjenci, którzy udają się na RTG klatki piersiowej, muszą pamiętać o zdjęciu biżuterii oraz o zaprzestaniu palenia w dniu badania.

RTG kręgosłupa

W przypadku prześwietlenie kręgosłupa trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie. Przede wszystkim tyczy się to konieczności przystąpienia do badania, które ma na celu określić kondycję zdrowotną odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Trzy dni przed RTG należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów — najlepiej nawet do trzech litrów dziennie. Mowa tutaj o wodzie niegazowanej. Konieczna będzie także wspomniana już wyżej dieta lekkostrawna, a jeden dzień przed badaniem przerzucenie się na pokarmy płynne (galaretka czy rosół).

Jakie informacje pacjent musi dostarczyć radiologowi?

Na badanie pacjent musi przyjść z wystawionym, aktualnym skierowaniem. Jeżeli jest w trakcie leczenia lub po chorobie, także powinien poinformować o tym radiologa.

Kolejna bardzo ważna rzecz dotyczy kobiet w ciąży. Wykonywanie u nich badania RTG jest bardzo rzadkie. Unika się go, ponieważ promieniowanie X może mieć bardzo negatywny wpływ na płód. Każda kobieta ciężarna ma obowiązek poinformować o tym radiologa, nim przystąpi on do badania.

Badanie RTG wykonuje się wyłącznie u pacjentów, u których istnieją istotne wskazania do przeprowadzenia tej procedury. Wyniki są bardzo pomocne przy diagnozowaniu wielu chorób, jak rozedma płuc, gruźlica, zmiany nowotworowe, a także wiele nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa, jamy brzusznej, głowy, kości i stawów.

Odpowiedz