Tabletki nasenne – co trzeba wiedzieć

Sen jest niezbędny do zdrowego funkcjonowania organizmu, dlatego nie można ignorować takich problemów. Bezsennością określa się nie tylko problemy z zasypianiem, ale także trudności z utrzymaniem snu oraz częste wybudzanie się.

Gdy zaburzenia snu zaczynają być długotrwałe, konieczne jest wspomaganie snu odpowiednimi preparatami.

Jakie są przyczyny problemów ze snem?

Uznaje się, że szczególnie narażone na zaburzenia snu są osoby w podeszłym wieku, pracujące na zmiany oraz kobiety w okresie klimakterium. Jednak z tymi problemami mogą wzmagać się wszyscy, niezależnie od wieku i płci. Czynników wywołujących bezsenność jest wiele. Jednym z nich może być wpływ środowiska (np. upały, hałas, zmiana strefy czasowej).

Duże znaczenie mają także złe nawyki:

  • jedzenie posiłków przed samym pójściem spać,
  • nieregularne pory snu,
  • nadużywanie alkoholu,
  • spędzanie dużej ilości czasu przed monitorem.

Problemy z zaśnięciem mogą także powodować prozaiczne problemy, jak zbyt wysoka temperatura w sypialni, niewygodny materac lub nieprzyjemna w dotyku pościel.

Przed snem nie zaleca się także spożywania napojów takich jak kawa, herbata i napoje energetyczne, mających działanie pobudzające.

Wpływ na zaburzenia snu mają także zaburzenia psychiczne, stres i podenerwowanie, strach przed bezsennością, a także używki.

Alkohol, uznawany jest za sposób radzenia sobie z bezsennością. Długotrwale spożywanie go może mieć jednak odwrotny skutek, przez odwodnienie, potrzebę oddawania moczu oraz nadmierne pocenie się. Za problemy za snem mogą także odpowiadać choroby somatyczne, związane z ograniczeniem możliwości fizycznych oraz bólem.

Kiedy warto sięgnąć po tabletki nasenne?

Tabletki nasenne, jak wszystkie leki, zawsze powinny zostać omówione z lekarzem. Nie wolno sięgać po nie samemu, zwłaszcza po jednej czy dwóch nieprzespanych nocach. Krótkotrwale problemy z zasypianiem mogą być spowodowane przejściowymi sytuacjami, jak stres lub upał.

Jeśli jednak zaburzenia snu przedłużają się, konieczny jest kontakt z lekarzem, który zleci wykonanie badań. Jeśli lekarz wykluczy możliwość choroby, może zlecić wizytę u psychiatry lub przepisać tabletki na lepszy sen.

W przypadku, gdy problemy z zasypianiem nie są mocno nasilone można zastosować ziołowe preparaty, które przyspieszą proces zasypiania, ale jednocześnie będą całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia.

Tabletki ziołowe czy na receptę?

Do wyboru są dwa rodzaje leków na zaburzenia snu. Pierwsze z nich to tabletki ziołowe, które można kupić w każdej aptece bez recepty. Ich głównym składnikiem są naturalne wyciągi z roślin: melisy, chmielu, dziurawca lub koziołka lekarskiego.
Mają one głównie działanie uspokajające oraz poprawiające trawienie. Tabletki ziołowe nie powodują żadnych skutków ubocznych, ale należy je stosować doraźnie. Jeżeli nie pomagają, a problem się nasila, należy skontaktować się z lekarzem. 
Silniejszymi lekami są tabletki nasenne na receptę. Mogą być stosowane jedynie w uzasadnionym przypadkach, po konsultacji z lekarzem. Dzieli się je trzy grupy różniące się siłą działania oraz budową chemiczną. Są to:

  • benzodiazepiny,
  • barbiturany,
  • niebarbiturowe środki nasenne.

Pod względem klinicznym można je podzielić na ułatwiające zasypianie, przedłużające i pogłębiające sen.

Przeciwwskazania do zażywania leków nasennych

Silne leki nasenne mogą być niebezpieczne. Lekiem przepisywanym w ostateczności jest barbiturana, powodująca silne uzależnienie. Długotrwale zażywanie jej może doprowadzić nawet do śmierci.

W wyniku odstawienia mogą wystąpić niekorzystne objawy, jak omamy, niepokój, bóle brzucha, drgawki oraz silne pocenie się. 

Leki nasenne bezwzględnie nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży. Substancje w nich zawarte silnie oddziałują na płód, mogąc powodować niewydolność oddechową u nowonarodzonego dziecka. Nie można ich także stosować przy karmieniu piersią, oraz gdy występują choroby nerek.

Jak w naturalny sposób poradzić sobie z bezsennością?

Przed zaczęciem korzystania z leków nasennych warto spróbować poradzić z bezsennością samodzielnie. Warto stosować kilka zasad, które wspomogą łatwiejsze zasypianie. Po pierwsze, nigdy nie należy próbować zasnąć na siłę, a jedynie wtedy, gdy odczuwa się senność.

Ważne jest kłaść się i wstawać o tej samej porze, aby organizm mógł wyregulować swój dzienny rytm. Zbyt długie drzemki za dnia (powyżej 15 min) także mogą utrudniać późniejsze zasypianie. Ostatni posiłek powinien być jedzony ok. 2 godziny przed snem oraz nie powinien być ciężki.

Wysiłek fizyczny kilka godzin przed snem znacznie ułatwia zasypianie. Należy unikać alkoholu i nikotyny, zwłaszcza przed snem, ponieważ mają działanie pobudzające.

Odpowiedz