Przedwczesny wytrysk – jak wydłużyć stosunek?

Udane życie seksualne to idealne dopełnienie każdego związku. Niestety bardzo często podczas zbliżenia zmagamy się z różnymi problemami. Do najpopularniejszych należy przedwczesny wytrysk.

Sytuacja jest o tyle poważna, że zbyt szybki finisz sprawia, iż partnerka nie jest w stanie osiągnąć satysfakcji wynikającej ze współżycia. Co zrobić, by rozwiązać problem przedwczesnego wytrysku? Jak go leczyć? Do jakiego lekarza udać się w razie braku poprawy?

Czym jest przedwczesny wytrysk i jak go rozpoznać?

Przedwczesny wytrysk jest jedną z najczęściej występujących zaburzeń seksualnych u mężczyzn. Bardzo często dotyczy on panów rozpoczynających życie seksualne. Brak doświadczenie, zbyt duże pobudzenie – to wszystko powoduje szybką ejakulację.

Niestety bywa i tak, że problem pojawia się w późniejszym czasie. Przedwczesny wytrysk definiujemy jako dysfunkcję, która polega na szybkiej ejakulacji po bardzo niewielkiej stymulacji. Bywa, że zdarza się on w trakcie gry wstępnej, czasami występuje przed rozpoczęciem penetracji.

O zaburzeniu tym możemy mówić w sytuacji, gdy problem pojawia się często i jest uciążliwy dla obojga partnerów.

Czasami mamy jednak do czynienia z subiektywnym odczuwaniem przedwczesnego wytrysku. Zbyt duża ilość filmów dla dorosłych sprawia, że wielu mężczyznom wydaje się, że udany stosunek seksualny powinien trwać kilkadziesiąt minut.

Nie jest to do końca prawidłowe rozumowanie. Długość stosunku zależy od wielu czynników i predyspozycji konkretnej jednostki.

Przedwczesny wytrysk – przyczyny

Jest wiele przyczyn, które sprawiają, że ejakulacja pojawia się zbyt szybko. Przeważnie dotyczą one sfery emocjonalnej. Zdarzają się jednak sytuacje, w których to choroba organiczna powoduje to zaburzenie. W takim przypadku jedynym leczeniem jest pozbycie się tej choroby.

Najczęstsze przyczyny przedwczesnego wytrysku to:

  • młody wiek i małe doświadczenie mężczyzny,
  • zbyt rzadkie lub nieregularne współżycie,
  • problemy natury emocjonalnej, zbyt duże oczekiwania w stosunku do własnej osoby,
  • zaburzenia psychiczne takie jak depresja, stany lękowe, itp.,
  • choroby współistniejące – cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, problemy z prostatą, choroby układu moczowo-płciowego,
  • traumatyczne doświadczenia z przeszłości,
  • zbyt wczesna lub zbyt późna inicjacja seksualna,
  • przyczyny neurobiologiczne – dotyczą głównie aktywności serotoniny.

Niezależnie od przyczyny, która sprawia, że mężczyzna w krótkim czasie finiszuje, zaburzenia ejakulacji potrafią dać w kość nawet najbardziej doświadczonym kochankom.

Bardzo często subiektywna opinia partnerów może mieć niewiele wspólnego z występowaniem faktycznego problemu.

Przedwczesny wytrysk możemy podzielić na kilka grup. Należą do nich:

  • zbyt przedwczesny wytrysk – pojawia się jeszcze przed stosunkiem, a nawet przed rozpoczęciem gry wstępnej,
  • przedwczesny – dochodzi tuż po rozpoczęciu stosunku,
  • zbyt wczesny – mężczyzna kończy po bardzo krótkim czasie, kobieta nie jest usatysfakcjonowana z jakości stosunku.

Jak wydłużyć stosunek domowymi sposobami

Zanim zaczniemy wykorzystywać domowe sposoby takie jak ćwiczenia, warto wykluczyć wszelkie choroby, które do powodują.

Pamiętajmy, że z przedwczesnym wytryskiem zmaga się blisko 30% mężczyzn na całym świecie. Ten wstydliwy problem spędza sen z powiek wielu parom. Czy istnieją domowe sposoby, by przedłużyć stosunek?

Oczywiście, że tak. Bardzo często pomaga zwykła rozmowa z partnerem. Wielu facetów nie zdaje sobie sprawy, że ich partnerki rozumieją problem i są w stanie go zaakceptować. Wiedzą bowiem, że wspólna praca lub nabranie doświadczenia pomoże pozbyć się tej dysfunkcji.

Szczera rozmowa – nazwanie rzeczy po imieniu, dyskusja o swoich potrzebach – to wszystko może sprawić, że opadnie napięcie i seks będzie dłuższy.

Oczywiście rozwiązanie nie zawsze jest tak proste. Warto jednak od tego zacząć. Jak wiele może zdziałać rozmowa, niech świadczy fakt, że wiele osób korzysta z pomocy psychologów, którzy poprzez rozmowę właśnie są w stanie wyleczyć przyczyny psychologiczne przedwczesnego wytrysku.

Ile tak naprawdę powinien trwać stosunek?

Wielogodzinne orgie, które znamy z filmów porno to nie normalne życie. Osoby, które mają kompleksy po ich oglądnięciu powinny wiedzieć, że w normalnych warunkach stosunek trwa przeważnie kilka, maksymalnie kilkanaście minut.

Ważne, by w tym czasie oboje partnerów mogło czerpać z niego przyjemność.

Problem pojawia się w sytuacji, gdy kobieta do osiągnięcia orgazmu potrzebuje dodatkowej stymulacji. W takim przypadku należy zastosować proste ćwiczenia, które wykonać można w domu, a które mają wpływ na opóźnienie wytrysku i przedłużenie stosunku.

leczenie przedwczesnego wytrysku nie musi być trudne
Szczera rozmowa może pomóc w rozwiązaniu problemy z przedwczesnym wytryskiem.

Statystycznie rzecz ujmując, średni stosunek trwa od 3 do 7 minut. To czas wystarczający do osiągnięcia satysfakcji dla większości osób. Badania przeprowadzone przez pof. Zbigniewa Izdebskiego mówią natomiast, że średni czas zbliżenia w naszym kraju wynosi około 13 minut [1]Badanie Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy Seksualność Polaków 2011.

Są to oczywiście dane statystyczne, część par mówiąc o długości ich zbliżenia myśli nie tylko o samym stosunku, ale także grze wstępnej.

Najpopularniejsze ćwiczenia na opóźnienie wytrysku

Jest kilka ćwiczeń, które mogą wpłynąć na znaczne opóźnienie wytrysku i poprawienie satysfakcji seksualnej obojgu partnerów.

Ćwiczenia są bezpieczne i bardzo często odnoszą pożądany efekt. Niektóre z nich wykonuje sam mężczyzna, inne powinny odbywać się przy współpracy partnerki.

Stosowanie ćwiczeń przyczynia się do opóźnienia wytrysku, ma też wpływ na poprawę życia seksualnego. Jest wskazane w stanach zaburzenia erekcji. Ćwiczenia można stosować całe życie, można jednak korzystać z nich tylko w sytuacji, gdy dopadają nas zaburzenia wytrysku.

Start-stop – od tej metody warto zacząć

Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń na przedłużenie stosunku jest metoda „start-stop”. Ćwiczyć możemy w trakcie masturbacji, metoda polega na doprowadzeniu się do punktu poprzedzającego wytrysk.

W tym momencie należy przerwać masturbację na kilka chwil. Po ochłonięciu cały proces zaczynamy od nowa. Wystarczy 4-5 cykli, by doprowadzić ćwiczenie do końca.

To ćwiczenie dość szybko uczy kontroli nad wytryskiem. Efekty pojawiają się dość szybko.

Metoda 9-ciu pchnięć

Jedna z metod, którą możemy praktykować w trakcie stosunku. Wymaga pewnego skupienia, należy bowiem liczyć cykle, które składać się będą z pchnięć głębokich i płytkich.

Metoda polega na wykonywaniu:

  • 9 pchnięć płytkich i 1 głębokiego,
  • 8 pchnięć płytkich i 2 głębokich,
  • 7 pchnięć płytkich i 3 głębokich,
  • 6 pchnięć płytkich i 4 głębokich,
  • 4 głębokich i tak aż do 1 płytkiego i 9 głębokich.

Należy pamiętać, by nie przesadzać z tempem. W trakcie tego ćwiczenia na wytrysk przedwczesny można wykonywać krótkie przerwy.

Warto potraktować to ćwiczenie jako fajną zabawę z partnerem. Brak przesadnego napięcia sprawi, że technika ta może przerodzić się w całkiem fajne zbliżenie.

Ćwiczeni mięśni kegla – długofalowe efekty

Ćwiczenia mięśni kegla to kolejna metoda, która jest niezwykle pomocna do kontrolowania swojego wytrysku. Dobrze wytrenowane mięśnie dna miednicy to niemal gwarancja długiego stosunku.

Jak je ćwiczyć, by efekty pojawiły się możliwie szybko? Polegają na wykonywaniu 30 serii szybkich skurczów i rozluźnień mięśni dna miednicy. W kolejnym kroku należy wykonać długie, przynajmniej 10-sekundowe skurcze.

Przeczytaj też: Kulki gejszy czyli jak wzmocnić mięśnie kegla u kobiet?

W ten sposób ćwiczyć można nawet dwa razy dziennie, stopniowo zwiększając ilość powtórzeń. Efekty nie pojawiają się od razu, trzeba na nie poczekać kilka tygodni.

Metoda APE

To zestaw ćwiczeń, które połączone z odpowiednimi bodźcami płynącymi z naszej wyobraźni pomaga walczyć z zaburzeniami seksualnymi.

Odpowiednio wykonywane masaże, sterowanie własną wyobraźnią mają pomóc rozprawić się z problemem nawet w 4 tygodnie.

Metoda trzech palców – wydłużenie stosunku o kilka minut od zaraz

Innym ćwiczeniem wartym uwagi jest metoda trzech palców. Polega ona na uciskaniu miejsca, które znajduje się pomiędzy jądrami a odbytem(centralna część krocza). Po ucisku odczekujemy aż podniecenie opadnie.

Ten sposób może doprowadzić do szybkiego wydłużenia stosunku nawet o kilka minut.

Czy warto stosować leki na opóźnienie wytrysku?

Jak leczyć przedwczesny wytrysk z wykorzystaniem środków farmakologicznych? W aptekach znajdziemy sporo środków w postaci żelów i kremów, które mają delikatnie znieczulić członka.

W zdecydowanej większości są to leki bez recepty, które możemy stosować wedle własnego uznania. Efekt znieczulenia, który uzyskujemy po ich aplikacji sprawia, że w trakcie stosunku mężczyzna nie odczuwa tak dużego podniecenia i może lepiej kontrolować wytrysk.

Takie preparaty mogą pomóc w kontroli przedwczesnego wytrysku. Ich stosowanie przeważnie nie wiąże się z wystąpieniem skutków ubocznych.

Rozsądne używanie takich wspomagaczy może odnieść korzystny efekt i pokazać, że problem w zdecydowanej większości tkwi w naszej głowie.

Farmakologia połączona z psychoterapią czyli skuteczne leczenie

Bardzo częstą przyczyną przedwczesnego wytrysku są problemy natury psychicznej. Depresja, nerwica czy stany lękowe to choroby, które mogą wpływać nie tylko na nasz stan emocjonalny, ale także na przedwczesną ejakulację.

W takich sytuacjach częstym wyjściem jest połączanie psychoterapii oraz farmakoterapii. Do leczenia zaburzeń tego typu stosuje się leki z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

Często można spotkać się z zaleceniem używania maści z lidokainą, które należy stosować przed stosunkiem. Mają działanie znieczulające i zmniejszają wrażliwość na bodźce.

Stosowanie inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny to jednak pomoc doraźna. W celu zlikwidowania prawdziwych przyczyn zalecana jest również psychoterapia. Często wykorzystywana jest w tym celu terapia par. Tutaj wszystko zależy od tego, jakie są przyczyny przedwczesnego wytrysku.

W przypadku innych problemów ze zdrowiem takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy choroby prostaty zaleca się kontrolę chorób będących przyczyną zaburzeń seksualnych.

Zdrowa dieta i aktywność fizyczna również mogą pomóc

Wiele osób zapomina jak istotną rolę w naszym życiu odgrywa zdrowa dieta, aktywność fizyczna i odpowiednia ilość snu.

Wysiłek fizyczny wspomaga dotlenienie naszego organizmu. Organizm dotleniony to intensywniejsze doznania seksualne. Nadmiar używek w naszym życiu to częsty powód zaburzeń seksualnych. Czasami powodują one przedwczesny wytrysk.

Pamiętajmy, że mogą one również wpływać na potencję i libido. Problemy ze wzwodem to także częsty objaw nadużywania alkoholu.

Rezygnacja z używek może przyczynić się do redukcji przedwczesnego wytrysku.

Czy możliwa jest całkowita kontrola wytrysku?

Jest wiele sposobów leczenia przedwczesnego wytrysku, ale czy można nauczyć się go kontrolować, by móc skończyć dokładnie w momencie, który uważamy za stosowny?

Każdy mężczyzna może nauczyć się kontrolować wytrysk. Sterowanie nim jest trudne jednak możliwe do wypracowania.

Jeśli chcesz nauczyć się kontrolować swój wytrysk, musisz dokładnie poznać mechanizmy, które nim kierują. Nauka znaków, które wysyła nasze ciało w trakcie aktu seksualnego to podstawa, która pozwoli w dowolnym momencie wstrzymać wytrysk.

Zmiana tempa, zatrzymanie w chwilowym bezruchu – to wszystko może pomóc kontrolować przedwczesny wytrysk. Do tego potrzeba jednak odrobiny doświadczenia i…. praktyki!

To właśnie częste współżycie wydaje się podstawą, by wypracować odpowiednie mechanizmy do kontrolowania ejakulacji.

Pamiętaj – praktyka czyni mistrza

Przedwczesny wytrysk bardzo często jest zmorą młodych mężczyzn, którzy dopiero rozpoczynają swoje życie seksualne. Bardzo często przytrafia się zaraz po rozpoczęciu penetracji. Nie ma w tym jednak nic dziwnego.

Silne pobudzenie, brak doświadczenia i przeświadczenie, że muszą wytrzymać przynajmniej kilkanaście minut, by zaspokoić swoją kochankę sprawia, że nie wytrzymują nawet kilku chwil.

Polecamy: Słabe libido u kobiet? Jak sobie z nim poradzić?

Zamiast szukania przyczyny i leczenia, bardzo często wystarczy odrobina praktyki. Częstsze uprawianie seksu, zrozumienie ze strony partnerki i odrobina pewności siebie – to wszystko sprawia, że przedwczesny wytrysk bardzo szybko odejdzie w niepamięć.

Warto o takich problemach rozmawiać z partnerką i wspólnie szukać dobrego rozwiązania. Pamiętajcie, że przedwczesny wytrysk to wasz wspólny problem, który dość łatwo można rozwiązać łącząc siły. Praktyka to podstawa, która zapewni wydłużenie stosunku i większą satysfakcję dla obojga partnerów.

Przedwczesny wytrysk, problem, który może niszczyć związki!

Ten z pozoru błahy dyskomfort może mieć poważne konsekwencje. Jakość życia seksualnego ma ogromny wpływ na relacje między partnerami. Jeśli przedwczesny wytrysk zaburza satysfakcję, która powinna płynąć z tej dziedziny życia, mogą pojawić się frustracje i wzajemne pretensje.

Taki stan rzeczy ma bezpośredni wpływ na każdy związek!

Nie warto więc zamiatać problemu pod dywan i udawać, że go nie ma. Zastosowania odpowiednich ćwiczeń, szczera rozmowa czy wreszcie wizyta u lekarza – to wszystko może pomóc w pozbyciu się przedwczesnego wytrysku.

Pamiętajmy, że problem z przedwczesnym wytryskiem to spore obciążenie psychiczne dla mężczyzn i ich partnerów. [2]David L. Rowland, Donald L. Patrick, Margaret Rothman, and Dennis D. Gagnon – The Psychological Burden of Premature Ejaculation

Kiedy udać się do lekarza? Jaki specjalista będzie odpowiedni?

Jeśli domowe metody na wydłużenie stosunku nie przynoszą odpowiednich rezultatów, warto zastanowić się nad wizytą u specjalisty.

Wybór lekarza wbrew pozorom nie jest taki oczywisty. Problemem zajmuje się kilku specjalistów.

W zależności od przyczyny przedwczesny wytrysk można leczyć u specjalistów takich jak:

  • seksuolog,
  • urolog,
  • psycholog,

W przypadku, gdy podejrzewamy przyczynę organiczną warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wykona podstawowe badania i pokieruje do odpowiedniego specjalisty.

Pamiętaj, że przedwczesny wytrysk to nie problem, którego należy się wstydzić. Jeśli zaburza on Twoje życie seksualne i domowe sposoby niewiele pomagają, warto skonsultować go z lekarzem.

Przedwczesny wytrysk bez względu na przyczynę, jest zawsze do wyleczenia!

Przypisy:

Przypisy:
1Badanie Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy Seksualność Polaków 2011
2David L. Rowland, Donald L. Patrick, Margaret Rothman, and Dennis D. Gagnon – The Psychological Burden of Premature Ejaculation

Komentarzy

  1. marek
  2. Marek

Odpowiedz