Kobiece libido – jak zwiększyć ochotę na seks w każdym wieku?

Lekarze alarmują – ponad 40% mężatek w naszym kraju cierpi na zaburzenia libido. Problem nie dotyczy jednak wyłącznie kobiet starszych ale także 20-30 letnich pań, które mają coraz mniej ochoty na seks. Co zrobić by poprawić swoje libido? Czy są jakieś domowe sposoby by rozwiązać ten problem raz na zawsze?

Czym jest kobiece libido i dlaczego czasami spada?

Libido to nic innego jak nasz apetyt na seks, który ulega różnego rodzaju wahaniom w zależności od stanu emocjonalnego, wieku czy poziomu hormonów. Kobiece libido to bardzo złożony mechanizm, który nie zawsze działa tak, jak byśmy tego chciały.

Jest wiele przyczyn, które mają wpływ na obniżenie sprawności seksualnej kobiet. Do najpopularniejszych zaliczyć możemy:

 • menopauzę,
 • zły stan psychiczny,
 • przemęczenie,
 • cukrzyca i inne choroby przewlekłe,
 • chwilowe spadki nastroju,
 • zła dieta,
 • ciąża,
 • zaburzenia hormonalne,
 • przyjmowanie niektórych leków.

Ciekawostka:
Wzrost libido kobieta odczuwa podczas dni płodnych, tuż przed owulacją.

Domowe sposoby na libido bywają czasem bardzo skuteczne!

W przypadku, gdy problemy nie są zbyt nasilone warto spróbować kilku domowych sposobów, które mogą szybko rozwiązać problemy z kobiecym libido. Zmiany dietetyczne czy delikatna modyfikacja naszego stylu życia mogą sprawić, że problem zniknie szybciej, niż się pojawił.

Co robić by poprawić swoją kondycję seksualną i zwiększyć ochotę na seks?

 • Zacznij się ruszać – brak ruchu, siedzący tryb życia i bierny odpoczynek; to wszystko ma ogromny wpływ na poziom naszego libido. Poranny jogging, wizyta na basenie czy szybki spacer poprawią nastrój i mogą przyczynić się do zwiększenia libido nie tylko u kobiet.
 • Jedz zdrowo – zapomnij o jedzeniu na mieście, ugotuj coś zdrowego, staraj się nie nadużywać tłuszczu, ogranicz cukier, nie nadużywaj alkoholu i innych używek.
 • Wysypiaj się – tak, długość i jakość snu mają ogromne znaczenie dla naszego popędu seksualnego. Nie chodzi wcale o to by spać 12 godzin – najważniejsze, by kłaść się spać z „czystą” od myśli głową. Jeśli cierpisz na bezsenność warto zastosować podstawowe techniki relaksacyjne. Jeśli chcesz dobrze wypocząć kładź się spać do godziny 22 i zapewnij sobie możliwość 8 godzinnego snu, który zapewni maksymalny wypoczynek.
 • Zadbaj o swój nastrój – bardzo często to właśnie zły nastrój jest przyczyną waszych problemów; zadbaj więc o to, by go poprawić. Zakupy? Wizyta u fryzjera lub kosmetyczki? Zrób to, na co masz ochotę i wreszcie się uśmiechnij!

Czasami tak niewiele wystarczy, by wywrócić  swoje libido do góry nogami. Relaks, ruch na świeżym powietrzu czy zmiana diety na zdrowszą mogą sprawić, że szybko zapomnisz o swoim problemie i poczujesz wielką ochotę na seks!
nie tylko tabletki poprawiają libido dziewczynom

Ziołowe tabletki na popęd seksualny dla pań

W aptekach i drogeriach znaleźć można sporo preparatów, które mają stymulować nasze libido i sprawiać, że apetyt na seks będzie rósł z każdą kolejną tabletką(przynajmniej w teorii). Czy warto kupować takie preparaty?

Większość tego typu środków wykorzystuje dobroczynne działanie l-argininy. Jest ona aminokwasem, który uczestniczy w przemianach azotowych, które zachodzą w organizmie każdego człowieka. Powoduje przekrwienie narządów płciowych, co wpływa na odczuwanie doznań w trakcie stosunku. Jako dodatek w tego typu środkach pojawia się często:

 • kłącze imbiru – pomaga w utrzymaniu sprawności seksualnej, dobrze działa zarówno na kobiety, jak i mężczyzn,
 • korzeń maca – cenne źródło antyoksydantów, głównie flawonoidów oraz antocyjanów. Bardzo często wykorzystywany w suplementach na libido,
 • miłorząb japoński – bioflawonoidy zawarte w tej roślinie działają rozluźniająco na naczynia krwionośne, poprawia ukrwienie narządów płciowych,
 • wyciąg z żeń szenia – znany od tysięcy lat afrodyzjak, który w naturalny sposób zwiększa libido,
 • kora cynamonowa – wykorzystywana nie tylko w suplementach, ale także olejkach eterycznych, które zwiększają pożądanie u obojga partnerów.

Wszystkie te składniki w większy lub mniejszy sposób oddziałują na nasze libido i mogą przynieść pewną poprawę.

Czy warto kupić takie produkty? Oczywiście, warto spróbować ziół – mają one dobroczynne działanie na nasz organizm. Czy warto płacić za gotowe tabletki, które bardzo często są drogie? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sama.
zioła moga zwiększać libido nie tylko u kobiet
Osobną kwestią jest tzw. „viagra dla kobiet”, czyli Flibanseryna. Eksperci odkryli, że przyjmowanie flibanseryny[1], która była pierwotnie wykorzystywana do walki z depresją zwiększa pożądanie u kobiet. Niestety w trakcie rejestracji tego preparatu dopatrzono się pewnych nieścisłości i trudno powiedzieć kiedy flibanseryna trafi do sprzedaży w Polsce.

Libido wzrasta wraz z… wiekiem?!

Najnowsze badania jednoznacznie pokazują, że kobiece libido wzrasta wraz z wiekiem. Grupę kontrolną kobiet podzielono według wieku na trzy grupy:

 1. do 26 lat,
 2. w przedziale od 27 do 45 lat,
 3. 45 lat i więcej.

Z przeprowadzonych ankiet jednoznacznie wynikało, że najbardziej aktywna seksualnie jest druga grupa czyli kobiety do 45 roku życia. Skąd to się bierze? Wydaje się, że główny wpływ na taki stan rzeczy ma fakt, że kobiety po trzydziestce są bardziej świadome swoich potrzeb. Dobrze znają swoje ciało i dokładnie wiedzą czego chcą od życia. To sprawia, że ich życie seksualne jest zdecydowanie lepsze.

Zdecydowanie najgorzej wypadają panie w wieku powyżej 57 lat[2], które zadeklarowały, że nie uprawiają seksu wcale lub ich aktywność jest mocno ograniczona.

Pamiętaj!
Wypoczynek i zdrowy sen wpływa pozytywnie na kobiece libido w każdym wieku!

Seks po menopauzie – jak zwiększyć libido w starszym wieku?

Menopauza to okres, w którym dochodzi do spadku stężenia estrogenów i progresteronu, co jest głównym powodem spadku lido u kobiet w starszym wieku. Okres ten wiąże się także z zaburzeniami nastroju(depresja okołomenopauzalna), czy innymi przykrymi dolegliwościami, które utrudniają współżycie(np. suchość pochwy).

Jeśli dodamy do tego problemy z osiągnięciem orgazmu jasne staje się, że zainteresowaniem seksem zaczyna stopniowo spadać.

W aptekach znajdziemy wiele preparatów, które powinny złagodzić te dolegliwości. W pierwszej kolejności warto zastosować domowe sposoby na poprawę libido. Zmień swoje nastawienie, więcej odpoczywaj i dbaj o dobre samopoczucie. Dzięki temu szybciej wrócisz do lepszej sprawności seksualnej.

Jeśli problem nie zniknie warto zastanowić się nad wizytą u specjalisty. Istnieje wiele metod na farmakologiczne poprawienie libido – w ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się wykorzystanie terapii z wykorzystaniem testosteronu[3], ma to prowadzić do poprawy funkcji seksualnych u kobiet po menopauzie. Taka terapia bardzo często przynosi sporą poprawę.
nie rezygnuj z seksu po menopauzie!

Do kogo zwrócić się po pomoc, jeśli domowe metody nie pomagają?

Pamiętaj, że z każdym problemem dotyczącym libido możesz zwrócić się do lekarza, który pomoże dobrać odpowiednie leczenie. Do jakiego specjalisty warto wybrać się przy problemach z libido?

Wszystko zależy od przyczyny problemów, jeśli winne są hormony – pomoże ginekolog. W pozostałych przypadkach pomoc uzyskasz u seksuologa lub psychologa. Pamiętaj, by nie bać się prosić o pomoc. Każdy przypadek jest inny. To, że koleżance pomogły ziołowe tabletki dla kobiet wcale nie znaczy, że pomogą również tobie. Jeśli nie jesteś w stanie poradzić sobie z problemem sama, udaj się do specjalisty.

[1] – S.M. Stahl, B. Sommer, K.A. Allers. Multifunctional pharmacology of flibanserin: possible mechanism of therapeutic action in hypoactive sexual desire disorder.
[2] – https://www.health.harvard.edu/womens-health/yes-you-can-have-better-sex-in-midlife-and-in-the-years-beyond
[3] – https://research.monash.edu/en/publications/testosterone-and-sexual-desire-in-women

Komentarzy

 1. kasiak1980
 2. Jagnaa

Odpowiedz