Żele intymne – czym są i w jakiej sytuacji powinniśmy je stosować?

Żele intymne są preparatami, które mają nawilżać i chronić przed uszkodzeniami skórę okolic intymnych. Bardzo często w ich składzie znaleźć można dodatki wzmagające doznania. Czym tak naprawdę są i w jakiej sytuacji powinniśmy stosować żele intymne dla kobiet i mężczyzn?

Czym są żele intymne (lubrykanty)?

Lubrykanty są środkami przeznaczonymi dla kobiet mających problemy z suchością pochwy. Coraz częściej są jednak stosowane przez osoby chcące zmaksymalizować odczucia w trakcie stosunku. Mają działanie nawilżające, ale skład niektórych środków może też zapewnić właściwości przeciwzapalne. Żele intymne coraz częściej wykorzystywane są z akcesoriami typowo erotycznymi, takimi jak np. kulki gejszy czy wibratory.

Można je podzielić na dwie grupy:

  • żele na bazie wody – posiadają pH zbliżone do pH pochwy, są bezpieczne i zapewniają przyjemne nawilżenie. Ich podstawową wadą jest szybkie wchłanianie, co może powodować konieczność wielokrotnego stosowania w trakcie stosunku.
  • lubrykanty na bazie silikonu – zapewniają zdecydowanie większy poślizg od żeli wodnych. Są trwałe i często wykorzystuje się je do stosunku analnego. Są bezpieczne dla prezerwatyw, ale nie powinno się ich stosować w połączeniu z silikonowymi akcesoriami.
  • żele intymne na bazie olejów – są spotykana coraz rzadziej, bo posiadają kilka wad. Największą jest możliwość uszkadzania prezerwatyw. Ponadto są bardzo tłuste i nie nadają się do stosowania wewnętrznego. Bardzo dobrze sprawdzają się jednak jako dodatek do masażu (niekoniecznie intymnego).

Kiedy należy rozważyć stosowanie żeli intymnych?

Żele intymne cieszą się coraz większą popularnością, bo ze względu na liczne dodatki poprawiają jakość stosunku i redukują problemy związane z suchością pochwy. Dolegliwość ta bardzo często obniża jakość stosunku seksualnego, powoduje dyskomfort, a nawet ból. Brak naturalnego nawilżenie sprawia, że kobieta częściej narażona jest na infekcje intymne.

Stres, zmęczenie, przyjmowanie niektórych leków a także menopauza i doustne środki antykoncepcyjne – to wszystko może zaburzać naturalne nawilżenie pochwy i utrudniać odbycie stosunku. Dobrze dobrane żele intymne całkowicie rozwiązują problem suchości i chronią przed otarciami oraz zapobiegają podrażnieniom naskórka.

Lubrykanty są podstawowym wyposażeniem partnerów, którzy chcą zdecydować się na stosunek analny. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że odbyt w przeciwieństwie do pochwy nie posiada własnego nawilżenia, dlatego tak ważne jest zastosowanie lubrykantu.

Decydując się na zakup żeli intymnych warto sprawdzać ich skład i wybierać produkty jak najbardziej naturalne. Rozwiążą one problem suchości i będą całkowicie bezpieczne dla obojga partnerów.

Lubrykanty stymulujące – sposób na lepszy orgazm?

Jednym z najczęściej wybieranych żeli intymnych są produkty posiadające właściwości stymulujące. Odpowiedni dobrany skład może sprawić, że działają one chłodząco lub rozgrzewająco, co bardzo często zwiększa doznania w trakcie stosunku seksualnego.

Lepsze uwrażliwienie na bodźca sprawia, że można szybciej osiągnąć orgazm. Wiele osób twierdzi, że może on być też mocniejszy niż zazwyczaj.

Czy żele intymne faktycznie zapewniają lepsze doznania? Większość osób, które stosują takie preparaty doceniają ich działanie, ale należy zaznaczyć, że sam żel intymny nie sprawi, że kobieta osiągnie orgazm. Lubrykanty potęgują doznania, ale bardzo ważna jest jakość stosunku, nastawienie partnerów i klimat, jaki pomiędzy nimi się wytwarza. Samo zastosowanie żelu na pewno nie zapewni orgazmu, jeśli nie zadbamy o pozostałe elementy sztuki miłosnej.

Wybierając lubrykanty stymulujące musimy dopasować je do własnych preferencji. Niektórzy z nas preferują właściwości chłodzące, innym przypadnie do gustu uczucie delikatnego mrowienia, a jeszcze innym narastające ciepło w okolicy miejsc intymnych. Warto więc przetestować kilka produktów, by na końcu wybrać ten, zapewniający najlepsze doznania.

Żele intymne w ciąży – czy można je stosować?

Ciąża to czas, w którym ciało kobiety ulega sporej przemianie. Bardzo duże zmiany w sferze hormonalnej sprawiają, że część pań boryka się w tym czasie z suchością pochwy. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie żeli intymnych nawilżających.

Bardzo ważne, by w tym okresie stosować wyłącznie preparaty na bazie wody, które są bezpieczne i szybko rozwiązują problem suchości. Pamiętajmy jednak, by przed zastosowaniem takich żeli przeczytać ulotkę, a najlepiej skonsultować się ze swoim ginekologiem.

Lubrykanty dla kobiet w ciąży bardzo często w swoim składzie zawierają kwas mlekowy, który poprawia mikroflorę pochwy i zapobiega powstawaniu infekcji intymnych. Pamiętaj jednak, że w ciąży należy szczególną uwagę przywiązywać do składu danego preparatu.

Idealny miejscem zakupu żeli intymnych dla kobiet w ciąży jest apteka, gdzie można zasięgnąć porady farmaceuty i dostosować żel intymny do swoich potrzeb.

Jak stosować żele intymne?

Żele intymne powinniśmy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami producenta danego środka. Przeważnie nanosi się ich niewielką ilość na okolice miejsc intymnych zaraz przed stosunkiem. Możne odbyć się to w połączeniu z delikatnym masażem, co tylko pobudzi zmysły i uatrakcyjni stosunek.

Żele intymne coraz częściej używane są też przez kobiety aktywne fizycznie. Jazda na rowerze, intensywny wysiłek fizyczny czy jazda konna – to wszystko może nasilać suchość pochwy. Jeśli zależy nam na odpowiednim nawilżeniu, warto sięgnąć właśnie po żele intymne dla kobiet aktywnych. Zapewnią one dobre efekty, a kupić można je właściwie w każdej aptece.

Należy pamiętać, by przed użyciem sprawdzić datę przydatności lubrykantu. Niektóre żele tracą swoje właściwości po 2-3 miesiącach od otwarcia. Powinniśmy więc zawsze przed użyciem zapoznać się z ulotką danego preparatu.

Czy warto stosować żele intymne?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, czego od nich oczekujemy. Jeśli naszym problemem jest słabe nawilżenie okolic intymnych, żele intymne przyniosą szybką ulgę i poprawią komfort stosunku. Ich stosowanie w takim przypadku jest bardzo wskazane.

Całkiem odrębnym tematem jest stosowanie żeli intymnych w celu zwiększenia doznań seksualnych. Tutaj opinie kobiet i mężczyzn są podzielone. Część osób faktycznie potwierdza, że dzięki nim ich życie seksualne zmieniło się na lepsze. Inni natomiast zdecydowanie bardziej preferują seks bez dodatkowego nawilżenia.

Wydaje się jednak, że jedynym sposobem sprawdzenia, czy dany produkt faktycznie zapewni nam więcej doznań jest jego przetestowanie na własnej skórze. Zamiast więc szukać informacji czy warto stosować żele intymne, trzeba je najnormalniej w świecie wypróbować.

Odpowiedz