Posiew moczu – nie tylko przy infekcjach, jaka cena?

Posiew moczu jest prostym badaniem, które może pomóc w identyfikacji mikroorganizmów bytujących w naszym układzie moczowym. Wykonując badanie z antybiogramem, możemy dokładnie sprawdzić, które leki wyleczą infekcję.

Co to jest Posiew Moczu?

Posiew moczu to badanie mikrobiologiczne zlecone pacjentom w ramach diagnostyki. Procedura ta polega na hodowli próbki moczu, co umożliwia rozpoznanie mikroorganizmów, które mogą być sprawcami infekcji. Bardzo często jest ono zlecane w sytuacji, gdy ogólne badanie moczu wykazuje nieprawidłowości.

Mocz jest produkowany w nerkach, gdzie krew jest filtrowana, a końcowe produkty przemiany materii, takie jak kreatynina, mocznik, kwas moczowy, a także zanieczyszczenia i substancje obce (np. metabolity leków), są usuwane.

Mocz jest następnie transportowany z nerek (przez moczowody) do pęcherza moczowego, a w kolejnym etapie do cewki moczowej, skąd jest wydalany na zewnątrz organizmu. W przypadku zakażeń tych narządów, w moczu można stwierdzić obecność patogenów, najczęściej bakterii (np. Escherichia coli, Klebsiella spp., Staphylococcus spp.), rzadziej grzybów lub wirusów.

Co Wykrywa Posiew Moczu?

Posiew moczu pozwala ustalić przyczynę oraz zidentyfikować rodzaj patogenu odpowiedzialnego za infekcję układu moczowego.

Dzięki uzyskanemu wynikowi, możliwe jest włączenie skutecznej terapii, dopasowanej do stanu klinicznego pacjenta.

Niestety na wyniki posiewu moczu trzeba poczekać przynajmniej 5-7 dni.

Wskazania do Wykonania Posiewu Moczu

Badanie jest zazwyczaj wykonywane na zlecenie lekarza. Najczęstszym wskazaniem jest podejrzenie zakażenia układu moczowego (ZUM), które szczególnie często występuje u kobiet w ciąży, osób starszych i pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą.

Objawy, które mogą świadczyć o infekcji układu moczowego, to między innymi:

  • dolegliwości bólowe podczas mikcji,
  • uczucie parcia na mocz,
  • uczucie zalegania moczu w pęcherzu, bezpośrednio po jego oddaniu,
  • zmiany w obrębie zapachu i barwy moczu,
  • ból w podbrzuszu,
  • ból w okolicy lędźwiowej,
  • obecność krwi w moczu.

Przygotowanie do Posiewu Moczu

Aby wynik badania był wiarygodny, wymagane jest odpowiednie przygotowanie. Należy zaopatrzyć się w aptece w specjalny, jałowy pojemnik na mocz, który posłuży do dostarczenia próbki do laboratorium.

Mocz do analizy powinien być pobrany rano, bezpośrednio po nocnym odpoczynku. Przed pobraniem próbki należy dokładnie umyć ręce oraz okolicę intymną, a następnie osuszyć je za pomocą papierowego ręcznika.

Mocz do posiewu powinien pochodzić ze środkowego strumienia, co oznacza, że początkową porcję należy oddać do toalety, następnie niewielką ilość zabieramy do próbki do jałowego pojemnika, a końcową porcję ponownie do toalety. Przygotowaną próbkę zaleca się dostarczyć do laboratorium jak najszybciej.

Wynik Badania Posiewu Moczu

W przypadku posiewu moczu, wynik badania może być dodatni lub ujemny, co zależy od stwierdzenia lub braku obecności bakterii w dostarczonej próbce. Wynik ujemny wskazuje, że nie wykryto obecności drobnoustrojów podczas analizy.

Z kolei wynik dodatni potwierdza, że u pacjenta występuje zakażenie układu moczowego przez patogeny. Ich liczba jest na tyle duża, że formują one kolonie, czyli liczne skupiska bakterii, które wywołują konkretne objawy chorobowe.

Posiew moczu może być wykonywany z antybiogramem lub bez, wtedy w przypadku wykrycia bakterii konieczne jest dodatkowe oznaczenie, określające wrażliwość danego szczepu na poszczególne warianty antybiotyków. Interpretację wyników należy pozostawić lekarzowi.

Odpowiedz