Badanie Homocysteiny – po co robić, jaka cena?

Zdrowie jest naszym najcenniejszym skarbem, a regularne badania są kluczem do jego utrzymania. Dzisiaj skupimy się na jednym z nich – badaniu homocysteiny, które pomaga monitorować stan naszego organizmu i może wskazać na potencjalne zagrożenia dla naszego zdrowia.

Czym jest homocysteina?

Homocysteina to aminokwas siarkowy, który powstaje w organizmie człowieka w wyniku przemian fizjologicznych metioniny. Jest ona transportowana do osocza krwi, gdzie jej stężenie jest regulowane przez wątrobę, z udziałem witamin z grupy B: B6, B9 (kwasu foliowego) oraz B12. Nadmiar homocysteiny jest usuwany przez nerki.

Homocysteina odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju komórek oraz regeneracji uszkodzonych tkanek. Jednak jej nadmiar wpływa niekorzystnie na nasz organizm – zwiększa ryzyko powstania niedoczynności tarczycy oraz chorób sercowo-naczyniowych, takich, jak np. miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zawał serca czy udar mózgu.

Kiedy warto wykonać badanie homocysteiny?

Badanie poziomu homocysteiny jest zalecane przede wszystkim dla osób, które są w grupie ryzyka. Należą do niej osoby z niedoborem kwasu foliowego oraz witamin B12 i B6, z niewydolnością nerek, cierpiące na choroby sercowo-naczyniowe, po przebytym zawale lub udarze, z historią chorób układu krążenia w rodzinie, z podejrzeniem homocysteinurii (genetyczna choroba zaburzeń przemiany homocysteiny), z niedoczynnością tarczycy oraz ze schorzeniami wątroby.

Badanie homocysteiny jest również zalecane dla osób w podeszłym wieku i niedożywionych. Dla własnego bezpieczeństwa warto wykonać raz w roku bez skierowania badanie poziomu homocysteiny.

Jak wygląda badanie homocysteiny?

Badanie homocysteiny polega na pobraniu próbki krwi z żyły pacjenta. Próbka powinna być pobrana rano, na czczo, najlepiej tuż po całonocnym wypoczynku. Wiarygodność badania zależy od tego, jak szybko pobrana próbka zostanie zbadana, gdyż poziom homocysteiny w osoczu jest dość niestabilny.

Jeśli wynik pomiaru jest niekorzystny, lekarz może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne. Najczęściej wykonuje się test na obecność mutacji genu MTHFR – badania wykazały, że odpowiada on za utrzymywanie prawidłowego stężenia homocysteiny w krwiobiegu. Jego mutacja powoduje obniżenie wchłaniania kwasu foliowego, przez co wzrasta poziom homocysteiny.

Czy badanie jest bezpieczne?

Badanie homocysteiny jest bezpieczne i nieinwazyjne, ponieważ polega na pobraniu próbki krwi. Jednak, jak w przypadku każdego badania krwi, istnieje niewielkie ryzyko powiązane z pobraniem krwi, takie jak siniaki, infekcje lub zawroty głowy.

Jakie są normy poziomu homocysteiny we krwi?

Norma stężenia homocysteiny we krwi wynosi od 7 do 10 moli/litr. Jednak wynik 15 moli/litr nie musi oznaczać, że mamy do czynienia z chorobą.

Interpretacją wyników powinien zawsze zajmować się lekarz prowadzący.

Wysoki poziom homocysteiny, czyli powyżej 20-30 moli/litr oznacza znaczne zwiększenie ryzyka wystąpienia miażdżycy tętnic i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.

Jak obniżyć poziom homocysteiny?

Można obniżyć poziom homocysteiny poprzez:

  • Rezygnację z używek
  • Prowadzenie aktywnego trybu życia
  • Stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety

Dodatkowo, na zmniejszenie stężenia homocysteiny wpływa korzystnie regularna aktywność fizyczna oraz ograniczenie spożywania nabiału i produktów wysokobiałkowych. Właściwie skomponowany jadłospis, dostarczający naturalnych i dobrze przyswajalnych składników pozwala skutecznie zmniejszyć stężenie homocysteiny we krwi.

Ceny badania homocysteiny

Cena badania homocysteiny może się różnić w zależności od wybranego laboratorium oraz lokalizacji placówki. Waha się od 40 do 110 złotych. Badanie wykonane ze skierowaniem przez lekarza specjalistę jest refundowane przez NFZ.

LaboratoriumCena
Diagnostyka101 zł
ALAB119 zł
Synevo90 zł

Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze. Regularne badania, takie jak badanie poziomu homocysteiny, mogą pomóc w wykryciu potencjalnych problemów zdrowotnych na wczesnym etapie, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Odpowiedz