Badanie włosa – jakich informacji nam dostarcza?

Włosy są nie tylko elementem naszego wyglądu, ale również wskaźnikiem naszego zdrowia. Badanie włosa, zwane również analizą pierwiastkową włosa lub badaniem trychologicznym, jest narzędziem, które pozwala na ocenę stanu naszego zdrowia na podstawie składu chemicznego włosa.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu badaniu, dowiemy się, jak wygląda, kiedy warto je wykonać i czy jest bezpieczne.

Czym jest badanie włosa?

Badanie włosa polega na analizie składu chemicznego włosa, co pozwala na ocenę stanu zdrowia organizmu. Włosy, podobnie jak inne tkanki naszego ciała, zawierają pierwiastki, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Analiza pierwiastkowa włosa pozwala na ocenę poziomu tych pierwiastków w organizmie, co może pomóc w diagnozowaniu różnych schorzeń.

Badanie trychologiczne, z kolei, jest wskazane w przypadkach każdego schorzenia skóry głowy i włosów. Badanie polega na szczegółowej weryfikacji stanu skóry głowy, stanu włosów, mieszków włosowych, faz wzrostu włosów, cebulek. Wykonywana jest trichoskopia, czyli ocena stanu skóry głowy i utraty włosów oraz trichogram – wyrywanie odpowiedniej ilości włosów z różnych miejsc na głowie w celu dokładnego oszacowania faz wzrostu, poziomu sebum, jakości cebulek.

Jak wygląda badanie włosa?

Badanie włosa jest proste i bezbolesne. Włosy są pobierane z różnych miejsc na głowie, a następnie są analizowane w laboratorium. W przypadku badania trychologicznego, proces jest nieco bardziej skomplikowany i obejmuje kilka etapów:

  1. Wywiad medyczny: Jest to pierwszy i najdłuższy element badania. Trycholog analizuje ostatnie 6 miesięcy od pojawienia się problemu, ma wiedzę na temat wszystkich chorób przebytych w ostatnim czasie, istniejących chorób przewlekłych, występujących alergii, przyjmowanych leków jak również sposób pielęgnacji skóry, stosowane preparaty, dieta, tryb życia, charakter pracy.
  2. Trichoskopia: Po zebraniu szczegółowych informacji, następnym krokiem jest trichoskopia. Na jej podstawie ustalona zostaje ocena stanu skóry głowy i ujść mieszków włosowych.
  3. Trichogram: Kiedy dany przypadek tego wymaga, trycholog pobiera włosy i ogłada w powiększeniu cebulkę.
  4. Diagnoza: Po przeprowadzeniu wywiadu medycznego, trichoskopii stawiana jest diagnoza. Zdarza się, że na pierwszej wizycie diagnoza nie pada. Pacjent zostaje wtedy pokierowany po wykonanie potrzebnych badań lub na konsultację do wybranego specjalisty, po ich przeprowadzeniu z wynikami ponownie zgłasza się na wizytę do trychologa.

Kiedy warto wykonać badanie włosa?

Badanie włosa jest szczególnie polecane osobom, które zauważyły niepokojące zmiany w wyglądzie lub strukturze włosów, takie jak nadmierne wypadanie włosów, zmiana koloru, struktury czy grubości włosów. Może być również pomocne w diagnozowaniu różnych schorzeń, takich jak choroby tarczycy, zaburzenia hormonalne, niedobory pokarmowe czy ekspozycję na toksyny środowiskowe.

Badanie trychologiczne jest wskazane w przypadkach każdego schorzenia skóry głowy i włosów. Jest przeprowadzane w celu ustalenia przyczyny schorzenia oraz zalecenia odpowiedniego leczenia.

Czy badanie włosa jest bezpieczne?

Tak, badanie włosa jest całkowicie bezpieczne. Nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla zdrowia i nie powoduje bólu. W przypadku badania trychologicznego, może wystąpić niewielki dyskomfort podczas wyrywania włosów, ale jest to zazwyczaj krótkotrwałe i minimalne.

Ceny badania włosa

Ceny badania włosa mogą różnić się w zależności od miejsca i rodzaju badania. Średnia cena badania włosa w Polsce wynosi około 200-300 złotych. W przypadku bardziej szczegółowych badań trychologicznych, koszt może być wyższy.

Zawsze warto skonsultować się z kilkoma klinikami lub laboratoriami, aby porównać ceny i wybrać opcję, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i budżetowi.

Odpowiedz