Pęknięta prezerwatywa a ciąża – co zrobić w takiej sytuacji?

Pęknięta prezerwatywa to przeważnie spory ból głowy dla partnerów, którzy nie planowali w najbliższym czasie potomstwa. To także ogromny problem w sytuacji, gdy seks był całkiem przypadkowy i mógł narazić nas nie tylko na ciążę, ale także wiele poważnych chorób.

Co zrobić w sytuacji, gdy zauważymy, że prezerwatywa pękła w trakcie stosunku? Jak zachować się, by uniknąć ciąży i nie narazić się na zakażenie chorobami wenerycznymi?

Czym jest prezerwatywa i dlaczego tak chętnie po nią sięgamy?

Prezerwatywa jest jednym z najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych wybieranych przez osoby w naszym kraju, które w trakcie stosunku chcą zabezpieczyć się przed ciążą, ale również wieloma intymnymi problemami.

Jej stosowanie jest wygodne, całkowicie bezpieczne i zapewnia bardzo wysoką skuteczność. Odpowiednio użyta prezerwatywa zapewnia około 97% skuteczności jeśli chodzi o zapobieganie ciąży.

Wskaźnik Pearla dla tej metody antykoncepcji wynosi 3, a znaczy to tylko tyle, że mniej więcej 3 na 100 kobiet regularnie współżyjąc, wykorzystując jako zabezpieczenie prezerwatywę przez 12 miesięcy, zajdzie w ciążę.

Polecamy: Jak wydłużyć stosunek domowymi metodami?

Prezerwatywy wykonane są przeważnie z lateksu, a ich popularność związana jest z tym, że są łatwo dostępne, proste w stosowaniu i w przeciwieństwie do tabletek hormonalnych nie powodują skutków ubocznych.

Niestety zdarza się, że prezerwatywa w czasie stosunku zsunie się z męskiego członka lub pęknie, a fakt ten może sprawić, że kobieta zajdzie w ciążę.

Dlaczego prezerwatywy pękają?

Jest wiele powodów, które mogą spowodować pęknięcie prezerwatywy w trakcie stosunku seksualnego. Bardzo często fakt ten związany jest ze stosowaniem prezerwatywy przechowywanych w nieodpowiedni sposób.

Ciągłe noszenie ich w portfelu i narażanie na zmienne temperatury bez wątpienia może spowodować ich osłabienie. Bardzo często pęknięcie jest skutkiem używania prezerwatyw po terminie ważności.

Inną przyczyną pęknięcia może być nieodpowiednie dostosowanie wielkości prezerwatywy do długości i grubości męskiego członka. Warto pamiętać, że są one dostępne w wielu rozmiarach i powinniśmy zwracać na to uwagę, bo zastosowanie zbyt małej prezerwatywy może być główną przyczyną jej przerwania w trakcie stosunku.

Inną częstą przyczyną pękania prezerwatyw może być np. suchość pochwy czy nieodpowiednie zakładanie. Zdarza się, że prezerwatywę pomaga zakładać partnerka, która może długimi paznokciami delikatnie naruszyć jej strukturę, co skutkować będzie pęknięciem w trakcie stosunku.

Co zrobić, gdy poczujesz, że prezerwatywa pękła?

Trudno w trakcie stosunku dostrzec, że prezerwatywa uległa uszkodzeniu, ale bardzo często można to poczuć. Seks bez lateksowego zabezpieczenia dostarcza nieco innych odczuć, dlatego partnerzy bardzo często czują, że „coś jest nie tak”.

W takiej sytuacji warto przerwać stosunek. Co prawda popsuje to atmosferę, ale wczesne zdiagnozowanie „problemu” zdecydowanie ograniczy możliwość zajścia w ciążę. Pomimo że seks bez wytrysku również może prowadzić do zapłodnienia, ryzyko znacząco rośnie, jeśli faktycznie już do niego dojdzie.

Wiele osób w takiej sytuacji szuka domowych sposobów, takich jak oddanie moczu, które ma spowodować wypłukanie nasienia z pochwy. Sporą popularnością cieszy się irygacja pochwy polegająca na wypłukaniu spermy, ale sposoby te charakteryzują się słabą skutecznością.

Pęknięta prezerwatywa – jak mieć pewność, że nie grozi nam ciąża?

Jedynym skutecznym sposobem na wyeliminowanie potencjalnej ciąży jest zastosowanie „tabletek dzień po„. Można je przyjąć na 5 dni od stosunku i zapewniają one bardzo dobrą skuteczność. Niestety potężna dawka hormonów zawartych w ich składzie może powodować pewne skutki uboczne, z którymi należy się liczyć.

Warto pamiętać, że w chwili obecnej „tabletki po” dostępne są wyłącznie na receptę. Jeśli chcemy z nich skorzystać, musimy udać się do lekarza i poprosić o ich zapisanie.

Skuteczność tabletki awaryjnej jest wysoka, ale spada wraz z wydłużaniem się odstępu pomiędzy stosunkiem a jej przyjęciem. Jeśli zdecydujemy się na taki krok, warto to zrobić jak najszybciej.

Pęknięta prezerwatywa a choroby przenoszone drogą płciową

Niestety pęknięta prezerwatywa to nie tylko zagrożenie niechcianą ciążą, ale także potencjalne problemy zdrowotnie. Jest wiele chorób, jakich można się nabawić, uprawiając seks bez zabezpieczenia z przypadkowym partnerem.

Polecamy: Kulki gejszy – kiedy uda się osiągnąć dobre efekty w trakcie ich stosowania?

Przerwanie prezerwatywy w takim przypadku bezwzględnie oznacza konieczność wykonania panelu badań przeciwko chorobom wenerycznym, które trzeba przeprowadzić 14 dni po feralnym stosunku.

Do najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową zaliczyć można:

  • Rzeżączka,
  • kiła,
  • chlamydioza,
  • wrzód weneryczny,
  • AIDS,
  • opryszczka narządów płciowych,
  • HPV,
  • wirusowe zapalenie wątroby,
  • kandydoza,
  • wszawica łonowa.

Musimy pamiętać, że nie każda pęknięta prezerwatywa sprawi, że zachorujemy, ponieważ nie każdy przypadkowy partner jest nosicielem patogenu, który będzie w stanie nas zainfekować.

Co zrobić, by zapobiegać pęknięciu prezerwatywy?

Wydaje się, że spora część wpadek z pękniętymi prezerwatywami związana jest z ich niewłaściwym użytkowaniem. Pamiętajmy, by przed zastosowaniem tej metody antykoncepcji upewnić się, że prezerwatywy nie są przeterminowane. Datę ważności znaleźć można zarówno na opakowaniu zbiorczym, jak i pojedynczej prezerwatywie.

Stosujmy wyłącznie markowe produkty z pewnego źródła. Warto kupować prezerwatywy w aptekach, a nie przypadkowych sklepach, w których mogą być przechowywane w nieodpowiedni sposób.

Musimy też wiedzieć, że w przypadku dolegliwości takich jak suchość pochwy czy stosowania prezerwatyw do seksu analnego konieczne jest użycie odpowiedniej ilość lubrykantu, który zniweluje ryzyko fizycznego uszkodzenia lateksu.

Odpowiedz