Czym jest antykoncepcja awaryjna – jak działa tabletka dzień po?

Antykoncepcja awaryjna wbrew swojej nazwie i powszechnej opinii nie jest metodą zabezpieczania się przed niechcianą ciążą a tabletką, która ma utrudnić zapłodnienie.

Czym tak naprawdę jest tabletka „dzień po”, kiedy należy ją zastosować i jakie skutki uboczne może powodować?

Czym jest antykoncepcja awaryjna zwana tabletką „dzień po”?

Stosowanie popularnych metod antykoncepcyjnych takich jak tabletki hormonalne, prezerwatywy czy wkładki wewnątrzmaciczne jest niezwykle skuteczne, ale nawet połączenie wszystkich metod naraz nie da nam 100% pewności przed zapłodnieniem.

Antykoncepcja awaryjna zwana pigułką „dzień po” stworzona została z myślą o osobach, u których zawiodły podstawowe metody zabezpieczenia. Pęknięta prezerwatywa, pominięcie dawki środków hormonalnych czy stosunek bez żadnego zabezpieczenia – to wszystko może sprawić, że zaistnieje ryzyko zajścia w ciążę.

Polecamy: Pęknięta prezerwatywa a ciąża – co zrobić?

Metody awaryjne zastosowane do kilkudziesięciu godzin po stosunku mają pomóc uniknąć konsekwencji i maksymalnie utrudnić zajście w ciążę.

Kiedy warto sięgnąć po tabletkę „dzień po”?

Po antykoncepcję awaryjną warto sięgną zawsze, gdy podejrzewamy, że podstawowa metoda zabezpieczenia przed ciążą zawiodła. Przeważnie kobiety decydują się na taki krok w przypadku zsunięcia lub pęknięcia prezerwatywy. Czasami zdarza się, że partnerzy zapomną o zabezpieczeniu, a dzień później pojawia się niepewność i pytanie co zrobić.

To właśnie w takiej sytuacji warto zdecydować się na tabletkę „dzień po”, która do absolutnego minimum redukuje możliwość zapłodnienia.

Antykoncepcja awaryjna bardzo często jest też zastosowana w przypadku ofiar przemocy seksualnej. Gwałt, molestowanie z wykorzystaniem narządów płciowych nawet w sytuacji, gdy nie dochodzi do pełnej penetracji, są wskazaniem do przyjęcia takiego środka.

Jakie są rodzaje antykoncepcji awaryjnej?

W Polskich aptekach znaleźć można takie tabletki jak EllaOne czy Escapelle. Pierwsze z nich można użyć do 12 godzin po stosunku, drugi natomiast do 73 godzin. Skuteczność obu preparatów szacowana jest na 98%, a czynnikiem, który wpływa na jej zmniejszenie, jest czas.

Im szybciej zażyjemy tabletkę, tym większa szansa, że nie dojdzie do zagnieżdżenia się zarodka, a tym samym do ciąży. Należy wiedzieć, że tabletki te mają za zadanie opóźnienie owulacji, dlatego ich skuteczność zależy także od dnia cyklu, w którym doszło do niezabezpieczonego zbliżenia.

Jakie są skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej?

Tabletka „dzień po „zapewnia wysoką skuteczność, ale zanim po nią sięgniemy, warto przeczytać ulotkę i pamiętać, że środki takie muszą zostać przepisane przez lekarza, który podczas wywiadu stwierdzi, czy nie mamy przeciwwskazań do zastosowania antykoncepcji awaryjnej.

Tabletka awaryjna może powodować pewne skutki uboczne, a zaliczyć można do nich:

  • bóle głowy,
  • nudności,
  • ból podbrzusza, uczucie rozbicia,
  • krwawienie niezwiązane z miesiączką,
  • zaburzenia cyklu,
  • ból piersi,
  • biegunka.

Polecamy: Czym są kulki gejszy i jak działają?

Biorąc pod uwagę, że tabletka dzień po nie jest preparatem witaminowym ani suplementem dostępnym bez recepty, warto zawsze dbać o odpowiednie zabezpieczenie w trakcie stosunku, a antykoncepcję awaryjną stosować wyłącznie w sytuacjach… AWARYJNYCH!

Czy tabletkę awaryjną można stosować jako metodę zabezpieczania przed ciążą?

Tabletka „dzień po” to antykoncepcja awaryjna, która powinna być stosowana wyłącznie w sytuacjach nieprzewidzianych. Pęknięcie prezerwatywy, odklejenie plastra antykoncepcyjnego czy gwałt – to sytuacje, które ciężko przewidzieć i mogą wymagać zastosowania nadzwyczajnych środków. Tak właśnie powinniśmy traktować antykoncepcję awaryjną.

Należy pamiętać, że tabletki „dzień po” nie są przeznaczone dla wszystkich. Nie mogą ich stosować osoby:

  • cierpiące na nowotwory hormonozależne,
  • zmagające się z zaburzeniami zakrzepowo-zatorowymi,
  • karmiące piersią,
  • będące w ciąży.

Pomimo że tabletki „dzień po” przez wiele osób uważane są jako środek wczesnoporonny, ich działanie jest całkowicie inne. Mają one utrudnić zapłodnienie, a nie zniszczyć embrion jak dzieje się w przypadku środków wczesnoporonnych.

Pomimo tego tabletka „dzień po” nigdy nie powinna być stosowana jako podstawowa metoda antykoncepcji.

Odpowiedz