Koper włoski – leczy kolki i wzdęcia, czy ma skutki uboczne?

Koper włoski jest rośliną, która cieszy się sporą popularnością wśród osób zmagających się z kolkami jelitowymi i  wzdęciami. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie i przynosi ulgę w dolegliwościach bólowych.

Działa szybko, ale czy naprawdę jest bezpieczny, a może powoduje przykre skutki uboczne? Czy można go stosować u dzieci i kobiet w ciąży? Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu.

Czym tak naprawdę jest koper włoski?

Koper włoski (Foeniculum vulgaria) jest rośliną pochodzącą z rejonów Morza Śródziemnego, ale obecnie z powodzeniem uprawiana jest również w Polsce. Ma wiele cennych właściwości prozdrowotnych, ale można ją też używać w kuchni. Jest idealnym dodatkiem do sałatek i zup, nadaje im bardzo ciekawego smaku, a przy okazji dostarcza organizmowi wielu cennych składników.

Fenkuł dorasta do 2 metrów, ale decydując się na samodzielną uprawę, musimy pamiętać, że do celów medycznych wykorzystać można wyłącznie owoce.

Roślinę tę dostać można pod postacią herbat, kropelek i granulatów. Koper kupić można w aptekach, sklepach zielarskich, ale coraz częściej spotkać go można również w sklepach spożywczych.

Na co dobry jest koper włoski? Poznajmy jego właściwości

Koper włoski stosowany jest w medycynie naturalnej od wielu lat. Już Święta Hildegarda w XII wieku pisała, że ma on działanie prozdrowotne i można go spożywać nawet na surowo.

Jakie właściwości ma koper włoski?

  • poprawia trawienie,
  • zmniejsza napięcie mięśni gładkich, z których zbudowany jest przewód pokarmowy,
  • redukuje wzdęcia,
  • wzmaga perystaltykę jelit,
  • ma działanie przeciwzapalne,
  • działa żółciopędnie,
  • działa wykrztuśnie.

Koperek włoski ma sporo zwolenników, ponieważ pozwala łagodzić objawy wielu chorób zapalnych. Pomaga regenerować ściany żołądka i działa moczopędnie. Może nieznacznie obniżać ciśnienie krwi, a więc jest idealnym napojem dla osób zmagających się z nadciśnieniem tętniczym.

Jego stosowanie jest bezpieczne i bardzo rzadko wiąże się z poważniejszymi skutkami ubocznymi. Niestety kopru włoskiego nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz dzieci do 4 roku życia. Dlaczego? O tym w ostatnim akapicie dzisiejszego artykułu.

Koper włoski (fenkuł) na problemy z trawieniem – kiedy go pić?

Koper włoski jest wykorzystywany przeważnie jako środek szybkiej pomocy w problemach gastrycznych. Poprawia trawienie, pobudza apetyt i szybko zwiększa ilość soków żołądkowych. Pomaga więc leczyć niestrawności i skutecznie eliminuje wzdęcia. Ma właściwości wiatropędne i często korzystają z niego osoby zmagające się z nerwicą jelit (IBS).

Koper włoski bardzo dobrze radzi sobie przy skurczach jelit, dlatego często był stosowany w leczeniu kolek u dzieci (obecnie odchodzi się od tej praktyki ze względu na zbyt dużą zawartość estragolu). Jego stosowanie powinny też rozważyć osoby mające problemy z wypróżnianiem. Oprócz działania rozkurczowego ma też w swoim składzie sporo błonnika pokarmowego, który sprawdza się przy zaparciach.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zwykły koper i koper włoski to dwie różne rośliny. Posiadają odmienne właściwości i nie należy ich ze sobą mylić. Czym się różni koper włoski od zwykłego kopru? Koper włoski, znany również jako fenkuł lub koperek włoski, charakteryzuje się dużymi, mięsistymi, jasnozielonymi łodygami i delikatnymi liśćmi, oferując słodkawy, anyżkowy smak. Z kolei koper ogrodowy ma drobniejsze liście i ostrzejszy, charakterystyczny dla kopru aromat, jest częściej wykorzystywany jako przyprawa lub dodatek do sałatek i sosów.

Koper włoski na przeziębienie

Dzięki temu, że koper włoski ma działanie wykrztuśne, można go stosować w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych.

Zmniejsza lepkość wydzieliny, rozrzedza ją i ułatwia odkrztuszanie, powodując tym samym szybsze leczenie przeziębienia i grypy.

Koper włoski poprawia pamięć i ma działanie przeciwstarzeniowe

Koper włoski w składzie zawiera sporą ilość antyoksydantów, które korzystnie oddziałują na cały organizm. Niweluje niekorzystne działanie wolnych rodników, a te przecież są jedną z głównych przyczyn wielu chorób takich jak cukrzyca, epilepsja czy nawet nowotwory. Regularne spożywanie kopru włoskiego według wielu osób może poprawiać jakość życia i delikatnie go wydłużać.

Fenkuł od lat znany jest jako roślina zapewniająca długowieczność. Koper włoski ma również działanie przeciwdepresyjne, można go stosować jako wspomaganie przy leczeniu demencji i stanów lękowych. Poprawia pamięć i dba o nasze samopoczucie psychiczne.

Koper włoski – skutki uboczne

Spożywanie koperku włoskiego wydaje się być bezpieczne, ale jak zwykle w trakcie stosowania produktów naturalnych warto obserwować swoje ciało i reagować na wszelkie niepokojące sygnały, które wysyła.

Koper włoski stosowany długotrwałe może drażnić błony śluzowe żołądka. Jeśli w trakcie jego stosowana zauważysz pierwsze objawy zgagi czy ból w górnej części jamy brzusznej lub pod żebrami, warto zastanowić się nad zmniejszeniem dawki lub zaprzestaniem jego stosowania.

Roślina ta w bardzo wysokich dawkach może mieć niekorzystne działanie na nasz organizm, ponieważ w swoim składzie zawiera anetol, który może zaburzać gospodarkę hormonalną. Związek ten w dużych dawkach jest neurotoksyczny i może powodować np. przyspieszone dojrzewanie.

Czy warto stosować koper włoski?

Koper włoski w naszym kraju jest ogólnodostępny. Można go kupić w każdej aptece, ale także samodzielnie uprawiać w przydomowym ogródki.

Jest prosty w użyciu i zapewnia całkiem dobre efekty. Biorąc pod uwagę wiele cennych właściwości, jakie posiada, picie go wydaje się dobrym pomysłem dla osób, które chcą zdrowo się odżywiać. W połączeniu z innymi naturalnymi ziołami i przyprawami takimi jak kurkuma, imbir czy siemię lniane może poprawiać jakość życia i zadbać nie tylko o przewód pokarmowy.

Przygotowanie kopru włoskiego jest banalnie proste. Wystarczy nasypać dwie łyżeczki nasion do szklanki i zalać je gorącą wodą. Koper parzymy pod przykryciem nie dłużej niż 15 minut, a następnie pijemy. Jeśli zależy nam na łagodzeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego, taką herbatkę spożywamy przed posiłkiem.

Czy koper włoski jest rakotwórczy dla dzieci?

Coraz częściej w sieci przeczytać można opinie, że koper włoski jest rakotwórczy i nie należy go podawać dzieciom. Czy jest to prawda? Skąd cała afera? Tak naprawdę chodzi o jeden składnik kopru włoskiego, którym jest estragol.

Substancja ta jest zawarta w ziarnach i wykazuje działanie genotoksyczne i rakotwórcze. Wyniki badań opublikowanych w 2010 r. jednoznacznie wskazują, że poziom estragolu w herbatach na bazie kopru włoskiego jest zbyt wysoki i nie mogą jej spożywać dzieci do 4 roku życia.

Eu­ro­pej­skie To­wa­rzy­stwo Ga­stro­en­te­ro­lo­gii, He­pa­to­lo­gii i Ży­wie­nia Dzie­ci (ESP­GHAN) również nie pozostawia wątpliwości. Najmłodsze dzieci nie powinny spożywać kopru włoskiego pod żadną postacią.

Odpowiedz