Jak jeść więcej warzyw? 7 prostych sposobów

Warzywa, podobnie jak owoce są bardzo zdrowe i dostarczają nam cennych składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Są też bardzo bogatym źródłem błonnika, który pozwala prawidłowo działać naszemu układowi pokarmowemu. Jak przemycić więcej warzyw do codziennego jadłospisu? Co zrobić, by jeść więcej warzyw zimą? Poznaj nasze sposoby!

Po co jeść więcej warzyw?

Z ust osób, które nie przepadają za warzywami, bardzo często usłyszeć można, że ich jedzenie niewiele daje. Niestety osoby te nie zdają sobie sprawy, że regularne spożywanie warzyw poprawia funkcjonowanie całego organizmu.

Wszystkie one zawierają cenne składniki odżywcze i mają ogromny wpływ na każdego z nas. Bardzo często niedobory witaminowe, które posiadamy, wynikają właśnie ze zbyt małej ilości warzyw. Wiele poważnych chorób takich jak nowotwory swój początek bierze właśnie w niewłaściwym odżywianiu, zbyt dużej ilości mięsa i małej dawki owoców i warzyw w codziennej diecie.

Warzywa pomagają regulować wiele procesów zachodzących w naszych organizmach, a dodatkowo, dzięki sporej porcji błonnika pokarmowego zwiększają uczucie sytości i sprawiają, że jesteśmy w stanie zjadać mniejsze porcje głównych posiłków.

Pamiętaj – nic na siłę, do niczego się nie zmuszaj!

Wiele osób chcąc nauczyć się jeść więcej warzyw, ustawia poprzeczkę bardzo wysoko. Zaczynamy od 5 porcji warzyw, nie zastanawiamy się, czy nam one smakują i czy mogą smakować lepiej. Zmuszamy się do ich jedzenia, a ostateczny efekt zawsze jest taki sam – szybka rezygnacja i powrót do starych nawyków żywieniowych. Nie tędy droga!

Musimy zacząć od małych kroków i sprawdzać które warzywa smakują nam lepiej, a których wcale nie lubimy. Pamiętajcie, że fakt, iż dane warzywo nie smakuje Wam na surowo, wcale nie znaczy, że nie będzie dla was akceptowalne po delikatnej obróbce termicznej. Warzywka z piekarnika i te z patelni również są zdrowe, a ich smak jest zdecydowanie delikatniejszy.

szaszłyki warzywneSzaszłyk warzywny jest nie tylko zdrowy, ale też bardzo smaczny!

Zacznij od zup i delikatnych surówek, które będą dodatkiem do dań głównych. Obserwuj swoje reakcje i staraj się przygotowywać warzywa w taki sposób, by… były dla Ciebie jak najsmaczniejsze. Tylko w taki sposób zmienisz swoje nawyki żywieniowe i nauczysz się zjadać więcej warzyw!

Zupy warzywne – szybki sposób, by przemycić więcej warzyw nie tylko dziecku

Zupy to jeden z najprostszych sposobów, by nauczyć się jeść więcej warzyw każdego dnia. Dzięki temu, że poddane są one obróbce termicznej, nie mają tak intensywnego smaku i są łatwostrawne, co będzie bardzo ważną zaletą dla osób, które do tej pory unikały warzyw i po ich zjedzeniu mogą cierpieć na dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak wzdęcia czy gazy.

Zupy co prawda zawierają mniej witamin niż warzywa surowe, ale nie jest prawdą, że obróbka cieplna niszczy wszystkie ich cenne właściwości. Dzięki nim możemy w zasadzie tworzyć dowolne kompozycje i dostarczać swojemu organizmowi przynajmniej jedną porcję warzyw dziennie.

Oczywiście nie każda zupa zapewni nam tyle warzyw, ile byśmy chcieli. Decydując się na rosół, możemy zjeść jedynie kawałek marchewki, a przecież nie o to chodzi. Zdecydowanie lepiej sprawa wygląda w przypadku zup typowo warzywnych takich jak zupa kalafiorowa, ogórkowa czy nawet pomidorówka. Przygotowując z nich krem, można zmiksować naprawdę sporą porcję warzyw i przemycić je do naszego codziennego jadłospisu.

Warzywa w kanapkach – nawet ich nie zauważysz

Codziennie zjadasz kanapki, w których znaleźć można ser żółty i wędlinę, ale nie sposób dostrzec tam zieleniny? To poważny błąd. Połączenie mięsa, serów i chleba sprawia, że nawet jeśli nie przepadamy za warzywami, ich dodanie nie spowoduje, że mocno zmieni się smak kanapki.

Warto więc dodać kilka plasterków papryki, ogórka lub pomidora, bo są one bardzo zdrowe i dostępnie w sklepach niemal przez cały sezon.

Do kanapek można też z powodzeniem dodawać kiszonki – ogórki ze słoika idealnie komponują się z chlebkiem i szynką, a szczypta drobno posiekanego szczypiorku może tylko wzbogacić smak całej kanapki.

Zielone smoothie – nie musisz go lubić, po prostu go wypij!

Szpinak i jarmuż zawierają prawdzie bogactwo cennych składników odżywczych, ale dla wielu osób mogą one być trudne do przełknięcia. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepszym sposobem jest przygotowanie z nich smoothie, które…. wystarczy wypić!

Nie jesteś przekonany do tego smaku? Rozumiemy! Pamiętaj jednak, że dodając do środka słodkiego banana, lub maliny można sprawić, że smoothie będzie całkiem smaczne, a już na pewno do wypicia duszkiem!

Warzywa jako dodatek do dań głównych – sałatki, które zachwycą

Jedzenie warzyw wielu osobom przychodzi z trudem. Ciężko domyślić się, dlaczego tak się dzieje. Być może chodzi o to, że w młodości nie byliśmy do nich przyzwyczajani?

Jeśli chcesz nauczyć się jeść więcej warzyw, bo zdajesz sobie sprawę, że mogą one pomóc poczuć Ci się lepiej, możesz zacząć używać je jako dodatek do dań głównych. Prosta surówka z kapusty może smakować całkiem dobrze, gdy dodamy do niej łyżkę octu balsamicznego, odrobinę soli, pieprzu i oregano.

Do takiej sałatki spokojnie można wkroić świeżego pomidora i ogórka. Całość będzie bardzo orzeźwiająca i dostarczy nam wielu witamin. Jeśli chcesz nauczyć się jeść więcej warzyw, ten sposób wydaje się najodpowiedniejszy, by szybko przyzwyczaić się do ich smaku, a jednocześnie nie narazić się na wzdęcia czy bóle brzucha.

Warzywa jako przekąski – to wcale nie jest takie trudne!

Jeśli lubisz smak warzyw, z pewnością nie będziesz miał/a problemu, by wprowadzić ich większą ilość do diety. Świeże, aromatyczne warzywa mogą być doskonałą, niskokaloryczną przekąską, która dostarczy naszemu organizmowi wielu cennych składników odżywczych.

Wystarczy pokroić papryczki w niewielkie słupki, a marchewki w cienkie plasterki, by cieszyć się zdrową przekąską, która naprawdę może całkiem dobrze smakować.

Pamiętaj, że warzywa  posiadają w swoim składzie sporo błonnika i dzięki nim jesteśmy w stanie dłużej utrzymać uczucie sytości. Spożywanie ich solo to doskonały sposób na dbanie o figurę.

 

Odpowiedz