Ból podczas stosunku – skąd się bierze i jak mu zapobiec?

Ból podczas stosunku może sprawić, że Wasz seks nigdy nie będzie dostarczał odpowiedniej dawki przyjemności ani Tobie, ani Twojemu partnerowi. Zamiast się z tym godzić, warto podjąć działania mające na celu leczenie tej dolegliwości.

Ten artykuł ma na celu zrozumienie przyczyn tego zjawiska i zasugerowanie możliwych rozwiązań.

Przyczyny bólu podczas stosunku u kobiet

Ból podczas stosunku u kobiet może mieć wiele przyczyn, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Wśród najczęstszych przyczyn fizycznych znajdują się takie stany jak suchość pochwy, endometrioza, mięśniaki macicy, choroby dermatologiczne, dyspareunia poporodowa, atrofia pochwy, wulwodynia, choroby przydatków, pochwica i infekcje.

  • Suchość pochwy jest częstym problemem u kobiet w wieku reprodukcyjnym, a także u tych, które przechodziły chemioterapię, terapię hormonalną lub radioterapię. Może być spowodowana różnego rodzaju zaburzeniami lub chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, miażdżyca, choroby autoimmunologiczne czy neurologiczne.
  • Endometrioza to stan, w którym tkanki endometrium (błony śluzowej macicy) występują poza jamą macicy. Te tkanki zachowują się tak samo jak w macicy i podlegają cyklowi miesięcznemu, co powoduje krwawienie i reakcję zapalną.
  • Mięśniaki macicy to niezłośliwe guzy wywodzące się z komórek mięśni macicy, które mogą powodować ból i uczucie pełności w miednicy, częste oddawanie moczu, obfite miesiączki, a także ból podczas stosunku.
  • Choroby dermatologiczne mogą powodować ból podczas próby penetracji. Przykłady to liszaj płaski, liszaj twardzinowy czy łuszczyca.
  • Dyspareunia poporodowa to ból podczas stosunku doświadczany przez wiele kobiet po porodzie. Rozciągniecie i „rozdarcie” tkanek, a także nacięcie krocza, mogą prowadzić do ran i blizn, które powodują ból w trakcie penetracji.
  • Atrofia pochwy występuje u wielu kobiet w okresie postmenopauzalnym,
  • Wulwodynia to przewlekły ból, który nie jest spowodowany infekcją, chorobą skóry ani innym zidentyfikowanym stanem zdrowotnym.
  • Choroby przydatków, takie jak torbiele jajników czy zapalenie jajników, mogą prowadzić do bólu podczas stosunku.
  • Pochwica to stan, w którym mięśnie pochwy kurczą się lub rozkurczają w odpowiedzi na próbę penetracji. Może być spowodowana stresem, lękiem, traumą seksualną lub innymi problemami zdrowotnymi.
  • Infekcje, takie jak grzybica pochwy, bakteryjne zapalenie pochwy czy zapalenie szyjki macicy, mogą prowadzić do bólu podczas stosunku.

Przyczyny bólu podczas stosunku u mężczyzn

Choć mniej powszechne, mężczyźni również mogą doświadczać bólu podczas stosunku.

Przyczyny w takim wypadku mogą obejmować infekcje układu moczowo-płciowego, zapalenie prostaty, stulejkę, chorobę Peyroniego, uszkodzenia skóry narządów płciowych, deformacje narządów płciowych czy problemy z erekcją.

Psychologiczne przyczyny bólu podczas stosunku

Często niedoceniany aspekt bólu podczas stosunku to jego psychologiczne przyczyny. Stres, lęk, depresja, niskie poczujecie własnej wartości, problemy z ciałem, napięcia w związku, traumy seksualne z przeszłości – wszystko to może przyczyniać się do bólu podczas stosunku i sprawiać, że seks w związku staje się coraz rzadszy.

  • Stres i lęk mogą prowadzić do napięcia mięśni, co może powodować ból podczas stosunku. Może również wpływać na podniecenie i zdolność do nawilżania, co również może prowadzić do dyskomfortu. W tym ostatnim przypadku pomocne mogą być żele intymne.
  • Depresja może wpływać na libido i zdolność do podniecenia, co może prowadzić do suchości i bólu podczas stosunku.
  • Niskie poczucie własnej wartości i problemy z ciałem mogą nasilać lęk, co może prowadzić do napięcia i bólu.
  • Napięcia w związku często wręcz uniemożliwiają wspólny seks.
  • Trauma seksualna z przeszłości może prowadzić do lęku przed seksem i napięcia mięśni.

Na takie bóle pomóc może terapia u doświadczonego psychologa, który pomoże pozbyć się lęku, a w przypadku poważniejszych chorób takich jak depresja, skieruje nas na konsultację psychiatryczną.

Jak zapobiegać i leczyć ból podczas stosunku?

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, którzy doświadczają bólu podczas stosunku, powinni skonsultować się z lekarzem, aby zidentyfikować przyczynę i zastosować odpowiednie leczenie. W zależności od przyczyny, leczenie może obejmować terapię hormonalną, leki przeciwbólowe, leki przeciwzapalne, antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, leki przeciwlękowe, terapię seksualną, terapię behawioralną, fizjoterapię, chirurgię czy terapię par.

Ponadto, istnieją pewne strategie, które mogą pomóc w zapobieganiu bólu podczas stosunku. Te obejmują odpowiednią grę wstępną, stosowanie środków nawilżających, stosowanie prezerwatyw, utrzymanie zdrowego stylu życia, regularne ćwiczenia, utrzymanie zdrowej diety, unikanie stresu, regularne badania ginekologiczne i urologiczne, a także otwarte i szczerze rozmowy z partnerem na temat swoich obaw i doświadczeń seksualnych.

Wszystko to w relatywnie krótkim czasie powinno przynieść znaczącą poprawę i umożliwić partnerom czerpanie większej przyjemności z bycia razem.

Podsumowanie

Ból podczas stosunku jest poważnym problemem, który może negatywnie wpływać na jakość życia seksualnego i relacje z partnerem. Ważne jest, aby osoby doświadczające tego problemu szukały pomocy medycznej, aby zidentyfikować przyczynę i zastosować odpowiednie leczenie.

Pamiętaj, że seks powinien być przyjemny dla obu partnerów, a ból podczas stosunku nie jest normalny i zawsze powinien być zbadany przez lekarza.

Odpowiedz