Skóra trądzikowa – jak ją pielęgnować?

Skóra trądzikowa to problem nie tylko kosmetyczny. Zmiany na twarzy mające charakter bakteryjny mogą prowadzić do poważniejszych stanów zapalnych i nadkażenia, dlatego też warto wiedzieć jak radzić sobie z trądzikiem.

Czy warto skorzystać z pomocy dermatologa?

Wiele osób i dotyczy to szczególnie młodzieży, próbuje radzić sobie ze zmianami trądzikowymi na własną rękę, stosując różnego rodzaju specyfiki z drogeryjnych półek. Wielu tym produktom nie można odmówić skuteczności, jednakże w przypadku trądziku ważna jest głębsza diagnostyka.

Trądzik może być bowiem następstwem standardowych zmian hormonalnych występujących w okresie dojrzewania, ale może też świadczyć o na przykład dodatkowym schorzeniu związanym z endokrynologią.

Dermatolog pomoże ocenić zakres występowania zmian, ewentualnie skieruje nas do innego lekarza, dobierze także odpowiednie leczenie i pielęgnację tak, aby nie testować na sobie mnóstwa produktów kosmetycznych, ale by pomóc sobie zarówno doraźnie jak i na dłuższą metę.

Trądzik a wizyta u kosmetyczki

Jednym z największych problemów powodującym zaostrzanie się zmian trądzikowych jest ich rozdrapywanie. Niestety takie działanie nie tylko nie pomaga w usuwaniu zmian, ale wręcz może powodować ich namnażanie. Roznosząc bakterie na paznokciach możemy pomóc im rozprzestrzenić się na całej twarzy.

Poza tym zmiany wyciskane, rozdrapywanie często lubią goić się do postaci przebarwień i blizn, które znacznie trudniej jest usunąć niż sam trądzik. Jeżeli więc bardzo zależy nam na manualnym oczyszczeniu twarzy, dużo lepszą opcją będzie skorzystanie z pomocy kosmetyczki.

Oceni ona stan cery, porów, może też zadziałać na twarz specjalnymi preparatami. W walce z trądzikiem pomocne są na przykład różnego rodzaju kwasy, należy jednak wiedzieć jak i kiedy dokładnie można je zastosować, aby nie zaogniać powstałych stanów zapalnych.

Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem? To co istotne w codziennej pielęgnacji cery trądzikowej, to wbrew temu co mogłoby się wydawać delikatne jej traktowanie. Gruboziarniste, złuszczające skórę peelingi, mocno wysuszające toniki na bazie alkoholu na pewno nie pomogą skórze, a mogą jej wręcz zaszkodzić. Cera łojotokowa, która zostaje w nadmierny sposób sztucznie przesuszona broni się wydzielając jeszcze więcej sebum, co prowadzi do kolejnego powstawania zmian.

Warto wybierać takie kosmetyki, które mają regulować wydzielanie sebum, nawilżać skórę, odbudowywać jej płaszcz hydrolipidowy. Poszukujmy produktów z ceramidami w składzie lub na przykład z kwasami, które można stosować w domu. Do takich kwasów należy na przykład kwas migdałowy w niskim stężeniu, którym można spryskać zmiany. Dzięki temu ogranicza się wykwit nowych bakterii. Dla skóry trądzikowej kluczowe znaczenie ma też dokładne oczyszczanie skóry.

Najgorszym, co można zrobić jest pójście spać w pełnym makijażu lub z niezmywanym z poprzedniego dnia filtrem UV. W ciągu nocy składniki te skutecznie zapchają pory i spowodują dodatkowy wysyp. Twarz powinna być codziennie oczyszczona, nawilżona, od czasu do czasu może być również wygładzona peelingiem, powinien być on jednak dokładnie dobrany do stanu i rodzaju skóry. Dzięki temu uda się ograniczyć występowanie nowych zmian i ukoić już istniejące.